alexa M.A.D. Edition 1 | MB&F | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB&F M.A.D. Edition 1

MB&F çatısı altında faaliyet gösteren M.A.D. Gallery’nin ilk saati, Edition 1, horoloji gündeminde adeta bir bomba etkisi yarattı. Saat severler tarafından büyük ilgiyle karşılaşan modelin satışı, ne yazık ki, geleneksel kanallar aracılığıyla gerçekleşmeyecek.

mb-f-m-a-d-edition-1.jpg

Egzotik saat üreticileri söz konusu olduğunda akla ilk gelen markalardan olan MB&F bünyesinde faaliyet gösteren M.A.D. Gallery, “büyüklere oyuncaklar” konseptinin en başarılı isimlerinden biri. Mechanical Art Devices kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan topluluk, sanatla ince işçilikli mekanik eserleri bir araya getirerek, benzersiz eserlere imza atıyor. Maximilian Büsser liderliğindeki ekibin çalışmaları, mekanik ve mühendisliğin zirvesine ulaşmış sanat eserleri olarak anılıyorlar.

MB&F genç yaşına rağmen saat dünyasının en saygın ve yenilikçi markalarından biri. Markanın 16 yılda geldiği noktada, çekirdek destekçilerinin etkisi de elbette çok büyük. İşte bu destekçilere bir nevi teşekkür amacıyla üretilen ve M.A.D. Edition ismiyle çıkarılan saat, geleneksel MB&F değerlerini çok daha ulaşılabilir bir fiyat etiketiyle karşımıza çıkarıyor. Evet, bu saatin arkasında MB&F gibi dev bir isim var bahsi geçen modelin liste fiyatı vergiler hariç sadece 1900,00 CHF. Ancak bu saate ulaşmanız şimdilik mümkün değil çünkü model geleneksel kanallar aracılığıyla satışa sunulmuyor. MB&F tarafından seçilen ve yukarıda bahsi geçen destekçilerin beğenisine sunulan modelden çok az sayıda üretiliyor.

mb-f-m-a-d-edition-2.jpg mb-f-m-a-d-edition-5.jpg

M.A.D. Edition 1, alışılagelmiş MB&F standartlarından her anlamda daha düşük bir seviyeyi saat severlerle buluşturuyor. Özenle tasarlanan ve üretilen kalibreler yerine kullanılan, bolca modifiye edilmiş Miyota mekanizma ile hayat bulan saattin kasasında ve kayışında da daha sade özelliklerden faydalanılmış. Sadelikten kastım elbette MB&F standartlarına göre, yoksa bu saat de sektörün büyük çoğunluğuna göre fazlasıyla aykırı, dikkat çekici ve hatta hayranlık uyandırıcı.

mb-f-m-a-d-edition-3.jpg mb-f-m-a-d-edition-4.jpg

Titanyum ve tungstenden üretilen ve üzerine Super-LumiNOVA uygulanmış rotor, saatin üst kısmında yer alıyor. Ters yerleştirilmiş Miyota mekanizma, saatlerin ve dakikaların yazılı olduğu iki alüminyum disk yardımıyla zamanı gösteriyor. 42mm çapında paslanmaz çelikten üretilen kasaya, yine sıra dışı formlu bir safir kristal cam eşlik ediyor. Modelde yer alan otomatik Caliber Miyota 821A, tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor.

mb-f-m-a-d-edition-6.jpg

Şimdi gelelim güzel kısma. Anlaşılan o ki, MB&F gördüğü büyük ilgiden son derece memnun kalmış ve bu özel saatin satışa hazır versiyonunu daha yüksek adetlerde üreterek satışa hazır hale getirmek için çalışmalara başlamış. Tahminen 2022’nin ilk çeyreği içinde saat severlerle buluşacak modele ulaşmak isteyenlerin biraz daha sabretmesi gerekiyor. Benim tahminim ise bu serinin devamının geleceği yönünde. Eh, ulaşılabilir fiyat kategorisinde yer alan ve MB&F eli değmiş saatlerin sektöre getireceği heyecanı tahmin etmek de hiç zor değil.

mb-f-m-a-d-edition-7.jpg
Benzer İncelemeler