alexa Longines | Ultra-Chron | Diver | Re-Edition | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Ultra-Chron Diver Re-Edition

Eski modelleri güncelleyerek yeniden saat severlerin beğenisine sunma akımının öncülerinden Longines, 60lı yılların en özgün tasarımları arasında yer alan Ultra-Chron Diver modelinin Re-Issue versiyonunu tanıttı. 

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-2.jpg

Longines, 60'ların en havalı kreasyonlarından biri olan yüksek frekanslı Ultra-Chron Diver'ı canlandırmak için arşivlerine dalıyor. Markanın yüksek frekanslı mekanizmalara sahip geçmişi, 1916'da saniyenin 1/100'ünü ölçebilen 50Hz (!) kronometreden, 50'lerin sonundaki şık 5Hz kol saatlerine kadar gidiyor. Bunu 1968'de, yüksek frekanslı Caliber 431 ile donatılmış ve ayda bir dakikaya kadar dakiklik garantili Ultra-Chron Diver takip ediyor. Bugün bu ilginç model, kalbinde aslına uygun şekilde 5Hz (36.000vph) frekansında çalışan mekanizması ile dikkat çeken yeni versiyonuyla tekrar Longines ürün grubunda yerini alıyor.

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-3.jpg The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-4.jpg

Yeni model 43mm çapında ve 13.60mm yüksekliğinde tasarlanmış, cushion (minder) tarzı bir kasa ile geliyor. 300 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın ön yüzünde safir kristal cam ve safir minesinde Super-LumiNOVA dolgulu skala bulunan, tek yöne dönebilen dalgıç bezeli yer alıyor. Nostaljik tasarımıyla beğeni toplayan kasaya, Ultra-Chron kabartmalı vidalı arka kapak ve vidalı kurma kolu eşlik ediyor. 

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-7.jpg

Modelin retro karakteri kadran tasarımında da vurgulanıyor. Pütürlü yüzeyiyle dikkat çeken mat siyah zeminli kadrana üzerine baton tarzı çıtalar eklenmiş kardinal tipi saat markörleri ve gene tasarımı uygun hazırlanmış kalın kollar eşlik ediyor. Yelkovan, kırmızı rengiyle bezelde yer alan kırmızı detayları pekiştiriyor. Ultra-Chron amblem ve yazısının süslediği kadranda tarih penceresi de dahil olmak üzere farklı ekstra bir fonksiyon yer almıyor.

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-5.jpg

Yeni modelin kalbinde, ilham kaynağı olan orijinal modelde de olduğu gibi, 5Hz (36000vph) frekansında çalışan hi-beat mekanizma görev yapıyor. Timelab Geneva tarafından "Kronometre" sertifikası verilen Caliber L836.6, tam kurulumda 52 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor.

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-6.jpg

Longines Ultra-Chron Diver Re-Edition çelik bilezik, deri kayış ve geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmiş üç farklı seçeneği içeren, dört referansla satışa sunuluyor. Versiyonlara dair bilgiler ise şöyle;

L2.836.4.52.6 - çelik bilezik - CHF 3.250

L2.836.4.52.2 - deri kayış - 3.000 CHF

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-8.jpg

L2.836.4.52.9 - çelik bilezik + NATO - CHF 3.500

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-9.jpg

L2.836.4.52.8 - deri kayış + NATO - CHF 3.300

The-New-Longines-Ultra-Chron-Diver-10.jpg

Benzer İncelemeler