alexa Modern Cep Saatleri | Tissot | Patek Philippe | Panerai | Omega | Richard Mille
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Modern Cep Saatleri

Saat dünyasında nostalji zamanı... Tarihin tozlu sayfalarından sıyrılıp güncel koleksiyonlara katılmayı başarmış cep saatlerini sizler için derledik.

cep-saatleri-1.jpg

Günümüz saatçilik anlayışı tüm ilgisini ve zamanını kol saatlerine aktarıyor olsa da, taşınabilir saatlerin özünü yani cep saatlerini unutmamak gerekir. Bazı markalar, farklı zevklere ve bütçelere uygun modelleriyle cep saati geleneğini günümüzde de devam ettiriyorlar.

cep-saatleri-2.jpg

Cep saati denilince başı çeken markalardan biri Tissot. Daha doğrusu, hali hazırda cep saati üretimine devam eden ve astronomik meblağlar ödemeden sahip olabileceğiniz en kaliteli modeller Tissot bünyesinde yer almakta diyebiliriz. Quartz ve mekanik kalibreli modellerin yer aldığı cep saati koleksiyonu, hem modern hem de klasik tasarımlara ev sahipliği yaparak her zevke hitap edebiliyor. Lepine, Savonnette ve Pendants ailelerinin yer aldığı cep saati ürün grubu, fiyat/performans oranında benzersiz bir üstünlüğe sahip.

t83455313-tissot-savonnette-quartz.jpg t8634099905700-tissot-lepine.jpg

Cep saati denilince akla gelen markalardan bir diğeri de Longines. Son olarak koleksiyonuna kattığı limitli üretim Equestrian Pocket Watch Jockey 1878 modeliyle, binicilikle özdeşleşen klasik Longines ruhunu günümüzde de yaşatmaya devam ediyor ünlü marka... Yalnızca 20 adetle sınırlı sayıda üretilen model, 55mm çapında pembe altın kasası, kolon çark koordinatörlü kurmalı kronograf mekanizması ve mavi kollarıyla Vintage-Inspired hayranlarına göz kırpıyor.

l7-031-8-11-1-longines-equestrian-pocket-watch-jockey-1878.jpg

İçinde Patek Philippe gibi efsanevi bir ismin bulunmadığı cep saati listesi düşünülemez. PP, kurulduğu günden bu yana cep saati üretimini durmaksızın devam ettiren ender markalardan biri. Beyaz altın, sarı altın ve pembe altın kasa seçeneklerine sahip, olağanüstü işçilikle hazırlanmış kurmalı kalibrelerle donatılan modellerin yer aldığı koleksiyon, 21. yüzyıl cep saatçiliği standartlarını belirlemeye devam ediyor.

973j-001-patek-philippe-pocket-watch.jpg 980g-010-patek-philippe-pocket-watch.jpg

Bir de kült modellerinin cep saati versiyonunu üreten deneysel saatçiler var ki, onlara karşı da kayıtsız kalmak imkânsız. Mesela Piaget Altiplano Pocket Watch. 50mm çapında 18K beyaz altından üretilmiş kasalı, ultra-ince mekanizmalı bu cep saatinden yalnızca 26 adet üretilmiş durumda.

g0a42108-piaget-altiplano-pocket-watch.jpg

Ya da muhteşem bir Panerai’ye ne dersiniz? 50mm çapında 18K beyaz altın kasalı, 3 gün güç rezervli kurmalı mekanizma veya yine 50mm çapında ancak siyah seramik kasalı ve 6 gün güç rezervine sahip tourbillon mekanizmalı modeller arasında seçim yapmak hiç de kolay değil.

pam00529-panerai-pocket-watch-3-days-oro-bianco-1.jpg pam00529-panerai-pocket-watch-3-days-oro-bianco-2.jpg

100 adetle sınırlı sayıda üretilmiş, 60mm çapında titanyum kasaya sahip bir Montblanc 1858 Pocket Watch hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizce bu cep saati, Tek-tuş kronograf özellikli Minerva kalibresi ve modern tasarımıyla Montblanc’ın son zamanlarda çıkardığı harika işlerden yalnızca bir tanesi.

montblanc-1858-pocket-watch-limited-edition-1.jpg montblanc-1858-pocket-watch-limited-edition-2.jpg

Sıradaki örnek karşısında da yine hayranlığımı gizleyemiyorum. Blancpain tarafından üretilmiş Villeret Montre de Poche Demi-Savonnette, 44,55mm çapında 18K pembe altın kasası ve olağanüstü güzellikteki in-house kalibresiyle tek kelimeyle “kusursuz”.

0151-3631-blancpain-villeret-montre-de-poche-demi-savonnette.jpg

Omega imzalı Olympic Pocket Watch koleksiyonu da nostaljik dokunuşları ve büyüleyici mekanizmasıyla modern cep saatleri arasında farklı bir konuma sahip. Her biri 100 adetle sınırlı sayıda üretilen 18K beyaz, sarı ve pembe altın kasa seçeneklerine sahip modellerin kalbinde, rattrapante kronograflı, 32 saat güç rezervine sahip kurmalı kalibreler bulunuyor.

5110-20-00-omega-olympic-pocket-watch-1932.jpg 5109-20-00-omega-olympic-pocket-watch-1932.jpg

Listenin sonuna, egzotik saat üreticisi Richard Mille tarafından üretilen RM 020 Tourbillon Pocket Watch modelini uygun görüyorum. 62mm x 52mm ölçülerinde titanyum kasalı, kurmalı tourbillon kalibreli ve klasik RM çizgilerine sahip bu cep saati gelmiş geçmiş en sıra dışı cep saatlerinden biri olmaya aday.

richard-mille-rm-020-tourbillon-pocket-watch-1.jpg richard-mille-rm-020-tourbillon-pocket-watch-2.jpg

Benzer İncelemeler