alexa ST 105.003 | ST 105.012 | CK 2605 | First Man | Speedmaster | Omega | Sektörden | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Saatleri Universal Pictures’ın Yeni Filmi “First Man” İle Bir Kez Daha Beyazperde’de

omega-logo.png

12 Ekim tarihinde ABD’de gösterime girecek olan yapım, Omega’nın tarihine ve ışık tutan önemli modellere de yer veriyor.

Altı dalda aldığı Akademi Ödülleri ile sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran La La Land’in Oscar® ödüllü yönetmeni Damien Chazelle ve baş rol oyuncusu Ryan Gosling, Universal Pictures’ın yeni filmi First Man ile tekrar bir araya geliyor. Aya ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong ve tarihi Apollo 11 görevi üzerine yoğunlaşan film, James R. Hansen’in çok satan kitabından ilham alınarak uyarlanmış. Armstrong’un başarısının ve uğrunda ödediği bedellerin ailesi ve arkadaş çevresindeki yansımalarını beyaz perdeye taşıyan yapım, aynı zamanda tarihin en tehlikeli görevlerinden biri olan Apollo 11’in bütün ulus üzerindeki etkilerini de ele alıyor.

Omega’nın uzay görevleri konusundaki rakipsiz geçmişi, First Man’i yaratan ekibin zaman ve mekana uygun seçtiği Omega saatleri ile tekrar gözler önüne seriliyor.

omega-first-man-subclip-.jpg

Hızla gelişen uzay programları kapsamında NASA, 1964 senesinde tüm insanlı uzay görevlerine kullanılabilecek yeterliliğe sahip bir saat arayışına girişmişti. Pek çok farklı markadan gelen modeller, ağır koşullarda türlü testlere tabi tutulmuş ancak bu testlerin tamamını geçebilen tek saat Omega Speedmaster olmuştu. Bunun sonucu olarak Omega Speedmaster 1 Mart 1965 tarihinde resmen “Tüm İnsanlı Uzay Görevleri İçin Uçuşa Uygun” olarak kabul edilmişti.

O tarihten itibaren NASA’nın İnsanlı Uzay Programı dahilinde tek yetkili saat tedarikçisi olarak görevine devam eden Omega, zaman içinde Mercury Görevleri ve Gemini, Apollo, Skylab ve Apollo-Soyuz programlarında da görev aldı. Günümüzde Omega Speedmaster saatleri halen International Space Station bünyesinde zamanı göstermeye devam ediyor.

Omega Speedmaster, 1969 yılında gerçekleşen Apollo 11 görevi ile Ay’da takılan ilk saat olma unvanını da kazanmıştı. First Man’in yapım ekibi, başta Speedmaster olmak üzere Omega’dan tedarik ettiği dönem saatlerine yer vermeyi ihmal etmedi. Yapımda kullanılan Omega saatleri ise şunlar;

OMEGA Speedmaster ST 105.003

Bu model Ryan Gosling’in oyunculuğu ile hayat bulan karakter tarafından NASA’nın düzenlediği Apollo eğitimlerinde kullanılıyor. Aynı model, Gemini Projesi’nde görevli astronotlardan Ed White’ın kolunda, tarihin ilk Amerikan uzay yürüyüşüne de tanıklık etmişti (3 Haziran 1965).

st-105-003-omega-period-correct-speedmaster-.jpg

OMEGA Speedmaster ST 105.012

Bu ünlü Moonwatch modeli, Apollo 11 astronotları tarafından kullanılıyor ve hem tarihi görev esnasında hem de Ay’a iniş anında görünüyor.

st-105-012-omega-period-correct-speedmaster-.jpg

OMEGA Wristwatch CK 2605

1954 yılına ait olan bu model de, Ryan Gosling tarafından canlandırılan Neil Armstrong’un günlük hayatında kullandığı model olarak filmde yerini alıyor.

ck-2605-omega-wristwatch-.jpg

OMEGA Kronometre

1960lar’dan bir kronometre de NASA mühendislerinin eğitim sahnelerinde görünüyor. Olimpiyat Oyunları Resmi Zaman Tutucusu unvanının da sahibi olan Omega, özellikle zaman tutma enstrümanları konusundaki tecrübesiyle de tanınıyor.

omega-stopwatch-.jpg
Benzer İncelemeler