alexa SBDX011 | Marine Master Professional | Seiko | Automatic Diver | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Marine Master Professional 1000M Automatic Diver SBDX011

images.png

Saat dünyasının en köklü markalarından olan Seiko’nun dalgıç saatleriyle olan geçmişi yarım asırı aşan bir süreyi kapsıyor. Kimi zaman derin okyanuslara dalan profesyonellerin, kimi zaman saatin detaylarına hayran kalan saat severlerin kolunda gördüğümüz Seiko dalgıç saatlerinin en özel modellerinden Marine Master Professional WR1000M SBDX011 ’ü mercek altına aldık.

_DSC7399.jpg

İncelememize geçmeden önce Seiko’nun 50 yıllık dalgıç saati serüveninden kısa bilgiler verelim.

Takvimler 1965 yılını gösterdiğinde Seiko ilk profesyonel dalgıç saati olan Ref. 6217’yi üretmişti. WR150M su basıncına dayanıklılık değerine ve dönebilen bezele sahip saat direkt profesyonel kullanıcılar hedeflenerek üretilmiş bir modeldi.

1975 senesine gelindiğinde Seiko WR600M su basıncına dayanıklılık değerine sahip profesyonel dalgıç saati Ref. 6159-022’yi tanıttı. Saatin en büyük özelliği şüphesiz materyal olarak Titanyum kullanılmasıydı zira titanyum o dönemde sadece NASA kullanımına yönelik prototiplerin hazırlanması için rezerve edilen önemli bir materyaldi.

6217tropic.jpg

Bunun yanında günümüzde klasik kabul edilen akordeon tipi kauçuk dalgıç kayışının da ilk örneği bu saatin üzerinde tanıtıldı.

Anti manyetik özellikli, sert darbelere dayanıklı ve yoğun fosfor verebilen kadranıyla profesyonellerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek sekilde tasarlanan bu saatin bir diğer önemli özelliği de iki ayrı katmandan oluşan kasa yapısıydı.

İç kısmı tek parça çelikten üretilen kasanın dış kısmında yer alan yuvarlak koruma parçası için aluminyumdan daha hafif ve çelikten daha dayanıklı yapısıyla titanyum tercih edilmişti.

Sağlamlık açısından saate getirdiği desteğin yanı sıra helyum satüre ortamlarda güvenle kullanılabilecek yapısıyla helyum vanasına olan ihtiyacı da bertaraf eden bu yenilikçi tasarım ile birlikte sadece Seiko markasının sadı takipçileri değil tüm saat severlerin hakkında az ya da çok fikir sahibi olduğu Tuna efsanesi de doğmuş oldu.

Seiko hayranlarının ton balığı konservesine veya buz hokeyi pakına benzemesi itibarıyla Tuna ve/veya Hockey Pac olarak tanıdığı bu tasarım markanın üst model ve profesyonel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde geliştirdiği güncel Prospex serisinde de farklı alternatifleriyle saat severlerle buluşmaya devam ediyor.

_DSC7446.jpg

Saat markanın genel çizgilerini taşıyan bir kutu içerisinde geliyor.

Koruyucu karton içerisinde yer alan yatık dikdörtgen dış kutu siyah renk.

Dış karton kutuyu açtığınızda üzerinde Seiko yazan deri kutu çıkıyor.

Kutuyu açtığnızda sizi karşılayan saat, dev cüssesi ve siyah ağırlıklı rengi ile daha ilk andan itibaren Tool Watch tasarımını size hissettirmeye başlıyor.

Kutu içeriğinde kullanım kılavuzu ve garanti belgesi de yer alıyor.

_DSC7382.jpg

52 mm boyutundaki kasa bu güncel versiyonda da iki farklı kısım olarak tasarlanmış ancak bu sefer modern saatçiliğin popüler malzemelerinden seramik de işin içine dahil olmuş.

17.4 mm boyutundaki yüksekliğiyle oldukça iri bir saat olan Marine Master siyah DLC kaplaması sayesinde çelik olan benzerlerine göre boyutundan biraz daha ufak duruyor. Standart kauçuk kayış ile birlikte saatin ağırlığı 140gr.

İç kısım yine titanyumdan yapılmış. Tıpkı ilk nesil Omega Ploprof’larda olduğu gibi SBDX011’te de arka kapak bulunmuyor. Mekanizmaya ulaşmak için sırasıyla bezel, cam ve kadranı sökmek zorunda olduğunuz bu tasarım özellikle servis konusunda pek de pratik sayılmaz lakin Seiko efsanevi tasarımının güncel modellerde bile köklerine sadık kalmasını tercih etmiş olacak ki modern Tuna’ları da hala bu şekilde üretiyor.

Saat WR1000M su geçirmezlik değerine sahip.

_DSC7392.jpg

Bu arada ufak bir bilgi verelim; SBDX011 yakın zamanda KAIKO 7000 II adlı uzaktan kumandalı derin dalış aracı ile 3000M derinliğe indi. Helyum satüre ortamda yapılan dalış boyunca normal çalışma değerlerini koruyan SBDX011, markanın Prospex kavramına verdiği önemi vurgular nitelikte.

Dış koruma parçası için ise yüksek dayanıklılığa sahip seramik tercih edilmiş. Hem kasayı muhtelif dış etmenlerden korumak hem de bezelin kazayla dönmesini engellemek için tasarlanan bu parçanın iç parçayla olan bağlantısında sekizgen başlı vidalar kullanılmış.

Kasanın detay işçiliği mükemmel. Kasanın dışında yer alan koruma parçasıyla birlikte saat ciddi bir dalgıç saati olduğunu her şekilde belli ediyor.

Bezelin kalite hissi son derece başarılı. Bezel klikleri tok ve en ufak bir titreme söz konusu değil.

Saatin camı için safir kristal kullanılmış.

Klasik Seiko dalgıç saatlerinin çizgilerini taşıyan kadran hemen hemen her şartta kusursuz okunabilirlik sunuyor. Seiko’nun Lumi Brite teknolojisiyle fosforlandırılan saat markörleri ve kollar karanlılkta son derece net bir görüntü veriyor.

Tarih penceresi saat 3 noktasındaki markörün bulunduğu yere konumlandırılmış.

_DSC7493.jpg

Hem boyutlar hem de genel görünüm olarak pek de konforlu durmayan saatin kola takıldığında rahatsız edici hissettirmediğini söyleyebiliriz.

_DSC7396.jpg _DSC7381.jpg

Tek gözümüze takılan sorun saatin boynuz kısımlarının derin yapısından ötürü saatin arka kapağı ile bilek üstü arasında boşluk kalması oldu.

Büyük ayar tepesi saati saat bileğe takılıyken ve/veya eliniz ıslakken rahatlıkla kullanılabilecek ergonomiye sahip. Kilitleme ve kurma hissi de gayet başarılı.

_DSC7383.jpg _DSC7394.jpg

Standart kauçuk kayış için klasik akordeon tasarımı tercih edilmiş ancak hem kullanılan kauçuğun kalitesi hem de toka ve köprü parçalarındaki detay işçiliği çok başarılı.

Siyah DLC kaplama toka ve köprü saatin bütünüyle uyum içerisinde.

Saatin arka kapağında yer alan dalga motifi de yine klasik Seiko tasarımlarından.

Tek parça titanyumdan imal edilmiş kasa sadece ön taraftan açılabiliyor.

Saat 1000M su basıncına dayanıklılık değerine sahip. Bu değere sahip bir dalgıç saatinde bulunması beklenen Helyum Vanası bu saatte yok. Kasa tasarımı helyum vanasına olan ihtiyacı ortadan kaldırmış.

_DSC7377.jpg

Saatin kalibresi Seiko 8L35 referansa sahip. 26 taşlı ve 28800 bph çalışma hızına sahip otomatik kalibrenin elden kurulma ve saniye durdurma özellikleri de mevcut.

Seiko’nun üste seviye kalibrelerinden kabul edilen 8L35 50 saat güç rezervine sahip.

Bu arada Seiko arka kapak ile kalibre arasına kurşun bir kapak koyarak manyetik ortamlardan etkilenme sorununu da ortadan kaldırmış.

Piyasada yüzlercesi bulunan jenerik, Submariner klonu görünümlü dalgıç saatlerinden farklı bir model arıyorsanız, hem arkasında barındırdığı zengin geçmişi hem de profesyonel kullanıma yönelik teknik özellikleri ile SBDX011 mutlaka alternatifler arasında bulunması gereken bir saat.

Benzer İncelemeler