alexa Mesitersinger | Türkiye | Limited Edition | 1923 | Tevfik Aydın
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Meistersinger Türkiye Limited Edition 1923-2013

meistersingerlogo.png

Konu tek kollu (mono handed) saatler olduğunda, birçoğumuzun aklına gelen ilk marka Meistersinger olur. Alman saat üreticisinin koleksiyonuna baktığımız zaman modellerin büyük bir bölümünde bu tasarımı görmek mümkün. Ünlü markanın bugün sayfalarımıza konuk olduğu model ülkemiz için özel olarak tasarlanmış Turkey Limited Edition.

meistersinger-turkey-limited-edition-2-.jpg

Geçtiğimiz günlerde Tevfik Aydın mağazasına yaptığım ziyaret sırasında, birçok Meistersinger modelini deneme fırsatı yakaladım. Genelde Baselworld 2017 sonrasında tanıtılan modelleri denemiş olsam da Türkiye Cumhuriyeti’nin 90.Yılı anısına üretilen bu özel modeli gördüğümde sizlerle de paylaşmak istedim.

meistersinger-turkey-limited-edition-11-.jpg

Bu modeli ilk tanıtıldığı günden beri takip ediyordum, fakat bir türlü canlı deneme fırsatı yakalayamamıştım. Mağazada bu modeli görünce -hem de her iki kadran opsiyonu ile- bir inceleme yazısı hazırlamaya karar verdim.

meistersinger-turkey-limited-edition-4-.jpg

Meistersinger bu özel koleksiyonu 2013 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. Yılı anısına tasarlamış. İki farklı kadran rengi ile sunulan model, 43mm çapında hazırlanmış paslanmaz çelik kasa içerisinde geliyor. Her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın su geçirmezlik derecesi 50 metre olarak ayarlanmış. Normal şartlarda 50 metre su geçirmezlik değeri için şikâyetçi olurdum fakat bu deri kordonlu dress watch model için bu sefer pas diyorum.

meistersinger-turkey-limited-edition-3-.jpg meistersinger-turkey-limited-edition-6-.jpg

Elbette Türkiye için üretilmiş bu model, insanın vatansever tarafına da dokunuyor. Kadranda yer alan hilal ve tarih göstergesinin çift rakamlarının yerine kullanılan yıldız, Türk bayrağına yapılan hoş bir gönderme olmuş. Abartmadan, ince dokunuşlar ile yapılan bu eklemeler, hem saatin bütünlüğünü bozmuyor hem de verilmek istenen mesaj yerine ulaşıyor. Yazımın başında da bahsettiğim gibi iki farklı kadran opsiyonu ile sunulan modelden isterseniz beyaz kadran isterseniz siyah kadranı seçebiliyorsunuz. Benim şahsi fikrim ise siyah kadranın, modelin ağırlığına daha çok uyduğu yönünde.

meistersinger-turkey-limited-edition-5-.jpg

Modelin kalbinde ETA 2824-2 ya da muadili Sellita SW 200-1 kullanılmış. Sağlamlık ve servis kolaylığı gibi konularda kendisini kanıtlamış iki mekanizma da tam kurulumda 38 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Mekanizmanın izlenebildiği safir kristal cam bölmeli arka kapakta modelin limitli üretim ile ilgili bilgileri de yer alıyor.

meistersinger-turkey-limited-edition-7-.jpg

Her iki versiyonun da üzerinde siyah timsah derisi kordon yer alıyor. Kontrast beyaz dikişlerin yer aldığı kayışın uç kısmında Meistersinger imzalı paslanmaz çelik toka yer alıyor.

meistersinger-turkey-limited-edition-10-.jpg meistersinger-turkey-limited-edition-8-.jpg

2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. Yılı anısına her birinden yalnızca 90 adet üretilen bu modelleri yakından görmek isterseniz, Sirkeci-İstanbul’da yer alan Tevfik Aydın mağazasını ziyaret etmeniz yeterli. Modellerle ilgilenen saatseverlere tavsiyem ellerini çabuk tutmalarından yana zira her iki versiyondan da çok az kalmış. Bu arada eklemekte fayda var; Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılını hatırlatan No.23 ve başkentimiz Ankara’yı çağrıştıran No.06 hala mağaza stoklarında.

meistersinger-turkey-limited-edition.jpg

Başta Ömer Aydın Bey olmak üzere tüm Tevfik Aydın Ailesi’ne destek ve misafirliklerinden ötürü teşekkürlerimizi sunarız.

Benzer İncelemeler