alexa Z410/03861 | Heritage | Corum Lab 01 | Corum | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Miras ve Deneyselliğin Karışımı: Corum 'Heritage Corum Lab 01'

İsviçreli butik saat markası Corum, antik metalürji malzemesi Şam çeliğini, çağdaş bir tasarımla harmanladığı modeli Corum 'Heritage Corum Lab 01' ile markanın DNA’sını modern zamanlara taşıyor.

corum-heritage-corum-lab-01-1.jpg

Geçmişle gelecek arasında bir diyalog kurma amacıyla tasarlanan Corum Lab koleksiyonu, 2018 yılında iki farklı limitli edisyonla saat tutkunlarının beğenisine sunulmuştu. Marka 2019 Baselworld fuarında koleksiyona yeni renkler eklemişti. Gelin, bu şık ve özgün koleksiyonu bir kez daha hatırlayalım...

corum-heritage-corum-lab-01-7.jpg

Koleksiyona son katılan modeller de bir öncekiler gibi fıçı şeklinde kasalara sahip. Aralarındaki farksa markanın kendi tarihinde de bir ilke imza atarak bu modelin kasasında Şam çeliği kullanması. Üzerindeki dalga desenleriyle görür görmez normal çelikten ayırt edilebilen bu materyal, yıllar boyunca bıçak ve kılıç yapımında kullanıldı. Bu antik çeliğin tarihi M.S. 4. yüzyılın başlarına dayanıyor. Adını da silah yapmak ve materyal işlemek konusunda yetiştirdiği uzmanlarla duyuran Şam şehrinden alıyor. Bu tarihi alaşımla hazırlanan silahlar, Haçlı orduları dâhil birçok savaşçı tarafından geçmişte kullanılmıştı.

corum-heritage-corum-lab-01-2.jpg

Konu savaş olunca işlevsellik her şeydir. Şam çeliği de kırılmaya karşı dayanıklı bir malzeme. Bu alaşımdan yapılan bıçaklar daha keskin, daha sağlam ve daha esnekti. Antik zamanlarda bu özellikleriyle ünlenen malzemeyle ilgili birçok iddia bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de bir tel saçı daha havadayken kesebildiği şeklinde. Nasıl üretildiğine dair tarifin ustalar tarafından yüksek gizlilikle korunması alaşımın zamanla tarih sahnesinden silinmesine neden olsa da, efsanevi hikâyeleri kulaktan kulağa duyulmaya devam etti. Bugüne kadar hiç kimsenin, antik Şam çeliğinin arkasındaki gerçek teknik bilgiyi açığa çıkarmada başarılı olamadığı söyleniyor. Ancak teknolojik gelişmeler metalürji uzmanlarının, atalarına çok benzeyen özelliklere sahip modern Şam çeliğini yeniden üretmelerini sağladı.

corum-heritage-corum-lab-01-3.jpg

39.89mm x 55.00mm kasayla gelen saatteki Şam çeliğinin üzerinde siyah DLC kaplama bulunuyor. Aynı malzeme ve kaplamaya sahip olan tepe de kasa gibi üzerinde parmak izi tutmuyor. Kadranı yansıma önleyici kaplamaya sahip safir cam örtüyor. Arka kapağın açık kısmınıysa yine parmak izi tutmayan, parlama önleyici özelliğe sahip safir cam kapatıyor. Model 50 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteriyor.

corum-heritage-corum-lab-01-4.jpg

Antik malzemeden üretilmiş bu çağdaş modele, tam kurulumda 50 saate kadar güç rezervi sağlayan otomatik Caliber CO 410 mekanizma hayat veriyor. Saatin arka kapağından mekanizmanın mikro rotoru zevkle izlenebiliyor.

corum-heritage-corum-lab-01-5.jpg

Farklı renklerde detaylarla donatılmış kadranlara, rodyum kaplamalı faset kesim baton saat ve dakika kolları eşlik ediyor. Kadranda yer alan detaylara uygun tonlarda uygulanmış Super-LumiNOVA fosfor malzemesi de okunabilirliği kolaylaştırıyor.

corum-heritage-corum-lab-01-8.jpg

Modeller, kadrandaki renk temasına uygun detaylarla süslenmiş siyah kauçuk kayış ve siyah DLC kaplamalı Grado 5 titanyum katlanır toka ile geliyor.

corum-heritage-corum-lab-01-6.jpg

Benzer İncelemeler