alexa Yeni | Omega Müzesi | La Cite du Temps | Swatch Group | Bienne
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Müzesi ile Zamanda Yolculuk

Omega yeni müzesiyle horoloji meraklılarına zamanda yolculuk yapma şansı veriyor.

İsviçreli saat markası Omega, Biel/Bienne’de yer alan Swatch Group’a ait yeni kampüsü ‘La Cité du Temps’de yeni bir müze açtı. Tasarımı ödüllü mimar Shigeru Ban imzalı müze, horoloji meraklılarıyla birçok interaktif deneyimi, merak uyandıran teşhirleri ve sürükleyici filmleri buluşturuyor.

yeni-omega-muzesi-4.jpg yeni-omega-muzesi-5.jpg

yeni-omega-muzesi-12.jpg yeni-omega-muzesi-13.jpg

Müzede yolculuk, kıtalar arasında yapılan bir gezintiyle başlıyor. Yerde, dünyanın dört bir yanındaki farklı yerlerde saatin tam olarak kaç olduğunu ziyaretçilere sesli olarak okuyan dijital aygıtların yerleştirildiği büyük bir dünya haritası bulunuyor.

yeni-omega-muzesi-1.jpg

Ziyaretçiler müzenin diğer bölümlerine geçmeden önce zamanda yolculuk yapma şansına sahip oluyor. En eski saatlerden çağdaş mekanizmalara kadar insanlığın hassasiyet arayışını gösteren, markaya ait 360 derecelik bir video, Zamanın Tarihi, katılımcılarla buluşuyor.

yeni-omega-muzesi-14.jpg yeni-omega-muzesi-15.jpg

Yeni müzede dilerseniz, ünlü başlama blokları ve kırmızı elektronik başlama tabancası dâhil, ‘Resmi Zaman Tutucu’ teknolojisiyle donatılmış 9m’lik koşu parkuru üzerinde içinizdeki olimpiyat atletini ortaya çıkarabiliyorsunuz. Hatta saniyede 10.000 dijital görüntü kaydedebilen Scan ‘o’ vision cihazıyla foto finişlerin çıktısını bile alabilirsiniz.

yeni-omega-muzesi-7.jpg yeni-omega-muzesi-8.jpg

Omega Müzesi’nin ‘Kadınların Zamanı’ sergisi, ilk Lépine kolyelerinden ve Ladymatic’ten gizli mücevher saatlere ve günümüz koleksiyonlarına kadar kadın saatleri evrimini gözler önüne seriyor.

yeni-omega-muzesi-9.jpg

Omega Müzesi olur da Ay’a ilk adımla ilgili bir bölüm olmadan olur mu? Müzeyi gezmeye gelen ziyaretçiler, ayaklarının altında ay yüzeyi, yanlarında Lunar Rover, videolar, fotoğraflar, NASA teknolojisi ve Moonwatch saatin tarihi açıdan önem taşıyan birçok versiyonuyla, Omega’nın uzay hikâyesini yeniden keşfe çıkabiliyor.

yeni-omega-muzesi-2.jpg yeni-omega-muzesi-3.jpg

1995 yılında seyirciyle buluşan James Bond Golden Eye filminden bu yana 007’ye tehlikeli görevlerinde bir Omega eşlik ediyor. Katılımcılar Bond’un teşhirdeki saatlerine de yakından bakabiliyor.

yeni-omega-muzesi-10.jpg yeni-omega-muzesi-11.jpg

Yeni müzede ziyaretçiler dişlilere takılmaksızın saat mekanizması içinde gezinti yapabiliyor. İçinde gezinti yapılabilen dev Speedmaster’da düzenli olarak, ünlü Co-Axial eşapmanın iç aksamlarını gözler önüne seren büyüleyici bir animasyon gösteriliyor.

yeni-omega-muzesi-6.jpg

Tarihini 64 hazine vitrinin yer aldığı 50m’lik çelik bilezik boyunca ziyaretçilerle buluşturan Omega Müzesi, salıdan cumaya 11.00 – 18.00, cumartesi ve pazar günleriyse 10.00 – 17.00 arasında Biel/Bienne’de gezilebiliyor.

yeni-omega-muzesi-17.jpg yeni-omega-muzesi-16.jpg

Benzer İncelemeler