alexa 116243 | 116479 | 116241 | MontBlanc 1858 | Pre-SIHH 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc 1858 Chronograph Bronze

00_mont_blanc_logo_2508.gif

Yaklaşan SIHH fuarı ile birlikte markaların yeni model tanıtımları da tüm hızıyla devam ediyor. Son dönemlerde yaptığı atılımlarla lüks saat dünyasındaki yerini sağlamlaştıran Montblanc, oldukça beğeni toplayan 1858 Koleksiyonu’na eklediği üç yeni bronz modelini tanıttı. Yeni ürün grubunda en çok dikkat çeken model ise 1858 Chronograph oldu.

Montblanc-1858-Automatic.jpg Montblanc-1858-Automatic-Dual-Time.jpg

Montblanc 1858 Automatic - Montblanc 1858 Automatic Dual Time

1858 Chronograph Bronze hem mekanik hem de kozmetik anlamda 1930lar’ın pilot saatlerinden esintiler taşıyor. Bu döneme ait saatlerde sıklıkla rastlanan geniş Arabik indeksler, katedral tarzı kollar, ince fontlarla tasarlanmış baskılar ve bombeli cam gibi detayları başarıyla bir araya getiren modelin en belirgin özelliği şüphesiz bronz kasası olarak karşımıza çıkıyor.

Montblanc’ın kullandığı bronz alaşımı aslında bildiğimiz klasik bronz alaşımından biraz daha farklı. Tipik bakır ve kalay madenlerinden oluşan alaşımdan farklı olarak kullandığı alaşımda alüminyuma da yer veren Montblanc, bronz saatlerin en önemli özelliği olan “patina” konusunda da fark yaratmayı başarmış.

Yine son dönemlerde kendinden oldukça söz ettiren Tudor Heritage Black Bay Bronze modelinde de kullanılan bu alaşım, standart bronz alaşımının ürettiği yeşil renkli ve düzensiz forma sahip patina yerine, daha homojen görüntüde, kullanıcı dostu bir patina sağlıyor.

Montblanc-1858-Chronograph-Tachymeter-Limited-Edition-100-LE100_116243-1.jpg

2016 senesinde Montblanc ürün gamına eklenen ve markanın saat bölümünden sorumlu başkanı Davide Cerrato tarafından start verilen 1858 Koleksiyonu, artık sahip olduğu vintage karakteri kadar son zamanların popüler materyali bronzdan yapılmış versiyonları ile de saatseverlerin yüzünü güldürmeye devam edecek gibi görünüyor.

44mm çapa sahip kasa, klasik pilot tarzı saatlerden tanıdığımız çizgiler taşıyor. Tamamı mat şekilde tasarlanmış bronz kasanın ön yüzünde bombeli safir kristal cam yer alıyor. Kasanın arka tarafında yer alan kapakta da geniş safir kristal cam sayesinde saatin mekanizması izlenebiliyor. Arka kapağın metal kısmı titanyumdan yapılmış ancak saatin genel havasına uyacak şekilde bronz tonunda PVD kaplanmış. Aslında bu durum bronz saatlerde oldukça sık rastlanan bir durum zira bronz materyal olarak pek de cilt dostu bir alaşım değil.

Rohschuss-09230943.jpg

Tek tuş tarzı kronograf fonksiyonu sunan saatin ayar tepesi de klasik kubbe formuyla genel havaya uygun bir duruş sergiliyor.

Montblanc-1858-Chronograph-Tachymeter-Limited-Edition-100-LE100_116243-4.jpg

Saatin kadranı, 1858 Koleksiyonu’nun çıkış noktası olan vintage konseptine uygun şekilde tasarlanmış. Büyük Arabik indekslere katedral tarzı kolların eşlik ettiği kadranda herhangi bir tarih penceresine yer verilmemiş. Bi-Compax kronograf dizilimli kadran üzerinde yer alan baskılar için tercih edilen yazı karakteri de konsept ile uyumlu bir görüntü yakalamış.

Kadrandaki renk paleti oldukça başarılı… Vintage konsepte uyumlu solgun bir bej tonu ağırlıklı tasarlanan zemin, genel anlamda tek renkli bir görüntü sunuyor da olsa akıllıca yerleştirilen kırmızı detaylar ve pembe altın tonunda kollarla dengeli bir hareketlilik kazanmış. Kollarda ve indekslerde de vintage saatlerde gördüğümüz radyumu andıran tonda Super Luminova fosfor malzemesi kullanılmış.

Montblanc-1858-Chronograph-Tachymeter-Limited-Edition-100-LE100_116243-3.jpg

Saatin mekanizması vintage konseptine uygun şekilde seçilmiş. 2008 senesinde Montblanc çatısı altında tekrar faaliyete geçen Minerva esintileri taşıyan Caliber Ref. MB M16.29, elden kurgulu ve tek tuş özellikli kronograf fonksiyonlu olarak tasarlanmış. 1930lu yıllara ait bir cep saati mekanizması temel alınarak tasarlanan kalibrenin, 1858 Chronograph Bronze modeli için biçilmiş kaftan olduğunu söylemek mümkün.

Günümüz mekanizmalarının hemen hemen hepsinde kullanılan rodyum kaplama yerine pembe altın kaplamaya sahip köprüler ve gövde sayesinde saatin mekanizması da tamamen vintage bir havaya bürünmüş. Geniş yapısı sayesinde 44mm’lik kasayı tamamen dolduran kalibre, dekoratif anlamda yine Minerva köklerini belli eden detaylarla bezenmiş.

Montblanc-1858-Chronograph-Tachymeter-Limited-Edition-100-LE100_116243-2.jpg

2016 senesinde Montblanc ürün gamına eklenen ve markanın saat bölümünden sorumlu başkanı Davide Cerrato tarafından start verilen 1858 Koleksiyonu, artık sahip olduğu vintage karakteri kadar son zamanların popüler materyali bronzdan yapılmış versiyonları ile de saatseverlerin yüzünü güldürmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yenilenen koleksiyonda yer alacak iki farklı versiyon ile birlikte Nisan 2017’de satışa sunulması planlanan model sadece 100ad üretiliyor ve 27,500 EUR fiyat etiketiyle geliyor.

Benzer İncelemeler