alexa 01 733 7737 4053 LS | Chronoris | Oris | Date | Baselworld 2017 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Chronoris Date (Ref. 01 733 7737 4053 LS)

oris-logo.jpg

Son yılların en çok rağbet gören trendlerinden olan Re-Issue saatlerin popülaritesi bitmek bilmiyor. Baselworld 2017 fuarında pek çok yeni model ile boy gösteren Oris de bu trendi yakından takip eden firmaların başında geliyor. Markanın Re-Issue konseptindeki son modeli Oris Chronoris sizlerle…

oris-chronoris-date-2.jpg

Tanıtımdan yaklaşık 50 sene sonra tekrar karşımıza çıkan Chronoris modeli, adını kronograf fonksiyonundan ve marka isminin karışımından alıyor. İlk defa 1970 senesinde tanıtılan saat o dönemde markanın ilk "stop-seconds" özellikli modeli olarak saatseverlerle buluşmuştu. Dönemin popüler renklerine yer veren model, 70li yıllara ait modellerde gördüğümüz kol tasarımıyla da dikkat çekiyor.

oris-chronoris-date-3.jpg

39mm kasa çapına sahip modelde paslanmaz çelik malzeme kullanılmış. Saatte dikkat edeceğiniz üzere iki adet tepe yer alıyor. Bunlardan saat 2 konumundaki saat fonksiyonunu ayarlamak için kullanılırken, diğeri tepe kadranın etrafında yer alan bezeli hareket ettirmeye yarıyor. Ön yüzünde bombeli formda hazırlanmış safir kristal camın yer aldığı kasanın su geçirmezlik değeri ise 100M olarak ayarlanmış.

Yeni modelin kadranında üç farklı gri tonunun yanı sıra turuncu detaylar göze çarpıyor. Farklı renk tonlarının uyumlu kullanımı modelin okunabilirliğini olumlu etkilemiş. Super Luminova dolgu sayesinde karanlık ortamlarda da saatin okunabilirliği gayet başarılı. Saatin zaman tutmanın haricinde yegâne ekstra özelliği olan tarih fonksiyonu saat 3 noktasına yerleştirilmiş.

oris-chronoris-date-4.jpg

Oris Chronoris Date, markanın Caliber Ref.733 referanslı mekanizması ile hayat buluyor. Giriş ve orta seviye İsviçre otomatik saatlerinde sıklıkla gördüğümüz Sellita SW 200-1 üzerinden geliştirilen mekanizma tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi sunuyor. 

Saatin üç farklı kordon opsiyonu bulunuyor; paslanmaz çelik bilezik, kahverengi deri kordon ve gri renkli NATO kordon. Paslanmaz çelik bilezik için ayrıca parantez açmak gerekirse döneminin trendlerinden 15 parça bağlantılı tasarımın tercih edildiğini ekleyebiliriz.

oris-chronoris-date-6.jpg

Oris Chronoris Date 1970’li yıllara geri dönmek isteyen ve bunu günümüz teknolojisi ve kalitesi ile yaşamak isteyenler için çok güzel bir tercih. Modelin liste fiyatı NATO kordonlu versiyon için 1.600 CHF, çelik bilezikli versiyon için ise 1.800 CHF olarak belirlenmiş.

Oris-Chronoris-date-1-kopya.jpg

Benzer İncelemeler