alexa Oris 2021 Yenilikleri | Upcycle | Aquis Date | Oris
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Aquis Date Upcycle 41.5mm

Oris’in yakın zamanda tanıttığı en yeni doğa ve çevre dostu model ailesi Oris Aquis Date Upcycle, 41.5mm versiyonuyla mercek altında.

oris-aquis-date-upcycle-20201-1.jpg

“Upcycle” yani dilimizdeki karşılığıyla ileri-dönüşüm, bugün endüstrinin birçok alanında karşımıza çıkıyor. Aslında bu duruma da çok şaşırmamak hatta benimseyerek daha ileri taşımak gerektiğini düşünüyorum zira dünyanın hali ortada... Küresel ısınma, bitmek bilmeyen yangınlar, kuraklık ve denizlerdeki kirlilik, gezegenin geldiği durumu gözler önünde seriyor. Malzeme olarak doğaya savrulan atıkları kullanan saat markalarının sayısı arta dursun, bunlardan pek azı bir kadranın tamamını upcycle mantığı ile üretebiliyor. Huzurlarınızda, Oris Aquis Date Upcycle.

oris-aquis-date-upcycle-20201-2.jpg

İsviçre saatçiliğinin bağımsız isimlerinden Oris, sağlam ve kaliteli olmalarının yanı sıra çoğu zaman rakipsiz fiyat/performans oranı da sunan saat modelleriyle tanınan bir marka. Saat endüstrisinin özellikle orta seviye segmentinde önemli bir konumda bulunan Oris, aynı zamanda doğa ve çevre dostu sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkıyor. Her yıl yaklaşık 13 milyon ton plastik atığı denizlere karışıyor. Bu konuya dikkat çekmek isteyen Oris, okyanusları korumayı amaçlayan Everwave (eski adıyla Pacific Garbage Screening) ile marka ortaklığını sürdürmeye devam ediyor. Markanın imza attığı bu projeleri en yenisi olan Oris Aquis Date Upcycle, iki modelden oluşan özel bir koleksiyon olarak karşımıza çıkıyor. Markanın 41.5mm ve 36.5mm kasa ölçülerinde sahip Aquis Date model platformlarını temel alan yeni versiyonların ortak noktası ise, tamamen upcycle mantığıyla üretilmiş kadranları.

oris-aquis-date-upcycle-20201-3.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model, Genel Yayın Yönetmeni’miz Serdar OAL’ın yakın zamanda koleksiyonuna eklediği Oris Aquis Date Upcycle 41.5mm. Kendisini bu güzel ve anlamlı modeli koleksiyonuna dahil etmiş olmasından dolayı bir kez daha tebrik ediyor ve saatin incelemesine geçiyoruz.

oris-aquis-date-upcycle-20201-5.jpg

Modelin kasası 41.5mm çapında ve 13mm yüksekliğinde üretiliyor. Upcycle temalı olmayan modeller ile tamamen aynı şekilde tasarlanan kasa, paslanmaz çelikten üretiliyor. Kasanın ön yüzünde safir kristal cam ve Aquis model ailesinden aşina olduğumuz, tek yöne dönebilen dalgıç bezeli yer alıyor. Bezelin çevirme hissi gayet net ve tok. Sabit halde ise sağa/sola oynaması yoka yakın. Bezelin mine kısmı, mat gri seramikten üretiliyor. İçinde bulunduğumuz dönemde, bezel mineleri için standart hale gelmesini beklediğim bu malzeme, zamanın yıpratıcı etkilerine karşı sunduğu mükemmel dayanım ile biliniyor. Mat gri renk tonunun ise saatin kasası ve bileziği ile birlikte monokrom bir tema sunduğunu söylemek mümkün. Kasanın arka tarafında, safir kristal cam bölmeli çelik arka görev yapıyor. Kalın koruma parçaları tarafından çevrelenen Oris imzalı kilitli tepe, ele güzelce oturuyor.

oris-aquis-date-upcycle-20201-4.jpg

Güçlü ve sportif kasayı, diğer Aquis modellerinde de sıklıkla gördüğümüz, üç parçalı paslanmaz çelik bilezik tamamlıyor. Kalın bakla tasarımı, mat/parlak kombine yüzey formu ve dalgıç uzatma parçalı modern klipsiyle fevkalade kaliteli bir his sunan bilezik, modelin toplam 148gr’lık (tam bakla şeklinde) ağırlığını bilekte başarıyla dengeliyor.

oris-aquis-date-upcycle-20201-8.jpg

Gelelim kadran kısmına. Projenin başrol oyuncusu olan kadran, tamamen ileri-dönüşümle elde edilmiş PET malzemeden üretiliyor. Üretilen her bir kadran, malzemenin ve üretim tekniğinin doğası gereği, kendine has bir renk ve doku teması sunuyor. Oris Aquis Date Upcycle, limitli üretim bir koleksiyon değil. Ancak saatlerde yer alan kadranların tamamı için one-off demek mümkün. Üç-kollu temasıyla tasarlanan kadrandan saat, dakika, saniye ve tarih fonksiyonları izleniyor. Beyaz Super-LumiNOVA doğulu geniş kollar ve baton indeksler kimi kadranlarda biraz zor belli olsa da, zaman hemen her ışıkta okunabiliyor.

oris-aquis-date-upcycle-20201-6.jpg

Modelin içerisinde markanın kalibre grubunda Oris 733 referansıyla yer alan otomatik mekanizma bulunuyor. Mekanizma temel olarak, giriş ve orta seviye ağırlıklı olmak üzere birçok marka tarafından tercih edilen Sellita SW 200-1 kalibreyi kullanıyor. Sağlamlık ve dakiklik konularında performansıyla öne çıkan mekanizmanın, tam kurulumda sunduğu 38 saatlik güç rezerv süresinin günümüz standartlarında biraz zayıf kaldığının altını çizmekte fayda görüyorum. Bir Oris klasiği olan kırmızı rotorla kurulan mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

oris-aquis-date-upcycle-20201-7.jpg

Standart koleksiyonda yer alan Oris Aquis Date Upcycle 41.5mm, CHF 2,100 liste fiyatı ile satışa sunuluyor. Gerek temsil ettiği sosyal sorumluluk anlayışı gerekse özgün kadran malzemesi ve tasarımı ile klasik dalgıç saati konseptini özünden ayrılmadan farklı bir bakış açısı ile sunan şık model, kendi segmentinde birkaç adım öne çıkmayı başarıyor.

Benzer İncelemeler