alexa Sport Neomatik | Tangente | Nomos Glashütte | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

NOMOS Glashütte Tangente Sport Neomatik

Alman tasarım akımı Bauhaus’un saat dünyasındaki başarılı temsilcileri arasında yer alan NOMOS Glashütte, Baselworld 2019 kapsamında saat severlerle buluşan sportif modeli Tangente Sport Neomatik ile mercek altında...

nomos-glashutte-tangente-sport-neomatik-1.jpg

Tasarım dünyasının sadelik ve işlevselliği aynı çatı altında toplayan Bauhaus akımı, lüks saatçilik özelinde çok da tercih edilen bir tarz değil. Geleneksel lüks saatçiliğin temel taşı kabul edilen komplikasyonlarlave hemen arkasından gelen süslemelerle, doğası gereği, pek de uyuşamayan bu akım, günümüzde anavatanı Almanya’dan çıkan NOMOS Glashütte önderliğinde bileklere taşınıyor.

nomos-glashutte-tangente-sport-neomatik-7.jpg

Tamamen Alman mühendisliği ile tasarlanan NOMOS Glashütte saatleri, kendine has bir hayran kitlesini de peşinden sürükleyedursun, marka ürün grubuna yeni koleksiyonlar eklemeyi de ihmal etmiyor. Baselworld 2019 kapsamında saatseverlerin beğenisine sunulan Tangente Sport Neomatik ise sportif detayları kadar, özenle tasarlanmış metal bileziği ile de dikkat çekiyor.

Markanın Tangente platformu temel alınarak tasarlanan model, 42mm çapında ve 10.9mm yüksekliğinde hazırlanmış bir kasa ile geliyor. Tipik NOMOS Glashütte felsefesiyle tasarlanmış konforlu kasa, 1000 feet (yaklaşık 300m) su basıncına dayanıklılığıyla dikkat çekiyor. Günlük kullanımdan çok daha fazlasını da kaldırabilecek bu değere rağmen, modelin üzerinde tek yöne dönebilen bezel bulunmuyor. Dolayısıyla NOMOS Glashütte Tangente Sport Neomatik için bir dalgıç saati demek yanlış olur.

nomos-glashutte-tangente-sport-neomatik-2.jpg

Kasanın ön yüzünde hafif bombeli ve çift taraftan yansıma önleyici kaplama uygulanmış safir kristal cam görev yapıyor. Minyatür vidalarla kasaya sabitlenen kapağın ortasında da yine safir kristal cam yer alıyor. İnce boynuzların eşlik ettiği modelin zarif kurma kolu ise oldukça kalın ve sert çizgilerle tasarlanmış çıkıntılarla koruma altına alınmış. Sadece kasaya değil tasarımın tamamına uyumsuz bir görüntü sunan bu çıkıntıların aynı zamanda model hakkındaki yegane eleştirim olduğunu da burada belirtmiş olayım.

nomos-glashutte-tangente-sport-neomatik-3.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model siyah zemin rengine sahip bir kadran taşıyor. Markanın sade ve işlevsel tasarım dilini başarıyla yansıtan kadranda fosforlu kollar ve markörler yer alıyor. Saat 6 konumundaki küçük saniye göstergesi ile kadrana nostaljik bir hava da katan NOMOS, kırmızı detaylara sportif temanın da altını çiziyor.

nomos-glashutte-tangente-sport-neomatik-6.jpg

Modelin içerisinde tamamen marka bünyesinde tasarlanıp üretilmiş Caliber DUW 6101 görev yapıyor. 21600vph frekansında çalışan otomatik mekanizma, tam kurulumda 42 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor safir kristal cam bölmeli kapaktan izlenebiliyor.

nomos-glashutte-tangente-sport-neomatik-4.jpg

Şüphesiz modelin en çok dikkat çeken özelliği, paslanmaz çelik bileziği... 80li yıllara gönderme yapan ince parçalı tasarım bilekte son derece konforlu bir kullanım sunuyor. Satine yüzeylerin yer aldığı bileziğin uç kısmında ise zarif ancak fevkalade kullanışlı katlanır klips görev yapıyor.

nomos-glashutte-tangente-sport-neomatik-5.jpg

German Design Award, IF Design Award ve Reddot ödüllü model ailesi, 3,980 EUR (global web sitesi fiyatı) etiket ile satışa sunuluyor.
Benzer İncelemeler