alexa AI6028-SS001-030-1 | Aikon | Maurice Lacroix | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Maurice Lacroix Aikon Automatic Skeleton Ref. AI6028-SS001-030-1

maurice-lacroix-logo.png

Baselworld 2018 yenilikleri arasında rekabetçi fiyat skalası kadar üstün özellikleri ve şık tasarımı ile de bizlerden tam not alan Maurice Lacroix Aikon Koleksiyonu, serinin bayrak gemisi Automatic Skeleton (Ref: AI6028-SS001-030-1) ile sayfalarımıza konuk oldu.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-5.jpg

Maurice Lacroix özellikle giriş ve orta seviye segmentine faaliyet gösteren İsviçre markaları söz konusu olduğunda ilk akla gelen isimlerden biri. Çoğu zaman daha yüksek fiyat seviyelerinde yer alan ürünlerde görmeye alıştığımız komplikasyon ve tasarımları, oldukça rekabetçi rakamlarla saatseverlerin beğenisine sunan köklü marka, Baselworld 2018 bünyesinde tanıttığı yeni modellerle -başta benim olmak üzere- tüm Horobox ekibinin beğenisini kazandı.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-9.jpg

Kült isimler kadar oyuna yeni veya yeniden dahil olan isimlerle her geçen gün daha da ilginç bir hal alan “lüks paslanmaz çelik spor saat” ürün grubu, saat meraklıların yakından takip ettiği başlıkların başında geliyor. 1970li yıllarda ünlü saat gurusu Gerald Genta önderliğinde başlayan ve saat tarihinde Big Four olarak anılan Patek Philippe – Nautilus, Audemars Piguet – Royal Oak, Vacheron Constantin – Overseas ve IWC – Ingenieur ile saat dünyasının belki de en ikonik modellerine yer veren bu akım, günümüzde Piaget – Polo S ve Girard Perregaux – Laureato gibi oyuna tekrar dahil olan isimlerle devam ediyor.

Yakın zamanda Maurice Lacroix ürün grubuna eklenen ve fiyat etiketiyle olmasa da tasarım detayları, teknik özellikleri ve yapım kalitesi ile bu gruba dahil olan Aikon Koleksiyonu, model ailesine yeni katılan Maurice Lacroix Aikon Automatic Skeleton (Ref: AI6028-SS001-030-1) ile inceleme köşemizde yerini aldı.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-3.jpg

Yeni modelin kasası, ürün grubunda yer alan diğer versiyonlarda olduğu gibi paslanmaz çelikten üretilmiş. Tasarım detayları olarak bakıldığında geçmiş modeller ile benzer unsurlar sunan kasa, boyut olarak 45mm çapında ve 13mm yüksekliğinde tasarlanmış. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasanın su geçirmezlik değeri ise, sportif temalı lüks bir saat için gayet yeterli bir değer olan 100 metre olarak ayarlanmış.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-4.jpg

Mat ve parlak yüzeylerin beraber kullanıldığı kasanın tasarımında, Audemars Piguet ve Hublot gibi markalardan aşina olduğumuz detaylara rastlamak mümkün. Ancak ben bu benzerliğin saatin özgün kimliğine zarar verecek nispette olduğunu düşünmüyorum. Bu benzerliği aşırı bulanlar olacaktır elbette. Onlara da tavsiyem Rolex Submariner ve diğer dalgıç saati modelleri arasındaki benzer noktaları da bir gözden geçirmeleri olur.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-8.jpg

Modelin iskelet tarzı tasarımından ötürü standart bir kadrandan bahsetmek mümkün değil. 12 adet saat markörü dışında zaman gösterme fonksiyonu adına farklı herhangi bir unsur barındırmayan iskelet kadran tasarımının okunabilirlik konusunda pek de başarılı olmadığı aşikâr lakin bu tip bir model ile ilgilenen saat severlerin önceliği de okunabilirlik olmasa gerek diye düşünüyorum.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-1.jpg

Maurice Lacroix Aikon Automatic Skeleton (Ref: AI6028-SS001-030-1) modelinin içerisinde, markanın tamamen kendi bünyesinde geliştirip ürettiği yeni mekanizması Caliber ML234 görev yapıyor. Akrep ve yelkovan dışında bir de saat 6 hizasına konumlandırılmış küçük saniye göstergesi bulunan mekanizma, markanın ürün grubunda yer alan elden kurmalı Caliber ML134 üzerine otomatik kurma özelliği eklenerek tasarlanmış. 34 taşlı otomatik mekanizma 2.5Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 52 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-2.jpg

1993 senesinde bu yana -çoğunlukla Masterpiece serisinde yer alan modellerde- iskelet tarzında tasarlanmış saatler üreten Maurice Lacroix, Aikon Koleksiyonu’nun modern ve sportif karakterine uygun şekilde Caliber ML234 mekanizmayı endüstriyel bir görünüm ile hazırlamış. Mekanizmanın köprülerinde siyah DLC kaplamaya yer verilirken köprülerin orta kısımlarında kumlanmış yüzeylere, üst kısımlarında ise satine yüzeylere yer verilmiş. Mekanizmanın rotorunun da Maurice Lacroix ambleminden esinlenerek perfore şekilde tasarlandığını da ekleyelim.

Maurice Lacroix Aikon Automatic Skeleton timsah derisi siyah kayış ve Maurice Lacroix imzalı katlanır klips ile satışa sunuluyor.

ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-6.jpg ai6028-ss001-030-1-maurice-lacroix-aikon-automatic-skeleton-7.jpg

USD 5,990 (ABD listesi) oldukça rekabetçi bir fiyat ile vitrinlerde boy göstermeye hazırlanan Maurice Lacroix Aikon Automatic Skeleton, bence kesinlikle yakından görülmeyi hak eden bir model. Özellikle benim gibi “lüks paslanmaz çelik spor saat” konseptinde hazırlanmış modellerden hoşlanan kullanıcılar için en iyi fiyat/performans oranını sunduğunu düşündüğüm Aikon Koleksiyonu’nda, çok daha uygun fiyat etiketleri taşıyan otomatik ve quartz modeller olduğunu da buradan hatırlatmış olalım.

Benzer İncelemeler