alexa SIHH 2017 Yenilikler | PAM00700 | LAB-ID | Officine Panerai | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Officine Panerai LAB-ID PAM00700

Panerai-brand-Logo1.png

Saat endüstrisinin özgün tasarımları ve kendine has hayran kitlesi ile vazgeçilmez isimleri arasında yerini alan Officine Panerai, markanın gelişimci ruhunu yansıtan yeni bir model ile SIHH 2017’ye damgasını vurmaya hazırlanıyor. 

Panerai’nin diğer yeniliklerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Officine Panerai America’s Cup

Officine Panerai Submersible 2017

Markanın özel olarak geliştirdiği model geleneksel saatçiliği yeniden tanımlayan teknolojik özellikleri bünyesinde topluyor.

SIHH 2017’de saat severlerle buluşan modeli bir araya getiren bileşenlerin tamamı, Floransa menşeli markanın neler yapabileceğine de ışık tutuyor.

panerai-luminor-lab-id-pam700-sihh-2017.jpg

Sadece 50 adet üretilecek olan PAM700 ün 49mm çapındaki kasası, markanın daha önce de kullandığı Carbotech materyalinden üretilmiş. Luminor 1950 serisinde yer alan saatin, endüstriye yine ilk defa Officine Panerai tarafından tanıtılan Carbotech kasası, karbon fiber yapraklarının belli bir ısı ve yüksek basınç altında Polyether Ether Ketone olarak bilinen polimer parçalarıyla entegre edilmesi esasına dayanan bir üretim tekniği ile hayat buluyor.

Panerai-Lab-D-Carbotech-Pam00700-7.jpg

Markanın sembol detaylarından ayar tepesi koruma ünitesi ve ayar tepesinin kendisinin de Carbotech malzemesinden üretildiği kasa, 100M su basıncına dayanıklılık değeri ile günlük kullanımda gereken korumayı fazlasıyla sağlıyor.

panerai-luminor-lab-id-pam700-sihh-2017-11.jpg

Hipoalerjenik özelliğiyle kullanıcı dostu bir yapı sunan Carbotech kasa, günümüzde kullanılan Seramik ve Titanyum gibi materyallerden daha hafif olmasıyla oldukça konforlu bir kullanım vaat ediyor.

Panerai-Lab-D-Carbotech-Pam00700-8.jpg

PANERAI LAB-ID modelinin kadranı da saatin geri kalanıyla hem görsel hem de teknolojik açıdan uyumlu yeniliklere ev sahipliği yapıyor. Siyah renkte tasarlanan kadranın yüzeyinde nanotüp karbon kaplama bulunuyor. Saat endüstrisinde ilk defa kullanılan bu yüzey kaplaması sayesinde dış ortamın ışığı absorbe ediliyor ve yansıma seviyesi minimuma indirgenmiş oluyor. Okunabilirlik konusunda her zaman en iddialı tasarımlara yer vermesiyle bilinen Officine Panerai, mavi tonda ışıma sağlayan SuperLuminova fosfor malzemesi uygulanmış kollar ve indekslerle yine beklenenden fazlasını sağlamayı başarıyor.

Panerai-Lab-D-Carbotech-Pam00700-6.jpg

Sandwich tarzı tasarlanan kadranın kompozit yapısı nedeniyle üzerinde herhangi bir ekstra işlem yapılamadığından, normal koşullarda kadranın üzerinde yer alması gereken tüm semboller saatin çift taraflı yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camına entegre şekilde geliyor.

Yeni modelin içerisinde Officine Panerai laboratuarlarının geldiği seviyeyi gözler önüne seren Caliber Ref. P.3001/C görev yapıyor. Geleneksel saatçiliğin sınırlarını zorlayan yeniliklerle donatılmış mekanizma içerisinde sadece 4 adet taş bulunuyor. Manuel kurmalı olarak tasarlanan mekanizma tam kurulumda 3 günlük güç rezervi sunuyor.

Panerai-Lab-D-Carbotech-Pam00700-3.jpg

Ancak işin esas ilginç kısmı ise mekanizmayı oluşturan bileşenlerde gizli... Tantalum tabanlı seramik alaşımından imal edilen köprü, tulumba, eşapman ve hatta ana gövde gibi parçalar sayesinde yağlamaya ihtiyaç duymadan çalışabilen mekanizma, tam 50 yıl boyunca servis görmeden ilk günkü performansında çalışabiliyor. Lubrikasyon ihtiyacını minimize etme prensibi üzerine geliştirilen mekanizmada yer alan tüm çarklar, sürtünmeyi olabilecek en az seviyede tutmaya imkân veren DLC (Diamond Like Carbon) kaplama ile geliyor.

Panerai-Lab-D-Carbotech-Pam00700-4.jpg Panerai-Lab-D-Carbotech-Pam00700-5.jpg

panerai-luminor-lab-id-pam700-sihh-2017-12.jpg

Mekanizmanın içerisinde göre yapan 4 adet taşı da DLC kaplayan Panerai mühendisleri, bu sayede mekanizmanın en önemli kısımlarından Incabloc® şok emici düzeneğinin de yağlanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Mekanizmanın büyük bir bölümünü izlenebilir kılan safir kristal bölmeli arka kapaktan saatin güç rezervi durumu da gözlenebiliyor.

Siyah konsept ile uyumlu tasarlanan siyah deri kayışın üzerinde, modelin mavi detaylarına eşlik eden dikişler yer alıyor. Kayışın uç kısmında ise klasik Pre-V tarzı siyah renk toka görev yapıyor.

Panerai-Lab-D-Carbotech-Pam00700-2.jpg

PANERAI LAB-ID PAM00700 görsel olarak markanın DNA’sına sadık kalan detaylar sunarken, Officine Panerai’in saatçilik konusunda geldiği noktayı gözler önüne seren teknolojik detayları da bir araya topluyor. Bir son kullanıcı gözünde bu yeniliklerin hayata geçirildiğini okumak bile deyim yerindeyse tüylerimizi diken diken ediyor.  Endüstrinin ağır topları için ise durum elbette daha farklı zira “Ezber bozan” olarak nitelendirebileceğimiz bu teknolojik yenilikleri sadece Panerai özelinde ele almak, buzdağının görünen kısmına göre tedbir alıp yok olmaktan başka bir şey değil gibi görünüyor.

Benzer İncelemeler