alexa Montblanc | Time Walker | Pythagore | Ultra Light | Concept | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc Time Walker Pythagore Ultra Light Concept

00_mont_blanc_logo_2508.gif

Son zamanlarda saat severlerin beğenisine sunduğu iddialı modeller ile gündemdeki yerini hiç kaybetmeyen markalardan Montblanc, yeni konsept modeli Time Walker Pythagore Ultra Light Concept ile hafiflik olgusunu yeniden tanımlıyor.

Montblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-1.jpg

Konsept modelin ortaya çıkış hikâyesinde temel motivasyon hafiflik. Montblanc’ın marka elçilerinden olan ve dünyaca ünlü Badminton Şampiyonu, Çinli sporcu Lin Dan ile birlikte geliştirilen saatin hafiflik konusunda ne kadar iddialı olduğunu görmek zor değil zira Time Walker Pythagore Ultra Light Concept’in toplam ağırlığı sadece 14.88gr..!

Montblanc’ın arzu edilen hafifliği elde edebilmesi teknik pek çok detayın bir arada kullanılması ile sağlanmış. Öncelikle kasanın büyük bir bölümünde “ITR²” adı verilen kompozit bir malzemeye yer verilmiş. Kevlar ve karbon malzemelerinin birleşiminden oluşan bu yeni materyalin en önemli özelliği hafif olması. ITR², saat endüstrisinde hafiflik denildiğinde ilk akla gelen malzemelerden olan titanyumdan tam dört kat daha hafif bir yapıya sahip.

Montblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-2.jpgMontblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-3.jpg

Bu yeni materyal saatin orta kısmında, arka kapağında, bezelinde ve ayar tepesinde kullanılmış. Saatin boynuzları ise yine hem sağlam hem de hafif bir malzeme olan titanyumdan üretilmiş. Bu parçalar saate hâkim siyah ve endüstriyel görüntüye uygun olması açısından mat ve siyah DLC kaplamalı olacak şekilde tasarlanmış. Konsept modelin hafiflik konusunda ne derece iddialı olduğuna dikkat çeken detaylardan biri de şüphesiz ön ve arka kısımlarda yer alan camlar için özgül ağırlığı normal camdan fazla olan sentetik safir kristal yerine mineral cam tercih edilmiş olması.

Montblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-5.jpg

40mm çapa sahip kasanın kalınlığı 9.7mm. Su geçirmezlik değeri ise WR30M olarak belirtilmiş.

Montblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-4.jpg

Saatin renkleri de yine ünlü sporcu Lin Dan ile beraber tasarlanmış. Antrasit renge sahip kadran süper hafif ve anodize edilmiş alüminyumdan üretilmiş ve titanyumdan yapılmış ana gövdenin hemen üzerine yerleştirilmiş. Montblanc’ın yakın zamanda bünyesine kattığı köklü marka Minerva ise ucu kırmızı çalışılmış ok şeklinde tasarlanmış küçük saniye kolu ile vurgulanmış.

Saate hayat verecek mekanizma olarak ise elden kurgulu Montblanc Caliber MB M62.48 tercih edilmiş. Estetik kaygılardan uzak, sade ve işlevsel bir şekilde tasarlanan mekanizmada yer alan iskelet kısımlar da saatin genel hafifliğine katkıda bulunmuş. Özellikle siyah görüntüsü ile oldukça modern bir duruş sergileyen kalibrenin temel olarak Minerva’nın 1943 senesinde ürettiği Pythagore isimli mekanizmasından esinlenerek tasarlandığını da hatırlatalım.

Montblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-6.jpg

Montblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-7.jpgMontblanc-Time-Walker-Pythagore-Ultra-Light-Concept-8.jpg

Konsept bir model olarak tasarlandığından henüz saate ait açıklanmış resmi bir fiyat bulunmuyor. Ancak Montblanc’ın son zamanlarda çıkarttığı modellerim muhteşem bir fiyat/performans oranına sahip olduğunu düşünürsek bu modelin de oldukça iddialı bir fiyatı olacağından eminiz.

Benzer İncelemeler