alexa Nicolas Rieussec | Mono Pusher | Montblanc | Star | Chronograph | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Nicolas Rieussec Mono Pusher Chronograph

montblanc-logo-son.png

Saat hakkındaki izlenimlerimizi paylaşmaya başlamadan önce bu özel saatin hikâyesine de değinelim; Takvimler 1812 senesini gösterdiğinde ünlü saat ustası Nicholas Rieussec belli aralıklarla sınırlandırılmış zamanı ölçebilen, hatta sadece ölçmekle kalmayıp bu ölçümleri kâğıda da dökebilen bir düzenek tasarlar.

00_mb_nr_org.jpg

O dönem oldukça popüler bir sosyal eğlence kabul edilen at yarışlarındaki dereceleri hassas bir şekilde ölçmeye ve not etmeye yönelik bu düzenek, üretildiği dönemde oldukça itibar gören bir alet olur ve at yarışlarının resmi zaman tutucusu haline gelir.

Ahşap bir kasa içinde iki adet emaye kadrana hükmeden bir saat kalibresinden oluşan düzeneğin asıl önemli kısmı, üzerinde bulunan kolların değil direkt kadranların dönüyor olmasıdır. İşin daha da ilginç tarafı bu dönen kadranların hemen üzerinde bulunan kolların iç kısımlarına yerleştirilmiş dolmakalem uçlarının kadranlara pratik bir şekilde not alma imkanı sunabilmesidir.

Yarış sırasında bitiş çizgisinin geçilmesiyle birlikte düzenek üzerinde yer alan düğmeye basan hakemin hareketiyle dolmakalem uçlu kol kadranın üzerine dokunarak bitiş zamanını işaretlemektedir.

Uygun kadran dizaynıyla birden fazla katılımcının zamanını ayrı ayrı tutmaya imkan sağlayan bu düzenek ile saatçilik tarihine adını yazdıran Reiussec bu buluşuna bir de isim verir; “Kronograf

00_mb-735.jpg

Montblanc Star Nicolas Rieussec Mono Pusher Chronograph

Montblanc Nicolas Rieussec farklı materyallerden üretilmiş Limited Edition alternatiflere sahip.

Limitli olan altın versiyonları 75 adet sarı, 75 adet beyaz ve 125 adet pembe olarak üretilen modelin, 25 adet de platin versiyonu mevcut.

Ekibimiz tarafından incelenen model ise paslanmaz çelik olan baz versiyonu.

00_mb_DSC6828.jpg

Kasa, Boynuzlar ve Ayar Tepesi

43mm çapa sahip ve paslanmaz çelikten üretilen Mont Blanc Nicolas Rieussec’ın kasası zarif hatlara sahip. Koldaki duruşunda hafif bir ağırlık hissettiren Nicolas Rieussec’ın tamamı parlak forma sahip yüzeyi saatin şık hatlarını başarıyla sergiliyor.

14.7mm yüksekliğindeki kasa takım elbise saati konseptine uyan bir konfora sahip.

Düz hatlardan ziyade hafif yuvarlatılmış tasarımıyla saatin zarafetine uygun bir görünüm sergileyen boynuzlar pek de mütevazı olmayan kasa ebadını kolda dengeleme konusunda da gayet başarılı duruyor.

00_mb_DSC6831.jpg 00_mb_DSC6837.jpg

Konik yapıya sahip ayar tepesi de saatin genel duruşuyla fevkalade uyumlu görünüyor. Markanın ikonik sembolünü tepenin üzerinde görmek mümkün.

Son derece dengeli boyutlara sahip tepe sayesinde saati kurmak için hiç zorlanmıyorsunuz. Kurma hissi gayet başarılı. Ayrıca kurma sırasında çarklardan gelen mekanik senfoniyi dinlemek de ayrı bir keyif.

Kronograf tuşu saat 8 hizasına yerleştirilmiş. Kenar kısımları hafif yuvarlatılmış buton, klasik tek tuş kronograf saatlerde gördüğümüz geleneksel çizgileri taşıyor.

Özetle kasanın, boynuzlarının ve ayar tepesinin hem birbirleriyle hem de saatin bütünüyle son derece uyumlu tasarlandığını rahatça söyleyebiliriz.

00_mb_DSC6829.jpg

Kadran

Toplamda 3 ayrı katmandan oluşan kadran bu özelliği sayesinde izlemesi keyifli bir derinliğe sahip.

Saat 4 ve 8 indekslerinin hafif kesik olması, bu aralıkta zamanı tek seferde doğru okumayı biraz zorlaştırıyor.

Sabit kolların altında hareket eden alt kronograf kadranlarıyla Nicolas Rieussec’in orijinal tasarımına göndermeler yapan kadran oldukça kaliteli bir detay işçiliğine sahip.

Mavi tona sahip kollar biraz karmaşık sayılabilecek kadran üzerinde zamanı ve diğer fonksiyonları okumak için yeterli kontrasta sahip ancak fosfor olmaması karanlık ortamlarda saatin doğru okunmasını imkansız kılıyor.

Kronograf

30 dakikayı ölçebilen tek tuş kronograf fonksiyonunda, başlatıp durdurmanın yanı sıra sıfırlama işlemi de aynı buton üzerinden yapılıyor.

8 hizasındaki buton oldukça net bir basma hissine sahip ve geniş formuyla da gayet kullanışlı duruyor.

00_mb_DSC6849.jpg

Kalibre ve Arka Kapak

Mont Blanc’ın in-house tasarımı olan kalibreye MB R100 referansı verilmiş.

Tam kurulumda 72 saat güç rezervi sağlayabilen çift tulumbalı kalibre, tek tuş kronograf olarak tabir edilen forma göre tasarlanmış. Estetik detayların Cote De Geneve formundaki süslemeler ile sunulduğu kalibrenin hemen hemen her detayında Mont Blanc’ın izlerini görmek mümkün.

Sanat eseri görüntüsündeki kalibreyi hem üzerinde yer alan iskelet kısımlardan hem de arka kapağa yerleştirilmiş geniş camdan incelemek mümkün.

Saatin güç rezerv göstergesi arka tarafta 12 hizasında yerleştirilmiş ve arka kapakta yer alan indikatör ile takip edilebiliyor.

00_mb_DSC6834.jpg 00_mb_DSC6842.jpg

Klips ve Kayış

Klips için üzerine bastırılarak kapanan tip yerine butonlu tip tercih edilmiş.

Kayışa kattığı hafif ağırlığın yanı sıra görüntü olarak da tasarımın bütünüyle uyumlu duran klips, saatin kolda sabit durmasını da başarılı bir şekilde sağlıyor.

00_bm_DSC6890.jpg 00_mb_DSC6853.jpg

Timsah derisi kayış son derece konforlu bir yapıya sahip. İlk takıldığında bile bileği rahatsız etmeyecek yumuşaklığı sunan kayışın saatin genel yapısı ile uyumu mükemmel.

Hem ağırlık hem de ebat olarak pek de mütevazi olmayan  Mont Blanc Nicolas Rieussec, kolda son derece konforlu taşınabiliyor.

Benzer İncelemeler