alexa 01 733 7730 4135 MB | 01 733 7730 4154 RS | Oris | Aquis | Baselworld 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Aquis Date Koleksiyonu Yenilendi

oris-logo.jpg

İsviçreli bağımsız saat üreticisi Oris, beğenilen koleksiyonu Aquis’in tasarımında bazı değişiklikler yaptı. Ortaya çıkan yeni Aquis, hem suyun derinliklerinde hem de karada daha kullanışlı ve şık bir görünüme kavuşmuş.

Oris-Aquis-Diver-Date-Baselworld-2017-1.jpg Oris-Aquis-Diver-Date-Baselworld-2017-8.jpg

1960’lardan bu yana dalgıç saati üreten Oris, 50 yıl önce başlayan hikayeye yeni Aquis Date modeli ile devam ediyor. Her tasarım yenilemesi yaptığında, modelin ruhunu kaybetmeden doğru dokunuşlar ile saati daha kullanılabilir hale getiren Oris, yine görevini başarıyla tamamlamış.

Saatin kasa boyutu bir önceki modele göre 0.5mm daha büyümüş ve 43.5mm olmuş. Yapılan küçük dokunuşların tamamı kasaya uygulanmış. Bunlardan ilk göze çarpan, boynuzların ve paslanmaz çelik bileziğin biraz daha incelmiş olmaları… Bu haliyle yeni modelin, bilekte daha konforlu bir duruş sergileyeceğine şüphemiz yok. Tasarımdaki değişiklerden bir diğeri de ayar tepesi ve tepe koruma kısımlarında yapılmış. Düzleştirilen tepe koruma çıkıntıları, kasayla daha bütün bir görünüme kavuşmuş.

Oris-Aquis-Diver-Date-Baselworld-2017-6.jpg

Yapılan güncelleştirmeler tasarıma yönelik olduğu kadar performansa yönelik de uygulanmış. Özellikle Aquis modelinden önce Diver koleksiyonunda yer alan Oris Diver Date modelinin bezeli ile kasa arasında hiç boşluk yoktu. Dolayısıyla bezeli döndürmek çoğu kez zor bir hal alıyordu. Aquis koleksiyonu ile bu sıkıntıyı biraz azaltan Oris, çıkardıkları son versiyon ile bu durumu tamamen ortadan kaldırmışlar gibi duruyor. Kasa ve bezel arasındaki ufak bir boşluk sayesinde artık tek yöne dönen bezel daha kolay kavranıp ayarlanabilecek. Bezelde, önceki modelinde olduğu gibi, seramik malzeme kullanılmış. Saatin su geçirmezlik değeri de 300M.

Oris-Aquis-Diver-Date-Baselworld-2017-5.jpg

1960’lardan bu yana dalgıç saati üreten Oris, 50 yıl önce başlayan hikayeye yeni Aquis Date modeli ile devam ediyor. Her tasarım yenilemesi yaptığında, modelin ruhunu kaybetmeden doğru dokunuşlar ile saati daha kullanılabilir hale getiren Oris, yine görevini başarıyla tamamlamış.

Yeni Aquis üç farklı kadran opsiyonu ile çıkıyor; siyah kadran - gri indeks, mavi kadran – gri indeks ve son olarak da siyah kadran – turuncu indeks. Ürün grubuna eklenen renklerin ardından kadranda yapılan değişiklerden birisi de kolların tasarımı. Daha sivri bir görünüme getirilen kollar, SuperLuminova dolgulu hazırlanmış. Ayrıca kadrana “AQUIS” yazısı eklenmiş.

Oris-Aquis-Diver-Date-Baselworld-2017-7.jpg

Saatin mekanizmasında bir değişiklik yapılmamış. Önceki modellerde olduğu gibi Sellita SW200 temel alınarak tasarlanan Caliber Ref. 733 kullanılmış. Önceki modellerde olduğu gibi cam bölmeli arka kapaktan mekanizmayı seyretmek mümkün. 

Yazımın başında da belirttiğim gibi incelen boynuz tasarımı metal bileziğe de yansımış ve bilezik biraz daha incelmiş. Önceki kasa ile aynı toka bağlantıları kullanılan yeni Aquis, deri kordon opsiyonuna da sahip olacak.

Oris-Aquis-Diver-Date-Baselworld-2017-3.jpg

Uygun fiyatlı modelleri ve özgün tasarımları ile diğer markalar arasından sıyrılan Oris, Aquis modelini yaptığı güncellemeler ile daha şık ve kullanışlı hale getirmiş. Saatin Baselworld 2017’de tanıtımı yapıldıktan sonra Haziran ayı gibi vitrinlerde olması planlanıyor.

Benzer İncelemeler