alexa RM HJ-01 | Richard Mille | Mücevher Saat | Cecile Guenat | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Mücevher Saatçiliğin Yeni Tanımı: Richard Mille RM HJ-01

Richard Mille, yeni koleksiyonu RM HJ-01 ile mücevher saatçiliğinde yeni bir fasıl açıyor.

richard-mille-rm-hj-01-1.jpg

Son teknolojik araştırmaların, kutsal bir zanaat olan mücevher uygulamalarının, güzel sanatların ve sofistike saat üretiminin kesişme noktası olan Richard Mille, göz alıcı yeni modeli RM HJ-01 ile ‘mücevher saat’ dünyasına adım atıyor.

richard-mille-rm-hj-01-2.jpg

Richard Mille’in yeni koleksiyonunda büyük rol, markanın yaratım ve geliştirme direktörü Cécile Guenat’a verilmiş. Guenat, yeni koleksiyonun vizyonunu, markanın alametifarikası ‘fıçı’ şeklindeki kasası, kendisinin mücevherattaki deneyimi ve Art Déco merakı çerçevesinde şekillendirmiş. Yaratım yolculuğu, işlevselliği lüksle birleştiren görkemli sigara tabakaları ve bu sanatsal dönemin karakteristik mimari özellikleriyle devam etmiş. Sonuçta ortaya, çarpıcı görsel çizgilere ve değerli malzemelerin göz alıcı işçiliğiyle dikkat çeken dört model çıkmış.

richard-mille-rm-hj-01-4.jpg

Modellerden üç tanesi beyaz altın, bir tanesi de kırmızı altın kasayla sunuluyor. Cécile Guenat, bu dört mücevher saatin ana rengini tanımlamak için dört farklı taşla; yakut, mavi safir, mor safir ve zümrütle çalışmış. Bu değerli taşların her biri, fıçı formunu yapılandırarak hacim, derinlik, eğri ve çizgi kavramlarını mimari yolla gösteriyor. Guenat, kasanın eğrilerini geometrik şekiller ve çizgilerin karmaşık desenleriyle dengelemiş. Değerli taşlar; ‘snow’, ‘closed’ ve ‘grain-set’ olmak üzere üç farklı dizilim şekliyle kasaya yerleştirilmiş. Bu haliyle kasayı oluşturmanın bir yıldan uzun sürdüğünü de yazıya eklemeden geçmeyelim.

richard-mille-rm-hj-01-7.jpg

Arka kapağın, siyah seramikten üretilmesinin birden çok nedeni var. Hafifliğinin ve direncinin yanı sıra bu malzeme, Mısır heykelleri gibi kusursuz bitiş sağlayan ince tanelere sahip. Bu koleksiyon için yeniden tasarlanan ünlü vidalar, çiçek görünümü kazanmış. Kasa ve bezel, farklı renk ve boyutlardaki değerli taşların etkileşimiyle modern bir asimetri sergiliyor.

richard-mille-rm-hj-01-5.jpg

Kadrana gelince, diyagonal hatlar içe kıvrılırken, daha enerjik ve ritimli görünmesini sağlıyor. Kristalin hemen altındaki elmas şeklindeki flanş, bezel çizgilerine kadar uzanıyor, yapı ve zarafet sağlıyor. Bu zarif detay, kolların ve mekanizmanın alanını daha da daraltmış. Normal şartlar altında, zorluklara neden olacak tasarımsal detaylar kolayca onay almaz ancak ne diyebiliriz ki; Richard Mille’den bahsediyoruz.

richard-mille-rm-hj-01-3.jpg

Richard Mille RM HJ-01’in tokası da, en az kasa kadar süslü ve zarif. Yine değerli taşlarla donatılan toka, deri kayışla tamamlanıyor.

richard-mille-rm-hj-01-6.jpg

Benzer İncelemeler