alexa Meistersinger | Neo Q | İnceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Meistersinger Neo Q

meistersingerlogo.png

Termometre mi? Yoksa pusula mı? Tek kollu saatlerin vazgeçilmez markası Meistersinger.

Bulunduğum ortamın konusu saatse, kadınların bana en çok sorduğu soru “peki biz hangi saati alalım, sen ne önerirsin?” oluyor. 

Çok güzel, ama bu cebimden bir saat çıkarıp “al bak, bu tam da sana göre...” diyerek yanıt verebileceğim bir soru değil ki. 

Öncelikle senin tarzın ne? Nasıl bir kadınsın? Nasıl yaşıyorsun? Kibar, hanım hanımcık biri misin? Yoksa yazın denizden çıkmayan, ilk karda koşa koşa dağa giden, kitesurf, snowboard üzerinden inmeyen biri misin? Balerin misin, dansçı mısın? Oyuncuysan zaten bana bu soruyu sormazsın, çünkü sponsorlar senin yerine koluna ne takacağını seçiyorlar zaten. İş kadını mısın? Bir toplantıdan diğerine girerek mi geçiyor bütün günün? Avukat mısın? Davadan davaya mı koşuyorsun? 

İşte sık sık karsılaştığım bu soruya cevap olabilecek bir saati mercek altına alıyorum bugün.  

Meistersinger Neo Q

meistersinger-neo-q-nq901gn-1-.jpg

Kim için mi uygun? Kesinlikle sınırlarını aşan, farklılığı seven kadınlar için uygun diyebilirim.

İlk gördüğümde termometre mi yoksa pusula mı anlayamadım, ama saatleri incelemeye başlayınca “benim de bir tane olmalı...” deyip, renklerin arasında kayboldum. Farklılığı genelde modern kadınlar sever diyebiliriz klişe düşünceyle. Ama Meistersinger özgün tarzıyla modernken, klasik saat yapısıyla aslında biraz da vintage bir model gibi. 

meistersinger-neo-q-nq901gn.jpg

Saatin kasa detayı biz kadınların dikkat ettiği öncelikler arasında gelmiyor ama Neo Q yokmuş gibi görünen çelik kasasıyla da dikkat çekiyor. Saatin safir kristal camı bombeli olduğu için, kasa bu detayın da etkisiyle olabildiğince gözden kayboluyor. Geniş çapının yanında, oldukça ince yapısının da bu duruma etkisi aşikâr. 36mm kasa çapına rağmen benim gibi ince bileklilerde bile gayet zarif duran Neo Q, 9.0 mm kalınlığı ile kolda tüy kadar hafif ve rahat.

meistersinger-neo-q-nq901gn-3-.jpg meistersinger-neo-q-nq901gn-10-.jpg

Kasanın su geçirmezliği ise 30 metre olarak belirlenmiş. 100 metre su geçirmezliğe sahip Rolex Date Just’ımla olduğu kadar rahat bir şekilde suyla haşır neşir olmam, bu saatle pek mümkün görünmüyor.

Meistersinger’da ilk dikkatinizi çekecek özellik, tabii ki tek kollu olması. Saniye kolu, akrep veya yelkovan yok. Saati tek kol ile okuyorsunuz. İki rakam arasındaki çizgiler beşer dakikalık aralıkları gösteriyor. Böylece küçük detaylara takılmanıza da gerek kalmıyor :) Saat ya 10’u 10 geçiyor ya da 15... 13, 14 geçiyor diye bir şey yok. Gümüş renkli kadran, altın kol ve büyük rakam indekslerle hem modern hem de vintage bir görüntü sunuyor. Aynı zamanda üzerinde pırlanta vb herhangi bir kadınsı detay olmasa da saatin kendisini bir mücevhermiş gibi gösteriyor.

meistersinger-neo-q-nq901gn-4-.jpg

Meistersinger Neo Q’nun içerisinde Quartz yani pil ile çalışan Caliber ETA FO6.111 mekanizma yer alıyor. Bu da şu anlama geliyor, saatin sağlam ve güvenilir bir mekanizması var. 

meistersinger-neo-q-nq901gn-8-.jpg

Neo Q’nun bir diğer özelliği ise renk seçenekleri. Değiştirilebilir kayışlara göz atmadan önce kafanızda en azından kadran rengine karar vermenizi öneririm çünkü seçenekler o kadar göz alıcı ki, bir süre benim gibi kayışlar arasında kaybolmanız olası.

meistersinger-neo-q-nq901gn-7-.jpg

Bazı mecraların 2014 senesinde yılın saati seçtiği Neo Q farklı tarzıyla, şıklığıyla, boyutuyla, renk seçeneklerinin yanında değiştirilebilir kayış imkânıyla, hafifliğiyle, bilekteki rahatlığı ve 595 EURO gibi uygun fiyatıyla benim tercih edeceğim farklı saatler arasında ilk sıralara çıkıyor.

meistersinger-neo-q-nq901gn-9-.jpg

Benzer İncelemeler