alexa 126095 | Manufacture Pulsograph | Heritage | Montblanc | Rose Gold | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc Heritage Manufacture Pulsograph Limited Edition Rose Gold

21. yüzyılın en özel kronograflarından biriyle tanışmaya hazır mısınız? Heritage Pulsograph ailesinin en yeni üyesi nefes kesici güzelliğiyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

126095-montblanc-heritage-manufacture-pulsograph-limited-edition-rose-gold-1.jpg

Herkesin aklında ideal bir saat tasarımı vardır. Markaları, modelleri bir kenara bırakın. Sizin için “güzel saat” tanımı nedir? Bu soru bana yöneldiğinde aklıma direkt küçük çaplarda, kurmalı mekanizmalı, bi-compax kronograf yerleşimli kadrana sahip bir model geliyor. Haliyle bahsettiğim tanıma uyan her saate ayrı bir sempatiyle yaklaşıyorum. Bahsettiğim spesifik özelliklere sahip saatlerin neden gözüme ve gönlüme daha hoş geldiğini anlamlandırmaya çalışıyorum. Yıllar içinde sürekli olarak büyüme eğiliminde olan çap değerlerinden etkilenmeden, zarif bir kasa içinde hazırlanan saatler bana eski yılların şık beyefendilerini çağrıştırıyor olsa gerek. Kronografa gelince, içimdeki mikro-mekanik aşkına söz geçirmek mümkün değil ama mutlaka bi-compax olmalı. Aynı anda hem sade hem de kompleks! Biraz daha detay vermem gerekirse, split seconds ya da monopusher gibi günümüz standartlarında işlevsellikten ziyade duygulara hitap eden komplikasyonlara karşı da ayrı bir ilgim var. Bir de kadrana Breguet numaraları serpiştirdik mi, “haute horlogerie”nin tüm güzelliklerini elimin tersiyle itebileceğim bir kombinasyonu yakalamış oluyorum. Ben hayal kurmaya devam ederken, markalar da maalesef hayallerimin farkında olmadan yeni saatlerini tanıtıyorlar. İçimden bir his hayalimdeki modele her zamankinden daha çok yaklaştığımı söylüyor...

126095-montblanc-heritage-manufacture-pulsograph-limited-edition-rose-gold-3.jpg

Montblanc Heritage Pulsograph, bir yandan çok çekici, öte yandan kafa karıştırıcı bir saat. İlk bakışta saate dair her detayı birbiriyle öylesine büyük bir uyum içinde ki, saatlerce seyredebileceğiniz bir manzara edasıyla Montblanc’a yaklaşabiliyorsunuz. Bu noktada teknik verilere değinmeden geçemeyeceğim. 18K pembe altın kasaya sahip modelin ölçüleri, 40mm x 12,65mm. Doğrusu bu tasarımın 38mm gibi modern ve nostalji arasında köprü görevi üstlenen bir değerde olmasını tercih ederdim. Safir kristal cam ve arka kapağa sahip modelin su geçirmezlik değeri ise 50 metre olarak belirlenmiş. Kadrana geldiğimizde, kahverengi-tütün tonlarındaki rengin göz alıcılığına kayıtsız kalmanın imkansızlığını derhal fark ediyorsunuz. 30’luk tabana göre numaralandırılmış takimetrik sakala ve kırmızı uçlu saniye kolu da küçük ama etkili detaylar olarak karşımıza çıkıyor.

126095-montblanc-heritage-manufacture-pulsograph-limited-edition-rose-gold-2.jpg

Montblanc kullanım ve üretim haklarını elinde tuttuğu Minerva mekanizma ile hayat verdiği yeni modelinde kurmalı, tek butonlu bir kronograftan yana seçimini yapmış. Caliber MB M13.21, 22 taşlı, 18000vph’de çalışıyor ve 55 saatlik güç rezervine sahip. Mekanizma o kadar güzel ki, Minerva’ya karşı onu ayrı bir makale konusu olarak ele alabilecek kadar yoğun duygular besliyorum. İşte tam da bu noktada aklım bana küçük oyunlar oynamaya başlıyor. Acaba saate bir bütün halinde mi bayıldım? Yoksa pembe altınla kaplı köprüleri ve çarklarıyla, nefes kesici güzellikte mekanizma, içine girdiği her saati sempatikleştirebilecek kadar yetenekli mi?

126095-montblanc-heritage-manufacture-pulsograph-limited-edition-rose-gold-4.jpg 126095-montblanc-heritage-manufacture-pulsograph-limited-edition-rose-gold-5.jpg

Bu sorular aklımı karıştıradursun, yalnızca 100 adetle sınırlı sayıda üretilen modelin 33.000$’lık liste fiyatıyla kendime geliyorum. Pahalı mı? Kesinlikle hayır. Parasını hak ediyor mu? Muhtemelen buna vereceğim cevap da evet. Montblanc Heritage Manufacture Pulsograph Limited Edition Rose Gold, piyasada az sayıda bulunan ancak özel isteklere sahip koleksiyoncuların beklentisine tam olarak uyan bir model olduğundan istenen bedelin karşılığından çok daha fazlasını sunduğu yorumu da gayet yapılabilir.

Benzer İncelemeler