alexa PAM00741 | Luminor Due | Officine Panerai | 3 Days | Oro Rosso | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Officine Panerai Luminor Due 3 Days Oro Rosso - PAM00741

Panerai-brand-Logo1.png

İtalyan menşeli ünlü markanın ürün grubuna katıldığı günden bu yana markanın sadık takipçileri Paneristi kadar, henüz Panerai ile yeni tanışan saatseverlerin de yakından takip ettiği Luminor Due Koleksiyonu, 18K pembe altın kasası ve sıra dışı kadranıyla dikkat çeken PAM00741 Luminor Due 3 Days Oro Rosso 42mm ile inceleme köşemize konuk oldu.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-1.jpg

Officine Panerai ürün grubuna ilk defa 2016 senesinde eklenen ve uzun bir aranın ardından markanın ilk yeni kasa tasarımı unvanına sahip olan Luminor Due Koleksiyonu, geçtiğimiz aylarda dört yeni modele daha kavuşmuştu. Markanın sadık takipçi grubu Paneristi kadar, henüz marka ile yeni tanışan veya 44mm ve üzerinde kasa ebatları nedeniyle markaya karşı mesafeli duran saatseverlerden de büyük ilgi gören genç koleksiyon, kısa süre içerisinde güncel Panerai koleksiyonları arasında en başarılı serilerden biri haline geldi.

Sıkı bir Panerista olan Genel Yayın Yönetmenimiz Serdar OAL’ın da “Neden Panerai Luminor Due Takıyorum?” başlıklı haberinde belirttiği gibi, marka DNA’sını şık ve hiç olmadığı kadar kullanışlı bir tasarımla buluşturan Luminor Due, benim de favori Panerai koleksiyonlarım arasında yerini aldı.

Bu başarılı koleksiyondan sizin için seçtiğim model ise biraz ilginç zira fildişi kadran ve mavi indeksler belki farklı markalar için sıradan olabilir, ancak konu Panerai olunca bu bileşenlerden oluşan kompozisyon “nadir” sıfatını sonuna kadar hak ediyor.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-10.jpg

PAM00741, Luminor Due Koleksiyonu bünyesinde yer alan 42mm çapında ve Luminor tarzında tasarlanmış kasa ile geliyor. Panerai’in şimdiye kadar ürettiği en ince kasa olma özelliğini de taşıyan Luminor Due 42mm, kompakt boyutları ile marka fanatiklerini biraz küstürse de, çok yönlü kullanım konusunda yeni bir sayfa açıyor.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-8.jpg

Model için 18K pembe altın bir kasa tercih edilmiş. Altın saatleri çok sevmeme rağmen uzun bir süre altın Panerai konseptine soğuk baktığımı itiraf etmeliyim. Bu duruma en önemli etkenler ise şüphesiz markanın askeri kökenli DNA’sı ve tool watch karakteriydi. Ancak özellikle muhteşem altın Submersible PAM00684 modelini inceledikten sonra bu düşüncemin tamamen değiştiğini söyleyebilirim.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-5.jpg

Kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor. Tamamı parlak hazırlanan yüzey formuyla oldukça dress watch vari bir duruş sergileyen kasanın kola oturuşu çok başarılı. Luminor Due konseptinin çıktığı günden bu yana en çok eleştiri alan özelliklerinden olan düşük su basıncına dayanıklılık değeri, bu model için de geçerli zira PAM741 sadece 30 metrelik su geçirmezlik değeri sunuyor. Açıkçası denizle bu derece iç içe ve DNA’sında direkt dalgıç saati genleri taşıyan bir markanın bu duruma kayıtsız kalması biraz garip bir durum. Kasanın ince yapısını yakalayabilmek için vidalı yerine geçme (snap-on) kapak tercih edilmesi elbette bu su geçirmezlik konusu için bir dezavantaj ama 30 metre? Yapmayın... Umarım yakın zamanda bu konuyla ilgili bir gelişme görebiliriz Officine Panerai cephesinden.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-4.jpg

PAM00741 modelinin en ilgi çekici kısmı şüphesiz kadran tasarımı. Markanın geçmiş tasarımları düşünüldüğünde son derece nadir diyebileceğimiz fildişi kadrana, yine aynı çizgide devam eden mavi indeksler eşlik ediyor. Pembe altın tonunda kolların yer aldığı kadranda, vintage tarzı modellerden aşina olduğumuz koyu renk SuperLuminova fosfor malzemesi de göze çarpıyor.  Okunabilirlik kısmı ise, hemen her Panerai modelinde olduğu gibi, PAM741’de de son derece başarılı.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-3.jpg

Officine Panerai Luminor Due 3 Days Oro Rosso - 42mm modelinin içerisinde, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. P.1000 görev yapıyor. Elden kurmalı tasarlanan mekanizma toplamda 152 farklı parçadan oluşuyor. Çift tulumba sistemi sayesinde tam kurulumda 72 saate kadar güç rezerv süresi sunan mekanizma 28800vph hızında çalışıyor. 3.85mm’lik toplam yüksekliği ile Luminor Due’nin kompakt yapısıyla uyum içinde çalışan mekanizma, arka kapakta yer alan safir kristal cam bölmeden izlenebiliyor.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-6.jpg

Modelin üzerinde genel renk paletiyle fevkalade uyumlu tasarlanmış, mavi timsah derisi bir kayış yer alıyor. PAM00741’in bilekteki duruşunu direkt etkileyen kayışın uç kısmında ise Panerai imzalı, 18K pembe altın toka görev yapıyor.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-7.jpg

Officine Panerai Luminor Due 3 Days Oro Rosso - 42mm PAM00741 kesinlikle çok ilginç bir model. Saate tasarımsal olarak baktığınızda gördüğünüz geçekten çok şık bir kompozisyon ancak iş satın alma kısmına geldiğinde PAM741, benim adıma ne “hangi Panerai?” ne de “hangi altın Panerai?” sorularına cevap olabiliyor. Geçmişte, PAM005, 111, 002 ve 104 modellerini kullanmış bir saat meraklısı olarak, açık renk kadranlı ve mavi indeksli pembe altın bir Panerai alışveriş listeme çok alt sıralardan girer lakin eğer Panerai’ın DNA’sını daha kompakt boyutlarda ve alışılmışın dışında bir görsellikle tecrübe etmek fikri ilginizi çektiyse, modeli mutlaka yakından görün derim.

Officine-Panerai-Luminor-Due-3-Days-Oro-Rosso-pam741-11.jpg

Benzer İncelemeler