alexa De Ville Tresor | Small Seconds | Omega | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega De Ville Trésor Small Seconds (Ref. 435.13.40.21.06.001)

Lüks saatçiliğin ağır toplarından Omega, klasik elbise saati segmentindeki şık modeli De Ville Trésor Small Seconds ile mercek altında.

435-13-40-21-06-001-omega-de-ville-tresor-small-seconds-1.jpg

Lüks saatçilik günümüzde, yoluna birkaç tarzın egemenliğinde devam ediyor. Bu tarzların en önemlilerinden birini de dress watch yani klasik elbise saati grubu oluşturuyor. İlk bakışta oldukça basit, hatta klişe tasarım unsurlarından oluşuyor gibi duran bu grubun aslında kendi içinde pek çok püf noktası bulunuyor. Yani klasik ve sade çoğu zaman işe yarasa da ideal tarif sadece bu kelimelerden ibaret olmuyor.

435-13-40-21-06-001-omega-de-ville-tresor-small-seconds-2.jpg

İyi bir dress watch nasıl olmalı? Bu soruya verilebilecek muhtelif cevaplar var ancak ben olaya farklı bir bakış açısı getirip şu soruyu sorayım; Modern bir dress watch nasıl olmalı? Açıkçası bu soru bana daha anlamlı geliyor çünkü dress watch kategorisi neredeyse bir asırlık geçmişiyle oldukça eski bir konsept. Elbette böylesine uzun bir zaman diliminde her şeyin aynı kalmasını beklemek abes olur, ancak inanın, değişmeden kalanlar bir hayli fazla.

435-13-40-21-06-001-omega-de-ville-tresor-small-seconds-3.jpg

Modern bir dress watch nasıl olmalı? sorusuna cevap olarak seçtiğim saat Omega De Ville Trésor Small Seconds. Bu durumun sebepleri ise şöyle;

Öncelikle modern bir dress watch bence 38 ila 40mm arasında bir kasa çapına sahip olmalı. Eğer 38mm’nin altına inerseniz, kuvvetle muhtemel günümüz erkek saati standartlarına göre biraz ufak kalmış olacaksınız. 40mm’nin üstüne çıkarsanız da güzel bir klasik elbise saatinin en önemli özelliklerinden olan mütevazılığı kaybedeceksiniz. Omega De Ville Trésor Small Seconds 40mm x 10.07mm kasa ölçüleriyle bence ideal aralığın içerisinde kalıyor. Hafif yüksek ön cam, zarif boynuzlar, küçük ama işlevsel bir kurma kolu... İşte mükemmel modern dress watch kasası...

435-13-40-21-06-001-omega-de-ville-tresor-small-seconds-4.jpg

Dünyaca ünlü müzayede evlerinde birinde saat uzmanı olarak görev yapan bir dostum bana, “kadran saatin yüzüdür” demişti. Gerçekten de hem ilk baktığımız hem de en çok baktığımız kısım orası, değil mi? Omega De Ville Trésor Small Seconds kadran konusunda sadece zarif ve sade olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu tarzın imza detaylarını da bir araya topluyor. Mesela küçük saniye... Bence çok şık bir detay. Bunun yanında uzun ince markörler ve kollar, minimal yazı ve logo kullanımı, ağır başlı bir renk. Tarih penceresinin olmadığından bahsetmiş miydim?

435-13-40-21-06-001-omega-de-ville-tresor-small-seconds-5.jpg

İşin bir de mekanizma kısmı var tabi ki. Modern bir dress watch, modern olmasına rağmen, bence, elden kurmalı bir kalibreyle hayat bulmalı. Evet, günümüzde bu konuya dikkat eden çok az marka var. Ne mutlu ki, Omega da bu markalardan biri. De Ville Trésor Small Seconds modeline markanın kendi bünyesinde tasarlayıp ürettiği Caliber 8927 hayat veriyor. Bu sayede tasarımdaki klasik dokunuşlar, mekanizmayla da tamamlanmış oluyor. Omega’nın innovasyon konusundaki kararlılığı sayesinde, elden kurmalı bu zarif mekanizma tam kurulumda 3 gün güç rezerv süresi sunuyor.

435-13-40-21-06-001-omega-de-ville-tresor-small-seconds-6.jpg

Son olarak ise kaliteli ve konforlu bir deri kayış şart. Zarif bir gerçek deri kayış dışında bir dress watch’u tamamlayacak başka bir alternatif düşünemiyorum. Omega De Ville Trésor Small Seconds bu konuda da bizleri hayal kırıklığına uğratmıyor. Siyah timsah derisi kayış, bileğe Omega amblemli toka ile sabitleniyor.

435-13-40-21-06-001-omega-de-ville-tresor-small-seconds-7.jpg

Özetle Omega De Ville Trésor Small Seconds, saat dünyasının köklü stillerinden klasik elbise saati konseptini, günümüzün trendleriyle başarılı bir şekilde harmanlıyor. Şık model, özellikle konseptin sadık tutkunları tarafından, yakından görülmeyi kesinlikle hak ediyor.

Benzer İncelemeler