alexa L3.744.4.56.2 | HydroConquest | Longines | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines HydroConquest Chronograph L3.744.4.56.2

Logo-Longines.jpg

İsviçre saat endüstrisinin değişmez oyuncularından Longines, bir kez daha inceleme köşemize konuk oldu. Klasik elbise saati tarzı modelleriyle saatseverlerin beğenisini kazanan marka, Longines Sport Koleksiyonu içerisinde yer alan Hydro Conquest Chronograph modeli ile mercek altında...

longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-1-.jpg

Mekanik saatlere ilgi duymaya başlayan herkes Longines’in başarılı ürün gruplarından Hydroconquest modeline en az bir kez göz atıyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de modellerin fiyat/performans oranları. Tasarım konusu kişiden kişiye değişen bir parametre olsa da teknik anlamda Hydro Conquest size beklediğiniz her şeyi sunuyor. 

Dilerseniz vakit kaybetmeden saatin incelemesine kasadan başlayalım. 41mm çapa sahip kasa paslanmaz çelikten üretilmiş ancak saatin boynuzlarının uzunluğu ve kalınlığı dolayısıyla bilekte olduğundan daha büyük gözüktüğünü söyleyebilirim. Saatin ön yüzünde safir kristal cam kullanılmış. Camın iç yüzüne uygulanan yansıma önleyici kaplama sayesinde saatin okunabilirliği oldukça başarılı diyebilirim.

longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-2-.jpg

Dalgıç saatlerinin birçoğunda gördüğümüz tepe koruma kısımları, Hydro Conquest modelinde de yer alıyor. Saatin boynuzunda tercih edilen maskülen yapı aynı şekilde tepe korumaya da uygulanmış. Büyük tasarımı dolayısıyla konfor anlamında biraz rahatsızlık verse de modelin bir dalgıç saati olduğunu unutmamak lazım. 

longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-7-.jpg longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-6-.jpg

Tasarım konusu kişiden kişiye değişen bir parametre olsa da teknik anlamda Hydro Conquest size beklediğiniz her şeyi sunuyor.

Günümüzde analog dalgıç saatleri yerlerini modern dalış bilgisayarlarına bırakmış durumdalar ancak tek yöne dönebilen bezeller hala dalgıç saatlerinin olmazsa olmazı detaylardan biri olmaya devam ediyor. Longines Hydro Conquest Chronograph modelinde de siyah renkte ve tek yöne dönebilen bir bezel kullanılmış.

Saatin su geçirmezlik değeri ise profesyonel bir dalgıç saatinden beklendiği üzere 300 metre olarak ayarlanmış.

Saatin siyah renk kadranında, klasik 3-6-9 kronograf dizilimine yer verilmiş. Saatin tarih penceresi saat 4-5 konumu arasına açılı bir şekilde yerleştirilmiş. Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi siyah kadranlı bir saatte beyaz zemin tarih penceresini bir türlü yakıştıramıyorum. Onun dışında kadranın dizilimi ve okunabilirliği gayet başarılı. 

Modelin indekslerinde, kollarında ve bezelinin saat 12 noktasında Super-LumiNova ®kullanılmış. Dolayısıyla saatin su altında ve gece okunabilirliği de beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-3-.jpg

Saatin kalbinde Longines Caliber Ref. L688 (ETA A08.L01bazlı) görev yapıyor. Otomatik kurgulu mekanizma 28.800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 54 saatlik bir güç rezervi sunuyor. 

longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-5-.jpg

İncelemeye konu modelimiz kauçuk kordonlu versiyon. Dilerseniz Hydro Conquest Chronograph modelini çelik bilezikli de satın alabilirsiniz. Kauçuk kordonun kalitesi için ekstra bir şey söylemeye gerek yok. Rakipleri ile benzer kaliteyi size sunuyor. Burada bir parantez kauçuk kordonun uzunluğu için açmak istiyorum. Longines o kadar büyük bir kordon ile gönderiyor ki bu dünyadan herhangi birinin kayışın boyu ile ilgili sıkıntı yaşama şansı yok. 

longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-4-.jpg longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6-8-.jpg

Longines Hydro Conquest kalite ve özellik anlamında fiyatını en çok hak eden modellerin başında geliyor. Saatin satış adetleri de bu söylediğimi doğrular nitelikte. Fakat burada kişisel görüşümü sunmak istiyorum. Saat endüstrisinde birçok markanın tasarım ve yenilik anlamında durmadan çalıştığını görüyoruz. Bu noktada Longines’in Hydro Conquest koleksiyonu ile sektörün biraz gerisinde kalmaya başladığını düşünüyorum. Bakalım önümüzdeki aylarda Longines Hydro Conquest koleksiyonu için yenilik haberleri alacak mıyız? 

longines-hydroconquest-L3-744-4-56-6.jpg

Benzer İncelemeler