alexa Dubai Watch Week 2023 | MB&F Yenilikler | HM11 Architect
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB&F HM11 Architect

Maximilian Büsser yeni evinde. HM11, MB&F dehasını bir kez daha ortaya koyarcasına, nefes kesen tasarımıyla saat severlerin karşısına çıkıyor.

mb-f-h-11-architect-1.jpg mb-f-h-11-architect-2.jpg

Sıra dışı tanımına en çok uyan saat markalarından biri MB&F. Orkestra şefi Maximilian Büsser ve ekibinin olağanüstü saatleri uzun yıllardır egzotik saat piyasasının domine ediyorlar. Yeni HM11 modeli de bayrağı, her zaman olduğu gibi, ulaşılması güç bir noktaya taşımaktan asla geri durmuyor.

mb-f-h-11-architect-3.jpg mb-f-h-11-architect-4.jpg

HM11 Architect modeli 1960’lı yılların deneysel ve fütüristik mimari yapıları-planları ilham alınarak tasarlanmış. HM11 için 4 odalı ve merkezinde tourbillon balans yayı bulunan bir ev de diyebiliriz. Doğrusu HM11’in tasarımında Charles Hertling’in Brenton House adlı eserinden açıkça esinlenildiğine inanıyorum.

mb-f-h-11-architect-5.jpg mb-f-h-11-architect-6.jpg

HM11, sadece 42mm çapında Grade 5 titanyumdan üretilen kasaya sahip. Kasanın en kalın yeri ise 23mm ancak bu değer sizi korkutmasın çünkü saatin kasa ve boynuz yapısı, bu ebatta bir modelin bilekte rahatça taşınabilmesine müsaade ediyor. Saatin kasası parlak ve fırçalanmış yüzeylerden oluşuyor. Modele tepeden bakıldığında, merkezde, tourbillon balans yayını görüyoruz. Saate ait 3 kadran ise yandan bakıldığında görünüyorlar. 92 parçadan oluşan kasa, safir kristal camlarla korunuyor ve saatin su geçirmezlik değeri 20 metre olarak belirtilmiş.

mb-f-h-11-architect-7.jpg mb-f-h-11-architect-8.jpg

Evet, saatin çiçek benzeri yapısı merkez etrafında dönüyor ve istenilen yüz kullanıcının karşısına gelebiliyor. İlk yuvada, ya da oda demek daha doğru olabilir, zaman gösterimi için akrep ve yelkovan yer alıyor. İkinci yuvada kalan güç rezervi göstergesi, üçüncü yuvada ise bir termometre bulunuyor. Bu mekanik termometre tercihe göre santigrat ya da fahrenhayt skala ile üretiliyor. -20 dereceden +60 dereceye kadar sıcaklık ölçümü yapılabiliyor. Ne de olsa evin kaç derece olduğu önemli bir bilgi. Son yuvaya ise saatin safir kristal bir diskten üretilen kurma kolu yerleştirilmiş durumda. Saat kasasının bir turu 8 eşit parçaya bölünmüş duraklarla tamamlanıyor. Yani HM11’in kasasını serbestçe döndürüp istediğini açıda bırakamıyorsunuz.

mb-f-h-11-architect-9.jpg

MB&F tarafından geliştirilen kurmalı kalibre, saatin kasasının merkez etrafında, saat yönünün tersine doğru çevrilmesiyle kuruluyor. Saatin tam olarak kurulması için yaklaşık 10 turluk çevirme işlemi gerekiyor. 29 taşlı kalibre saatte 18000 titreşimde çalışıyor ve 96 saatlik güç rezervine sahip.

mb-f-h-11-architect-10.jpg mb-f-h-11-architect-11.jpg

mb-f-h-11-architect-12.jpg mb-f-h-11-architect-13.jpg

Yay çeliği ile kilitlenme mekanizmalı ve titanyumdan üretilmiş katlanır toka ile sunulan saatler beyaz ve yeşil renkli kauçuk kayış seçenekleri ile yeni sahiplerine ulaştırılacaklar.

mb-f-h-11-architect-14.jpg

Şimdilik mavi ve pembe altın renkli detaylara sahip iki versiyonu bulunan HM11 her model için 25 adetlik üretim adetine ve 207.000 Euro + vergiler liste fiyatına sahip. 

Benzer İncelemeler