alexa Snoopy | Speedmaster | Omega | Sektörden
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Speedmaster Professional “Snoopy”

Omega’nın uzay yolculuğuyla özdeşlesen saati Speedmaster Professional’in, Snoopy Ödülleri ile özdeşleşen modellerini mercek altına alıyoruz.

omega-speedmaster-professional-snoopy-1.jpg omega-speedmaster-professional-snoopy-2.jpg

Adını, Charlie Brown’un sevimli ve meraklı köpeği Snoopy’den alan NASA nişanı, Silver Snoopy Award, her yıl çalışanlara ve yüklenicilere üstün hizmetleri ve başarıları karşılığında verilen bir ödül. Profesyonelliğin, adanmışlığın ve olağanüstü başarının nişanı olarak verilen ve dünyanın en prestijli ödüllerinden biri sayılan Silver Snoopy Award’a ulaşabilen kişi ve kurum sayısı bir hayli az. Unutmadan, ömrünüz boyunca Silver Snoopy ödülüne yalnızca bir kez sahip olabilirsiniz.

omega-speedmaster-professional-snoopy-3.jpg omega-speedmaster-professional-snoopy-4.jpg

Omega, Apollo 13 görevine olan muazzam desteğinden ötürü, 5 Ekim 1970 tarihinde bu ödüle layık görülmüştü. NASA kayıtlarına göre ödülü, o yıllarda Omega’da teknik müdür olarak çalışan Hans Widmer teslim almış görünüyor. Omega da ilk olarak 2003 yılında çıkardığı Omega Speedmaster Professional Snoopy Award modeliyle bu tarihi ana özel üretilen modelini saat severlerin beğenisine sunuyor.

omega-speedmaster-professional-snoopy-5.jpg omega-speedmaster-professional-snoopy-6.jpg

3578.51.00 referanslı Omega Speedmaster modeli kadranı ve arka kapağı hariç standart bir Speedmaster Professional modelinden farksız. 42mm çapında paslanmaz çelik kasaya ve bileziğe sahip model, tıpkı orijinal saatte olduğu pleksiglastan üretilmiş ön cama ve 30 metrelik su geçirmezlik değerine sahip. Kurmalı Caliber 1861 ile hayat bulan ve 5441 adet üretilen saatin kadranına ve arka kapağına işlenmiş Snoopy resmi ve “Eyes on the Stars” yazısı, modelin en dikkat çekici yanlarını oluşturuyor.

omega-speedmaster-professional-snoopy-7.jpg omega-speedmaster-professional-snoopy-8.jpg

2015 yılına gelindiğinde marka ikinci Snoopy özel modelini piyasaya sürüyor. Omega Speedmaster Apollo 13 "Silver Snoopy Award" 45th Anniversary modeli 311.32.42.30.04.003 referansıyla saat dünyasına yepyeni bir soluk getiriyor. Şahsen en beğendiğim Omega Speedmaster modellerinden biri olduğunu düşündüğüm saat, 42mm çapında paslanmaz çelik kasaya, safir kristal cama ve 50 metreye kadar su geçirmezlik değerine sahip. Beyaz kadranında yer alan, kronografın ilk 14 saniyelik bölümünde yer alan “What would you do in 14 seconds?” ve Snoopy’nin aklından geçen “Failure is not an option” yazıları, Snoopy karikatürlerinden ve Apollo 13 ekibinin uzayda geçirdiği zorlu süreçten esinlenilerek yerleştirilmiş. 48 saat güç rezervine sahip kurmalı Caliber 1861 ile donatılan, seramik bezele ve siyah naylon kayışa sahip modelden yalnızca 1970 adet üretilmiş.

omega-speedmaster-professional-snoopy-9.jpg omega-speedmaster-professional-snoopy-10.jpg

2020 yılında üretilen Omega Speedmaster Co-Axial Master Chronometer Chronograph 42 mm "Silver Snoopy Award" 50th Anniversary modeli 310.32.42.50.02.001 referansıyla Omega’nın kataloğuna giriyor. Co-Axial eşapmanlı kurmalı Caliber 3861 ile donatılan model, 50 saatlik güç rezervine sahip. Bu modelin arka kapağında yer alan, aydan dünya görünümü işlemesinde dünya figürü, küçük saniye koluna, Apollo 13 uzay aracı ise kronografın saniye koluna bağlanmış durumda. Haliyle kronografı çalıştırıp saatin arkasına bakarsanız görsel bir şölenle karşılaşıyorsunuz. Gümüş renkli kadran üzerinde yer alan mavi tonlar, seramik bezel ve naylon kayış kısımlarında da devam ederek saate benzersiz bir hava kazandırıyor. Diğer iki Snoopy özel Omega Speedmaster modeline sahip olamayanlar için güzel haber; bu saat adet olarak herhangi bir limite tabi tutulmadan üretiliyor.

omega-speedmaster-professional-snoopy-11.jpg omega-speedmaster-professional-snoopy-12.jpg
Benzer İncelemeler