alexa Titanium and Tantalum | Diver 300M | Seamaster | Omega | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Seamaster Diver 300M Chronograph Gold Titanium and Tantalum

Omega Seamaster Diver 300M Chronograph, altın, titanyum ve tantal malzemelerini bir araya getiriyor.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-1.jpg

Omega, 1993 yılında tantalı tanıttığında, Seamaster tasarım tarihinde kendine önemli yer kazanan malzeme, bu sene şık bir geri dönüş yapıyor. Malzemenin dikkat çekici mavi / gri tonları, markanın en yeni dalış saatinde öne çıkan diğer metallerle ince bir kontrast yaratıyor.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-2.jpg

Markanın numaralı edisyonu, 44mm Seamaster Diver 300M Chronograph Gold Titanium and Tantalum, Grade 2 titanyum, 18K Sedna altın ve tantalın kombinasyonu olma özelliği taşıyor. Modelin lazer kabartmalı dalış bezeli, alt kadran çemberleri ve kasanın yan tarafında bulunan, numarasının yazılı olduğu plaka 18K Sedna altından üretilmiş.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-10.jpg omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-7.jpg

Seamaster’ın alametifarikası lazerle işlenmiş dalga desenli kadranı, cilalanmış mavi seramikle [ZrO2] karşımıza çıkıyor. Saat 6 konumundaki tarih penceresi ve altın dokunuşlu alt kadranlar, tasarımın tamamıyla uyum içinde.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-3.jpg

Modeli ters çevirdiğinizde safir kristal cama lazerle işlenen beyaz lakeli Omega denizatını görüyorsunuz. Cam bölmeli arka kapak, tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sağlayan otomatik mekanizma, Omega Co-Axial Master Chronometer Calibre 9900’ü izleme şansı veriyor.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-8.jpg omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-9.jpg

Dalış tutkusunu özgürce yaşayan maceracılar için Omega her bilezikte, markanın patentli uzatılabilir-katlanabilir ekstra dalgıç uzantısını da saatseverlerle paylaşıyor. 300 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteren model, suya dayanıklı oda şeklinde tasarlanan hoş bir kutuyla geliyor.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-5.jpg omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-6.jpg

Materyalleri Tanıyın

Grade 2 Titanyum

1794 yılında keşfedilen titanyumun sanayileşme tarihi daha yakına, 1939 senesine tekabül ediyor. Aslında oldukça yaygın olan bu malzeme, ayrışma sürecinin zorluğu nedeniyle pahalı bir metal olarak karşımıza çıkıyor. Hafifliği ve aşınmaya karşı direnciyle dikkat çeken malzeme, biyokimyasal olarak aşırı sıcaklara dayanabiliyor.

omega-seamaster-diver-300m-grade-2-titanium.jpg

Grade 2 titanyum ısıl işleme tabi tutulabilir, bu durum ısıl işlemle ek güç kazandığı anlamına gelir. Bu malzemenin Speedmaster X33 gibi modellerde ve tabii Seamaster Diver 300M’in önceki birçok sürümünde kullanıldığını da yazımıza eklemeden geçmeyelim.

Tantal

Altından daha nadir, çelikten daha sert, aşınmaya karşı da oldukça dirençli. Parlak mavi-gri rengiyle oldukça dikkat çekici olan bu malzeme, durgunluğuyla platine karşı değerli bir alternatif olma özelliği taşıyor. Üzerinde çalışmanın oldukça zor olduğu tantal, ismini, Yunan mitolojisinde, ceza olarak diz boyu suda durmaya zorlanan Tantalos’un içemediği veya üstündeki meyveye ulaşamadığı eski bir hikâyeden alıyor. Hikâye, metalin suya daldırıldığında asidi ememeyen özelliğini yansıtıyor. Bu direnç metale ek sağlamlık ve çekicilik kazandırıyor.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-4.jpg

18K Sedna Altın

18K Sedna altının bulunuşu, Omega’nın ürün kalitesini iyileştirme arzusuna dayanıyor. Marka, renk değişimine karşı daha dirençli bir alaşım yaratmak istedi ve 2013 yılında hedefine ulaştı. 18K Sedna altın olarak adlandırılan bu malzeme hem hoş bir kırmızı altın rengine sahipti hem de renk değişimine karşı klasik altından çok daha dirençliydi. Omega’nın kendi pembe altını, en az yüzde 75 altın, renk için bakır ve stabilite için paladyumdan harmanlanmış bir alaşım. Sonuç ise sıcak, uzun ömürlü ve diğerlerinden daha farklı kırmızımsı bir ton. Bu malzeme adını, güneş sistemindeki en kızıllardan biri olarak tanımlanan, yörüngedeki cüce bir gezegen olan Sedna’dan alıyor.

omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-11.jpg omega-seamaster-diver-300m-chronograph-gold-titanium-tantalum-12.jpg

Benzer İncelemeler