alexa Oris | Big Crown | Pointer | Date | Bronze | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Big Crown Pointer Date Bronze

Fiyat/Performans başlığının değişmez isimlerinden Oris, kült model ailesi Big Crown Date ile son yılların gözde malzemelerinden bronzu bir kez daha bir araya getiriyor.

oris-big-crown-pointer-date-bronze-1.jpg

Ünlü markanın ürün grubunda 1938’den bu yana yer alan Big Crown Pointer Date, özellikle klasik tasarımıyla retro modellerden vaz geçemeyen saat tutkunlarının favorileri arasında yer alıyor. Şık model, bronz ile ilk defa bu versiyon ile buluşmuyor aslında. Ancak ilk defa kasa ile aynı alaşımdan yapılmış, bronz bir bilezik ile sunuluyor. Saat severlerin yakın markajından çıkmaya markanın dört farklı referans ile sunduğu yeni model ailesi, bronza en çok yakıştığını düşündüğümüz pastel mavi kadranlı versiyonu ile mercek altında.

oris-big-crown-pointer-date-bronze-2.jpg

Yeni model, 40mm çapında tasarlanmış kasa ile geliyor. Bronz alaşımından üretilen kasanın ön yüzünde, yine bir Oris klasiği olan tırtıklı bezel göze çarpıyor. Bombeli safir kristal cam sayesinde vintage karakterinden ödün vermeyen kasaya, safir kristal cam bölmeli çelik kapak ve Oris imzalı kilitli kurma kolu eşlik ediyor. 50 metre su geçirmezlik değeri sunan kasa, günlük aktiviteler için yeterli korumayı sunuyor olsa da, deniz/havuz kullanımı için biraz yetersiz kalıyor. İnceleme için seçtiğimiz model henüz hiç kullanılmamış olmasına rağmen metal bileşenlerinde kendini belli etmeye başlayan patinasıyla, kısa bir zaman zarfında oksitlenerek kullanıcısına özgü bir saat olacağının sinyallerini veriyor.

oris-big-crown-pointer-date-bronze-3.jpg

Şık modele pastel mavi tonunda tasarlanmış, sade ancak işlevsel bir kadran eşlik ediyor. Zaman büyük rakam indeksler ve katedral tarzı kollar ile gösteriliyor. Modele adını veren tarih özelliği ise, merkezden uzanan, ucu kırmızı detaylı kol ve kadranın dışında yer alan skala sayesinde izleniyor. 

oris-big-crown-pointer-date-bronze-4.jpg

Yeni model, Oris 754 mekanizma ile hayat buluyor. Sellita tabanlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda günümüz standartlarının biraz altında kalan bir değer olan 38 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

oris-big-crown-pointer-date-bronze-5.jpg

Modelin en önemli ayırt edici özelliği olan çok parçalı bilezik, kasa ile aynı alaşımdan üretiliyor. Buton kilitli katlanır klips ile bileğe sabitlenen model, Oris’in imza detaylarından olan rakipsiz fiyat/performans oranıyla bizden tam not alıyor.

oris-big-crown-pointer-date-bronze-6.jpg oris-big-crown-pointer-date-bronze-7.jpg

Benzer İncelemeler