alexa IW516201 | IW515104 | Monopusher | Portofino | Hand-Wound | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Monopusher vs Day & Date

iwclogo.png

IWC’nin yakın zamanda koleksiyonuna eklediği iki yeni Portofino modeli ile beraberiz.

IWC Portofino Hand-Wound Monopusher

IWC, bu yıl içerisinde, beğenilen ürün grubu Portofino altında özel bir modelin tanıtımını yaptı. 2015 Tribeca Film Festivali kapsamında organize edilen bir event ile saat severlerin beğenisine sunulan modelin en dikkat çeken özelliği ise daha önce hiçbir Portofino modelinde kullanılmamış olan elden kurmalı, mono-pusher kronograf özellikli in-house kalibresi oldu.

IWC’nin son dönemlerde saat kalibreleri konusuna gösterdiği hassasiyeti de göz önüne alarak yeni bir model beklentisine girmemizin kısa bir süre ardından IWC aynı kalibreyi kullanan yeni katalog modelini tanıtarak tahminlerimizde bizi yanıltmadı.

İşte huzurlarınızda “ IWC Portofino Hand-Wound Monopusher “

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_6.jpg

45mm çapa sahip ve 18K pembe altından yapılmış kasanın koldaki duruşu gerçekten etkileyici. Özellikle pembe altının tonu ile birlikte saat gerçekten muhteşem görünüyor. Parlak kasanın hatları son derece pürüzsüz şekilde tasarlanmış. Kasanın genel boyutlarına nazaran bir klik kısa tasarlanan boynuz yapısı saati olduğundan da büyük gösteriyor ancak bu durum bir olumsuzluk olarak da algılanmamlı zira saatin zarif duruşundan zerre ödün verilmiyor. Genel anlamda kasa yapsını çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_7.jpg

13mm ile ailenin diğer üyelerinden ortalama 1mm daha kalın olması dışında, IWC Portofino Hand-Wound Monopusher 45mm çapındaki kasası ile serinin diğer versiyonlarıyla benzer görsel özellikler sunuyor.

Kadran tek kelimeyle mükemmel. Gümüş kaplamaya sahip açık renkli kadran tartışmasız saatin en dikkat çeken kısımlarından biri. Pembe altın tonu ile fevkalade uyumlu duran kadranın başarısı estetik görüntü ile de sınırlı değil elbet. Önemli sayılabilecek birkaç fonksiyonu da Portofino’nun alışılmış sade ve zarif duruşunu bozmadan verebilen kadran dizilimi de takdiri hak ediyor.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_4c.jpg

Kronograf fonksiyonlarını ayar tepesinin içine gömülü şekilde duran tek butondan kontrol etmek mümkün. Sırasıyla başla, durdur ve sıfırla komutlarını uygulayan buton tasarımı son derece başarılı uygulanmış. Kronograf fonksiyonu sayesinde saat 12 yönünde bulunan alt kadran üzerinden 60dk’ya kadar ölçüm yapabilmek mümkün.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_3.jpg

Merkeze yerleştirilen kronograf saniye kolu yine klasik tasarım detaylarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Saat 6 noktasındaki küçük saniye kolu ise saat fonksiyonuna ait olarak çalışıyor. “ IWC Portofino Hand-Wound Eight Days “ modelinden hatırladığımız şekilde tarih saat 3 noktasına yerleştirilmiş pencereden okunabiliyor. Güç rezervi ise yine saat 9 noktasına konumlandırılmış.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_7.jpg

Ön ve arkada safir camlara yer veren saatin arka kapağından muhteşem kalibresini izlemek mümkün. Geniş çaplı olmasına rağmen kısmen ince sayılabilecek çizgilere sahip kasayı tamamen dolduran kalibre bana eski cep saati kalibrelerini hatırlatan görkemli bir duruşa sahip.

Teknik olarak bakacak olursak, incelememize konu modelimiz “ IWC Portofino Hand-Wound Eight Days “ modelinin mekanik bir güncellemesi diyebiliriz. Mevcut 8 gün güç rezervine sahip kalibre üzerine kolon çark tasarımlı bir kronograf modülü ekleyen IWC, modülün kontrolünü de tek buton üzerinden tasarlayarak oldukça başarılı bir kalibre elde etmiş.

Tam kurulumda 192 saat güç rezervi sunan kalibrenin görüntüsü de sahip olduğu teknik özellikler kadar etkileyici.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_2.jpg

Saati üzerinde kahverengi timsah derisi bir kayış yer alıyor. 18K pembe altın kasa ve katlanır klips ile fevkalade uyumlu duran kayış hem yapım kalitesi hem de konfor olarak mükemmel görünüyor.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_1.jpg

Genel anlamda çok da “ elbise kronografı “ seven biri olmasam da  IWC Portofino Hand-Wound Monopusher’ı oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Tek butonlu tasarımı ve zarif kadran dizilimi ile kronograf fonksiyonunu başarılı bir şekilde gizleyen saat serinin elegan havasına aykırı en ufak bir özellik göstermiyor.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_9.jpg

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_10.jpg -WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_MONOPUSHER_-W515104_11.jpg

IWC’nin, sahip olduğu retro ve zarif çizgileriyle ön plana çıkan Portofino serisine kronograf gibi bir komplikasyonu bu derece başarıyla uygulamasını çok beğendiğimi belirteyim zira genelde bu tür varyasyonlar elbise saati konusunda çoğu zaman konsept değiştirecek nitelikte düzenlemeler gerektiriyor.

IWC Portofino Hand-Wound Day & Date

W&W 2015 kapsamında IWC tanıttığı yeni modellerden biri de yine Portofino serisinden IWC Portofino Hand-Wound Day & Date oldu. Efsanevi 8 gün güç rezervli elden kurmalı kalibre üzerinden tasarlanan saat büyük beğeni topladı.

Portofino serisi, geniş çaplı yuvarlak kasası ve basit ancak zarif kadranı ile, klasik IWC çizgisinden ödün vermeyen yapısıyla beğeni toplayan modeller tanıtmaya devam ediyor.Genel anlamda ailenin diğer üyeleriyle ortak özellikler sunan saatin şüphesiz en ön plana çıkan özelliği, şeffaf arka kapağından izlemeye doyamadığımız 8 gün güç rezervli kalibresi.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_1p.jpg

Saatin üzerinde IWC’nin in-house üretimlerinden Calibre 59220 yer alıyor. Tek parçadan oluşan ancak saatin 8 günlük güç rezervi ihtiyacını karşılamak üzere daha büyük tasarlanan tulumbaya sahip kalibrenin hayat verdiği modele özel fonksiyonları mevcut.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_4.jpg

Geçmişe bakacak olursak aslında bu kalibreye hiç de yabancı olmadığımızı görüyoruz. Sadece saat fonksiyonuna sahip Portofino Pure Classic ve güç rezervi göstergeli ve küçük saniyeli Portofino Hand-Wound Eight Days modellerinden aşina olduğumuz kalibre aynı zamanda yazımızın ilk kısmında tanıttığımız  Monopusher Chronograph versiyonunda da yer alıyor.

IWC serinin  bu son versiyonunda ise saat 3 noktasında gün göstergesine, saat 12’de büyük tarih penceresine, saat 8 noktasında güç rezerv indikatörüne ve saat 6 noktasında da küçük saniyeye yer vermiş.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_6c.jpg

Saatin kadran yapısını oldukça başarılı buldum. Her ne kadar büyük tarih stilinden hoşlanan biri olmasam da bence IWC bu fonksiyonları son derece akıllıca yerleştirerek tıpkı Monopusher Chronograph modelinde olduğu gibi Portofino serisinin zarif ve sade çizgileriyle örtüşmeyecek tasarımlardan kaçınabilmiş.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_8.jpg -WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_9.jpg

IWC Portofino Hand-Wound Day & Date ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi yine 45mm çapında kasayla geliyor. 18K rose altın kasadan farklı olarak, paslanmaz çelik kasa sayesinde serinin hiç olmadığı kadar spor göründüğünü söyleyebilirim. Bu duruma kasanın büyük sayılabilecek çapının etkisi büyük ancak kesinlike olumlu şekilde.

Diğer modellerde görmeye alışık olduğumuz şekilde ön ve arka camlarda safir kullanılmış. Arka kapaktan kasayı tamamen dolduran kalibreyi izlemek keyif veriyor. 

Saat son derece kaliteli, siyah Santoni bir kayış üzerinde geliyor. Paslanmaz çelik ve açık renkli gümüş kaplama kadran ile birlikte saatin super retro görüntüsü de tamamlanmış oluyor.

Bir IWC klasiği olan paslanmaz çelik katlanır klips ise ne kalite ne de estetik anlamda tereddütsüz memnuniyet garantisi sunuyor.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_3.jpg

Portofino elbette IWC için çok önemli ve özel bir seri. Zarif ve sade tasarımları ile markanın geleneksel saatçilik anlayışını başarılı bir şekilde günümüz gereksinimleri ile buluşturan serinin in-house kalibreler ve hayranlık uyandıran fonksiyonlarla donatılan bu yeni modellerini sizlerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyduk.

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_11.jpg

-WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_10.jpg -WC_PORTOF-NO_HAND_WOUND_DAY_DATE_-W516201_12.jpg

Benzer İncelemeler