alexa L2.775.4.23.3 | Single Push Column Wheel | Heritage | Longines | Chronograph | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Heritage Single Push Column Wheel Chronograph

Logo_Longines_slider_New_C-_-15710.jpg

İsviçre’nin köklü markalarından Longines, 2012 senesinde kutladığı 180. yıldönümünü, bu özel tarihin anısına çıkarttığı Heritage Single Push Column Wheel Chronograph serisi ile taçlandırmıştı. Bugün bu serinin paslanmaz çelik modellerinden Heritage Single Push Column Wheel Chronograph Ref. L2.775.4.23.3 ile beraberiz.

180 yılı aşan geçmişinde pek çok başarılı kronograf modeline imza atan Longines, bu özel modelde de kendisinden bekleneni fazlasıyla yerini getirmiş görünüyor. Son dönemlerde popülaritesi artan Mono Pusher / Single Push tarzı kronograf modelleri arasında oldukça beğendiğim bu başarılı saate gelin yakından bakalım.

LONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3.jpg

Genelde incelemesini yaptığım saatleri anlatırken kasa kısmından başlarım ancak, bu saat için başlangıç noktası bence saatin genel havası olmalı.

Tek buton kronograf modeller özellikle tasarlandığı dönem özelinde bakıldığında günümüzde antika sınıflandırmasını hak edecek derecede eski ürünler. Bu nedenle farklı pek çok markaya ait modern versiyonların ortak özelliklerinden biri de retro görüntüleri. Bu durum tam manada incelememize konu Longines için de geçerli.

Son derece derli toplu hatlara, fevkalade dengeli ayarlanmış retro havaya ve kesinlikle çok başarılı bir mekanizmaya sahip bu özel saati 40mm gibi optimal bir ebatta tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasada bulabildiğim için çok memnun oldum. Bahsettiğim bu parametreler belki size ilk başta anlamsızca bir araya toplanmış gibi gelebilir ancak piyasada Single Push tarzı kronografları paslanmaz çelik kasada, 40mm gibi makul bir ebatta ve en önemlisi bu fiyat aralığında bulmak neredeyse imkansız gibi.

LONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-1-.jpg

Saatin kasası daha önce de belirttiğim gibi paslanmaz çelikten yapılmış. 40mm çapa sahip kasanın bombeli yapısı ve uzun boyuna rağmen içbükey tasarlanmış boynuzları sayesinde bilekte oldukça konforlu durduğunu söyleyebilirim. Valjoux 7750 tabanlı mekanizması nedeniye biraz kalın olması haricinde herhangi bir kusur bulamayacağım kasanın arka kapağı şeffaf olarak tasarlanmış.

Son derece zevkli bir şekilde işlenmiş mekanizmayı izlemeye imkan sağlayan şeffaf pencerenin etrafında bulunan paslanmaz çelik kısım üzerinde saate ait özelliklerden bazılarını belirten yazılar bulunuyor.

LONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-6-.jpgLONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-7-.jpg

Saatin ön ve arka bölümlerinde safir camlar yer alıyor. Saate adını veren özellik olan Single Push tarzında tasarlanmış ayar tepesinin merkez kısmında bulunan butondan kronograf özelliğinin başla/durdur/sıfırla fonksiyonlarını kontrol etmek mümkün. Kasanın sol tarafında gömük şekilde duran buton vasıtasıyla da saat 6 noktasında yer alan tarih fonksiyonu kontrol ediliyor.

Ayar tepesi hem işlevsel hem de görsel olarak mükemmel tasarlanmış.

LONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-4-.jpgLONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-8-.jpg

Üretici tarafından WR30M olarak belirtilen su geçirmezlik değeri, saatin suyla temasından azami şekilde kaçınmak gerektiğini bize hatırlatıyor.

Kadran da yine saatin retro karakterini başarıyla yansıtan diğer kısımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Arabic numaratör indeksler, vintage fontta Longines yazısı, Bi-Compax dizilim ve beyaz lake yüzey gibi özelliklerle saatin 2012 üretimi olduğuna inanmak imkansız gibi.

LONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-3-.jpg

Saatin bir diğer önemli özelliği de mekanizması. Tek tuş kronograf şeklinde üretilen Caliber 788.2 aslında efsanevi mekanizma Valjoux 7750 üzerinden tasarlanmış. ETA’nın özellikle Longines için geliştirdiği bu mekanizmanın Valjoux 7750 tabanlı olduğunu anlamak için mutlaka ürün özelliklerini okumaya gerek yok zira bileğinizin en ufak hareketiyle rulet masası gibi dönmeye başlayan rotor bir Valjoux klasiği. Kalibrenin üzerinde yer alan işlemeleri cam arka kapaktan izlemek mümkün.

Saat üzerinde beyaz dikişli ve timsah derisi, kahverengi bir kayış ile geliyor. Açıkçası Longines’in bu derece klasik bir model için kontrast renk dikişli bir kayış seçmesini pek doğru bulmadım zira saatin genel havasına kıyasla fazla spor kalıyor. Kayışın ucunda standart bir toka olduğunu hesaba katarsak eğer, bu saati alacak olanlara tavsiyem siyah renk, lizard derisi bir kayışı almaları yönünde.

LONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-5-.jpg

Saati genel olarak çok beğendim. Yazımın başında da belirttiğim üzere, son zamanlarda popülaritesi gittikçe artan Single Push kronograf modelleri arasında bence kesinlikle çok başarılı bir alternatif Longines Heritage Single Push Column Wheel Chronograph. İlk bakışta “dress watch” kategorisine ait de dursa ben saati spor kıyafetler ile zevkle taktım.

LONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-10-.jpgLONG-NES_COLUMN-WHEEL_S-NGLE_PUSH-P-ECE_CHRONOGRAPH_-L2-775-4-23-3-9-.jpg

Eğer kendinize bir Single Push Chronograph almak istiyorsanız bu Longines’e mutlaka şans verin derim zira özellikle fiyat konusu göz önüne alındığında rakibi yok gibi. Altın modellerden hoşlanan saat severlere de hatırlatalım; modelin bir de 18K pembe altın versiyonu mevcut.

Benzer İncelemeler