alexa L3.811.4.53.0 | L3.820.4.93.6 | Longines 2020 Yenilikleri | Spirit Koleksiyonu
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Spirit Koleksiyonu

Longines Sport ürün gurubunun en yeni üyesi Spirit, pilot saati tutkunlarının en özel anlarına eşlik etmek için hazırlanıyor.

longines-spirit-collection-1.jpg

Uçmak Longines’in ruhunda var... Hem de kelimenin her anlamıyla. Havacılığa gönül vermiş bu markanın son yıllarda art arda tanıttığı modellerle yakaladığı başarı, onu sadece rakiplerinden ayırmakla kalmıyor, aynı zamanda saat severlerin marka ve model tercihlerinde üst sıralara “uçmasını” da sağlıyor.

longines-spirit-collection-2.jpg longines-spirit-collection-3.jpg

Spirit serisi, Longines’in 2020 yenilikleri arasında ayrı bir yere sahip. Sıfırdan yaratılan koleksiyonda, modern bir pilot saatinde olmasında gereken her detaya yer verilirken, markanın havacılık mirasından gelen genler de korunabilmiş.

longines-spirit-collection-4.jpg longines-spirit-collection-5.jpg

İnceleme köşemize konuk olan saatlerden, sadece zamanı gösteren modelde 42mm ve 40mm olmak üzere iki farklı kasa çapı seçeneği bulunuyor. Saatin ön yüzünde safir kristal cam ve hemen ardında okunabilirlikte çığır açan mat siyah kadran bulunuyor. Kadranda yer alan büyük rakam indekslere ve geniş kollara uygulanmış Super-LumiNOVA sayesinde gece görünürlüğü de maksimuma ulaşmış durumda. Kadranda üst kısımda “kanatlı” Longines logosu, altlara doğru ise mükemmelliğin sembolü 5 yıldız ve Chronometer yazıları bulunuyor. Kadrana dair tek eleştirim ise saat 3 pozisyonunda yer alan tarih penceresi ile ilgili. 40mm’lik versiyonda bu alanda yalnızca tarih penceresine yer verilmiş, 42mm’de ise artan ebatlardan ötürü 3 sayısının bir kısmı da kadrana eklenmiş. Evet, tarih oldukça kullanışlı bir komplikasyon ancak aynı saatin tam indeksli ve tarihsiz versiyonunun göze çok daha dengeli geleceği görüşündeyim. Son olarak saatin arka yüzü, bir pilot saatine yakışacak şekilde kapalı tasarlanmış. Unutmadan, saatin su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirlenmiş.

l3-811-4-53-0-longines-spirit-collection-1.jpg l3-811-4-53-0-longines-spirit-collection-4.jpg

l3-811-4-53-0-longines-spirit-collection-2.jpg l3-811-4-53-0-longines-spirit-collection-3.jpg

Longines Spirit, in-house üretilen otomatik Caliber L888.4 mekanizmaya ev sahipliği yapıyor. Saat, dakika, saniye ve tarih özelliklerine sahip mekanizma 21 taşlı ve 64 saatlik güç rezervine sahip. Swatch Group bünyesinde yer alan markalar için tanıdık, sektörün kalanı için ise sıra dışı sayılabilecek 25200vph’lik çalışma hızına sahip mekanizma, COSC sertifikasıyla üstün performansını tescilliyor.

l3-811-4-53-0-longines-spirit-collection-5.jpg

Bileğe kahverengi deri ve NATO kayışın yanı sıra, paslanmaz çelik bilezik seçenekleri ile de sabitlenebilen Longines Spirit’in iki farklı kasa çapında ve üç farklı kadran renginde olmak üzere 18 çeşit varyasyonu bulunuyor.

l3-811-4-53-0-longines-spirit-collection-6.jpg

Aynı model ailesinin bir diğer dikkat çekici üyesi de Longines Spirit Chronograph modeli... Spirit Chronograph serisi yalnızca 42mm çap ölçüsüyle gelen paslanmaz çelik kasa seçeneğiyle saat severlerin beğenilerine sunuluyor. Otomatik kronograf mekanizmayı sığdırabilmek için gereken hacim, kasanın büyümesine sebep olmuş. Bu durum, bilekte çok daha güçlü ve iddialı bir duruşun yakalanmasını sağlıyor. Safir kristal cam bölmeli paslanmaz çelik arka kapağa sahip modelin su geçirmezlik değeri de 100 metre olarak belirtilmiş.

l3-820-4-93-6-longines-spirit-chronograph-collection-2.jpg l3-820-4-93-6-longines-spirit-chronograph-collection-4.jpg

Saatin kadranı bir kronograftan bekleneceği üzere son derece sportif detaylarla süslenmiş. Tri-Compax kronograf dizilimine sahip kadranın saat 9 yönünde saate alt saniye, saat 6 yönünde kronografa ait saat, saat 3 yönünde ise yine kronografa ait dakika göstergeleri bulunuyor. Unutmayın ki, kronograflı bir saatte, saate dair saniye göstergesi 6 veya 9 pozisyonunda bulunuyorsa, o saatte tümleşik kronograf bulunmaktadır. In-house geliştirilen ve üretilen otomatik Caliber L688.4 de tümleşik kronografların en başarılı versiyonlarından biri.

l3-820-4-93-6-longines-spirit-chronograph-collection-1.jpg l3-820-4-93-6-longines-spirit-chronograph-collection-3.jpg

Swatch Group bünyesinde yer alan Longines, yine aynı saat devinin bir markası olan ETA’nın da gücünü arkasına alarak özellikle mekanizma üretiminde kayda değer başarılara imza atıyor. Uzun yıllar bir saatçilik efsanesi olarak anılan Valjoux 775X kronograf kalibreleri üzerine geliştirilen Caliber L688.4, markanın en yüksek teknoloji ile üretilen mekanizmalarından biri. 30mm çapındaki mekanizma 27 taşlı, 28800vph’de çalışıyor ve 54 saatlik güç rezervine sahip. Kolon çark koordinatörü ile aktive edilen kronograf fonksiyonuna ev sahipliği yapan mekanizmanın C.O.S.C. sertifikası da bulunuyor.

l3-820-4-93-6-longines-spirit-chronograph-collection-5.jpg

Longines Spirit Chronograph, paslanmaz çelikten üretilmiş, çift taraftan katlanır kipse sahip bilezik ile bileğe sabitleniyor. Elbette bilezik de tıpkı saatin tasarımında görev alan diğer bileşenler gibi sağlam ve sportif detaylara sahip. Dilerseniz aynı saat lacivert renkli deri kayış ile de satın alınabiliyor.

l3-820-4-93-6-longines-spirit-chronograph-collection-6.jpg l3-820-4-93-6-longines-spirit-chronograph-collection-7.jpg

l3-820-4-93-0-longines-spirit-chronograph-collection-1.jpg

Longines, Spirit ve Spirit Chronograph hakkında daha detaylı bilgilere ve fiyatlara ulaşmak için:

https://www.longines.com/tr/watches/longines-spirit?gclid=CjwKCAjwltH3BRB6EiwAhj0IUObhoEvDv5Qh96LILAcdSMQrgqnUm4-7ApE7vJwhUY7tLRFKzqOxnhoC8loQAvD_BwE
Benzer İncelemeler