alexa Nachtblau | Tetra | Nomos | Neomatik | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Nomos Tetra Neomatik Nachtblau

NOMOS_Glashuette_logo.png

Bauhaus tarzında hazırlanmış sade ve işlevsel tasarımlarının yanı sıra başarılı mekanizmaları ve uygun fiyatları ile de saatseverlerin beğenisini kazanan Alman menşeli butik marka Nomos, 2016 senesinde ürün grubuna eklediği modeli Tetra Neomatik Nachtblau ile mercek altında.

nomos-glashutte-tetra-nachtblau-10-.jpg

Özellikle Baselworld 2017 bünyesinde tanıtılan yeni modelleri ile tüm Horobox ekibinin favori markaları arasına giren Nomos, özgün çizgisi, sade tasarımı ve kare formunda hazırlanmış kasasıyla bizden tam not alan modeli Tetra Neomatik Nachtblau ile inceleme köşemizin konuğu oldu.

Markanın Türkiye distribütörlüğüne devam eden Tevfik Aydın kanalıyla inceleme şansı bulduğumuz model 33mm x 33mm boyutlarında hazırlanmış kare bir kasa içerisinde geliyor. Parlatılmış paslanmaz çelikten yapılmış kasanın toplam yüksekliği ise 7.2mm olarak ayarlanmış. Kompakt yapısı ve tam kare formuyla bana 1960lı yılların Zenith Respirator modellerini hatırlatan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Kasanın su geçirmezlik derecesi de 30 metre olarak ayarlanmış.

nomos-glashutte-tetra-nachtblau-2-.jpg nomos-glashutte-tetra-nachtblau-4-.jpg

40mm ve üzeri çapa sahip modellerin bile kadınlar tarafından kullanıldığı günümüzde oldukça kompakt sayılan 33mm gibi bir kenar uzunluğuna sahip olan kasa için, üniseks tanımlaması gayet yerinde olur.

Zarif bir ayar tepesinin eşlik ettiği kasanın ince yapısı ve parlak yüzey formu ile olduğundan belki bir klik daha büyük durduğunu söylemek mümkün ancak yine de belirtmekte fayda görüyorum; Nomos Tetra Neomatik Nachtblau küçük bir saat. 36mm vintage Rolex Day-Date’i ile gayet mutlu olan benim için bir sorun değil, ancak iri saatlerden hoşlanan kullanıcılar için zor bir tercih olacağı da aşikâr.

nomos-glashutte-tetra-nachtblau-5-.jpg

Modelin kadranı, isminde de geçtiği üzere gece mavisine gönderme yapan koyu kobalt tonunda hazırlanmış. Sarı Neomatik yazısı ve saat 6 yönünde yer alan turuncu küçük saniye kolu ile biraz hareket kazanan kadran, markanın genel tasarım anlayışına uygun şekilde gayet sade tasarlanmış. Baton tarzında hazırlanan ince kollara büyük rakam indeksler eşlik etmiş. Aydınlık ortamlarda yeterli okunabilirliği sunan kadran için aynı tespiti karanlık ortamlar için yapmak zor zira kısıtlı fosfor malzemesi uygulaması bu konuda biraz yetersiz kalmış.

nomos-glashutte-tetra-nachtblau-3-.jpg

Nomos Tetra Neomatik Nachtblau modelinin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber DUW 3001 kullanılmış. Sadece 3.2mm’lik toplam yüksekliği ile oldukça ince olan mekanizmada yine markaya patentli Nomos Swing System balans yayına yer verilmiş. Saat 6 noktasında küçük saniye fonksiyonu dışında başka ekstra özelliği bulunmayan 27 taşlı otomatik mekanizmanın çalışma hızı 3Hz, tam kurulumda sağladığı güç rezerv süresi ise 42 saat olarak ayarlanmış.

nomos-glashutte-tetra-nachtblau-7-.jpg

Modelin üzerinde ünlü deri tabakçısı Horween tarafından üretilen düz siyah bir kayış tercih edilmiş. Modelin sade tasarımıyla gayet uyumlu bir duruş sergileyen el dikişi kayışın ucunda ise, Nomos imzalı paslanmaz çelik bir toka kullanılmış.

nomos-glashutte-tetra-nachtblau-8-.jpg nomos-glashutte-tetra-nachtblau-6-.jpg

Sade Bauhaus tasarımını retro dokunuşlarla buluşturan model, in-house otomatik mekanizmalı ve Alman malı özgün bir saat için makul sayılabilecek € 3.060 etiket fiyatıyla Tevfik Aydın mağazalarından temin edilebiliyor.

nomos-glashutte-tetra-nachtblau-9-.jpg

Benzer İncelemeler