alexa SAM908TR | Meistersinger | Salthora | Meta | Transparent
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Meistersinger Salthora Meta Transparent SAM908TR

meistersingerlogo.png

Zamanı tek kolla gösteren mekanik saatler arasında akla gelen ilk isimlerden MeisterSinger, Baselworld 2016 bünyesinde tanıttığı Salthora Meta Transparent modeli ile mercek altında.

Tek kollu mekanik saatler veya sıkça kullanılan horolojik tabiriyle “regülatör” tarzı modeller, özellikle son yıllarda oldukça ilgi görmeye başladı. Regülatör saat akımının belki de en önemli markalarından olan MeisterSinger, her geçen gün zenginleşen koleksiyonu ile bu ilginç modellere meraklı saatseverlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-2-.jpg

Minimalist tasarımları ve kontrast kadranları ile Alman Bauhaus tarzını hatırlatan modeller ile öne çıkan marka, Baselworld 2016 bünyesinde saatseverler ile buluşturduğu Salthora Meta Transparent modeli ile inceleme köşemizin bugünkü konuğu oldu.

Markanın şimdiye kadar tasarladığı en özgün modellerden biri olma özelliğini de taşıyan Salthora Meta Transparent, horolojinin ilginç komplikasyonları arasında yer alan Jumping Hour fonksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-8-.jpg

Saatin 43mm çapındaki kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. İnce bezeli ve nispeten uzun ayarlanmış boynuz tasarımı sayesinde olduğunda bir klik daha büyük görünen kasada parlak ve mat yüzeyler birlikte kullanılmış. Altı adet vida ile kasaya bağlanan arka kapağın orta kısmında çizilmelere dayanıklı safir kristal pencereye yer verilmiş. Ön yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camın bulunduğu kasanın su basıncına dayanıklılık değeri de 50M olarak ayarlanmış.

meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR.jpg meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-4-.jpg

Modelin kadranı, iki yerine tek kol ile zamanı okuma esasına dayanan klasik regülatör formunda tasarlanmış. Dakika indeksleri, kadranın dış kısmında ve büyük numaralar şeklinde konumlandırılmış. Saat indikasyonu için ise, saat 12 pozisyonuna yerleştirilmiş yuvarlak pencereden faydalanılmış. Tek kollu mekanik saatlerin pek de kullanıcı dostu olmayan gösterim şeklini çok daha pratik bir şekle sokan bu kadran dizilimi sayesinde saati hızlı ve doğru bir şekilde okumak mümkün kılınmış. Saat 12 noktasına yerleştirilen pencere altında hareket eden saat diski için Jumping Hour tarzı bir düzenek tercih edilmiş. Markanın sembol özelliklerinden olan regülatör kadran dizilimini hem neo-vintage hem de pratik bir şekilde yorumlayan kadranda markanın logosu dışında başka herhangi bir detay kullanılmamış.

meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-10-.jpg

Markanın şimdiye kadar tasarladığı en özgün modellerden biri olma özelliğini de taşıyan Salthora Meta Transparent, horolojinin ilginç komplikasyonları arasında yer alan Jumping Hour fonksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

MeisterSinger Salthora Meta Transparent modelinin içerisinde son dönemlerde giriş ve orta seviye İsviçre markalarında sıkça rastladığımız Sellita SW200-1 kullanılmış. ETA 2824-2 tabanlı ve otomatik kurgulu mekanizmanın çalışma hızı 28800vph olarak ayarlanmış ve tam kurulumda 38 saat güç rezervi sunmasına imkan verilmiş. Günümüz standartlarında nispeten düşük kalan 38 saatlik güç rezervinin Jumping Hour özellikli bir mekanizma için makul bir değer olduğunu hatırlatmakta fayda var zira atlayarak değişen saatin normal akrep/yelkovan gösterimli modellere göre daha fazla enerji tüketmesi gibi bir durum söz konusu.

meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-5-.jpg

MeisterSinger Salthora Meta Transparent modeli birkaç farklı kayış/bilezik alternatifi ile satışa sunuluyor. İncelemeye konu modelin üzerinde el dikişi ile hazırlanmış ve eskitme deriden yapılmış kahverengi bir kayış bulunuyor. Saatin mavi ağırlıklı renk paleti ile son derece uyumlu duran kayışın ucunda ise MeisterSinger logolu paslanmaz çelik toka yer alıyor. Bu konfigürasyonun paslanmaz çelik hasır örgü bilezik ve katlanır klipsli deri kayış alternatifleri de markanın kataloğunda yer alıyor.

meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-6-.jpg meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-7-.jpg

MeisterSinger özellikle regülatör saatler konusunda oldukça başarılı bir marka. Sade ve işlevsel bir tasarım sunarken, etraftan gelen meraklı bakışları da üzerinde toplamayı başaran tek kollu mekanik saatlerden hoşlanıyor ve koleksiyonunuza bir MeisterSinger eklemeyi düşünüyorsanız Salthora Meta Transparent modeli sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Üstelik Jumping Hour bonusu ile…

meistersinger-salthora-meta-transparent-SAM908TR-9-.jpg

Benzer İncelemeler