alexa PAM00906 | PAM906 | Luminor Due | Officine Panerai | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Officine Panerai Luminor Due 42 Automatic Acciaio PAM00906

Panerai-brand-Logo1.png

İtalyan menşeli ünlü marka Officine Panerai ürün grubuna eklenen en yeni model ailesi olma özelliğini taşıyan Luminor Due Koleksiyonu, fildişi rengi kadranı ve mavi detaylarıyla sıra dışı bir görünüm sunan Luminor Due 42 Automatic Acciaio PAM00906 inceleme köşemizin bugünkü konuğu oldu.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-1.jpg

Saat tutkunu olup da Panerai’ın hikâyesini bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. İtalyan Donanması için özel dalgıç saatleri tasarlayarak işe başlayan firma, bugün kült tasarım detayları ve değişmeyen DNA’sı ile kendi hayran kitlesini oluşturabilen markaların başında geliyor.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-9.jpg

İlk günden beri büyük saatler tasarlayan markanın lokomotif ürün gruplarına baktığımızda genelde 44mm ve 47mm kasa çapına sahip modellerin öne çıktığını görebiliyoruz. Markanın sadık hayranlarından oluşan Paneristi grubunun da bu görüşü paylaştığını görmek mümkün zira çıktığı ilk günden bu yana markanın genç ürün grubu Luminor Due’yi tabiri caiz ise yerden yere vuruyorlar. Aslında ilk başta fazla gelenekselci ve yeniliklere kapalı bir davranış şekli olarak gördüğüm bu durum, marka 38mm çapında tasarlanmış Luminor Due’yi tanıttığında derin bir empati halini aldı. Bütün geçmişini büyük ve suya dayanıklı kasalarla tasarladığı modellerle geçiren bir marka, belki de popülaritesinin zirve yaptığı bir noktada neden 38mm çapında ve sadece 30 metre su basıncına dayanıklı bir saat yapar? Sorunun cevabı farklı şekillerde verilebilir zira endüstride son bir-iki yılda şiddeti gittikçe artan bir ultra-thin furyası mevcut… Lakin esas neden o değil. Luminor Due ile hedeflenen yeni bir kullanıcı kitlesi var. Panerai almak isteyen ancak büyük kasaları nedeniyle kullanamayacağını düşünen ve almaktan vaz geçen kullanıcı kitlesi… Satış rakamlarına bakacak olursak eğer, Panerai istediğine ulaşmış gibi görünüyor.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-2.jpg

Bu yeni ürün grubundan sizler için seçtiğimiz model ise sadece 42mm çapındaki kasasıyla değil, mavi detaylarla süslenmiş fildişi rengi kadranıyla da dikkat çeken Luminor Due 42 Automatic Acciaio PAM00906 oldu.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-10.jpg

Modelin kasası Panerai ürün grubunun belki de en popüler koleksiyonlarından olan Luminor tarzında tasarlanmış. 42mm gibi Panerai özelinde kompakt sayılabilecek bir çap ölçüsüyle hazırlanan kasanın dikkat çeken bir diğer özelliği de inceliği. Ön yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal camın görev yaptığı kasanın arka yüzünde ise masif paslanmaz çelik bir kapak bulunuyor. Geçmiş Panerai modellerinden farklı olarak vidalı yerine geçme şekilde tasarlanan bu kapak, incelik konusunda avantaj sağlasa da, markanın alametifarikaları arasında yer alan yüksek su basıncına dayanıklılık değerini 30 metre gibi günümüz standartları dahilinde yok olarak kabul edebileceğimiz bir rakama indiriyor. Kasanın sağ tarafında yer alan markaya özgü kurma kolu koruma parçası bu modelde de ihmal edilmemiş. Tamamı parlak yüzeylerden oluşan 42mm çapındaki kasa, kısa ve kalın boynuz tasarımı sayesinde oldukça konforlu bir kullanım imkânı sunuyor.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-3.jpg pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-5.jpg

İncelememize konu PAM00906 modelinin ilgi çekici detayları sadece kasa ile sınırlı değil. Model, yine Panerai özelinde nadir sıfatını hakkıyla taşıyan, fildişi rengi bir kadran ile geliyor. Paslanmaz çelik kasayla birlikte oldukça açık renk bir görüntü sunan kadrana, kontrast mavi tonunda tasarlanmış büyük rakam indeksler eşlik ediyor. Mavi kaplı kolların ve son dönemlerde sıklıkla rastladığımız patina almış radyum gibi duran koyu sarı Super LumiNOVA fosfor dolgulu noktaların yer aldığı kadran okunabilirlik konusunda hemen her ortamda optimal performans gösteriyor. Saat 3 hizasına yerleştirilen tarih penceresi, kadranın görsel bütünlüğünü bozmadan görevini yerine getiriyor.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-4.jpg

Modelin içerisinde farklı Panerai modellerinde de gördüğümüz Caliber OP XXXIV görev yapıyor. Luminor Due model ailesinin ince kasa yapısına uygun şekilde tasarlanan 25 taşlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 3 günlük verimli bir güç rezerv süresi sunuyor.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-7.jpg

PAM00906, kadrandaki mavi detaylarla uyumlu şekilde tasarlanmış mavi deri kayış ile geliyor. Pötikare desenli ve kontrast beyaz dikişli deri kayışın uç kısmında Panerai imzalı parlak paslanmaz çelik toka görev yapıyor.

pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-6.jpg pam00906-officine-panerai-luminor-due-42-automatic-acciaio-8.jpg

PAM906 kesinlikle ilginç bir model. Saatin sıra dışı görüntüsünde fildişi zemin üzerine mavi detaylarla tasarlamış kadranın payı büyük elbette. Geçmişte farklı Panerai modeller kullanmış bir saat meraklısı olsam da kendimi hiçbir zaman bir Panerista olarak görmedim. Dolayısıyla beğendiğim bir tasarım dilinin daha kullanılabilir bir şekilde yeniden düzenlenmesi fikrine karşı değilim. Hatta sadece 42mm değil, 38mm çapında tasarlanmış Panerai modellerini de beğeniyorum. Ancak fildişi kadran renginin markanın maskülen karakterine biraz(!) ters kaldığını düşünmeden de edemiyorum.
Benzer İncelemeler