alexa 1 733 7721 4083 LS | Dexter Gordon | Oris | Jazz | Yeni Model
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Dexter Gordon Limited Edition

Farklı temalarda özel ve limitli modeller üretmeye devam eden Oris, beğenilen serisi Jazz Collection altında yer alan yeni modelini saatseverlerin beğenisine sundu. Ünlü tenor saksafon virtüözü Dexter Gordon anısına tasarlanan yeni model, sadece 1000 adet ile limitli üretime sahip.

Oris-Dexter-Gordon-Limited-Edition-01-733-7721-4083-LS-2.jpg

Diver’s 65 modeli ile 2016 yılının kendinden en çok söz ettiren markalarından biri olmayı başaran Oris, Jazz’ın büyülü dünyasından ilham alan koleksiyonuna yeni bir model daha ekledi. Klasik elbise saati tarzında modeller üzerine tasarlanan ve Jazz tarihine adını yazdırmış John Coltrane, Thelonious Monk, ve Miles Davis gibi ünlü müzisyenlerin anısına hazırlanan koleksiyonun son üyesi ise, 1.98m boyuyla “Long Tall Dex” olarak da bilinen ünlü tenor saksafon virtüözü Dexter Gordon oldu.

Oris-Dexter-Gordon-Limited-Edition-01-733-7721-4083-LS-3.jpg

Müzisyenin toplamda 12 harften oluşan ad ve soyadını gayet ince bir şekilde saat markörlerine işleyen Oris, saatin tematik kişiliğinin kullanıcıyı yormadan belli etmesi için azami özen göstermiş.

Modelin teknik özelliklerine baktığımızda, Jazz Collection serisinde yer alan diğer modellerle benzer detaylar taşıdığını görmek mümkün. Paslanmaz çelikten imal edilmiş kasanın çapı 40mm olarak belirlenmiş. Klasik dress watch tarzında tasarlanan kasanın tüm yüzeyleri parlak formda hazırlanmış. Ön yüzünde bombeli safir kristal cama ve yine parlak formda ince bir bezele sahip olan kasanın, modelin zarif duruşuna katkısı hemen belli oluyor.

Uzun ve ince tasarlanmış boynuzları ile markanın 1950li yıllarda hayat verdiği modelleri anımsatan kasa, kullanım konforundan da ödün vermeyecek gibi duruyor. Saatin genel tasarımına uygun şekilde hazırlanan geniş çaplı ayar tepesinin üzerinde Oris kabartması göze çarpıyor. Ünlü müzisyene gönderme yapan masif arka kapakta ise Long Tall Dex işlemesi dikkat çekiyor.

Oris-Dexter-Gordon-Limited-Edition-01-733-7721-4083-LS-5.jpg

Tematik bir limitli üretim modeli olmasına rağmen bu konudaki detayları son derece sade, hatta zekice konumlandıran Oris Dexter Gordon, klasik elbise saati mütevazılığını başarıyla muhafaza ediyor. Metalik kahverengi tonunda hazırlanan kadranda yer alan saniye kolu, ünlü müzisyenin uzun boyuna gönderme yapacak şekilde merkezden iki yönde de uzayan bir forma sahip. Ayrıca Gordon’ın enstrümanını hatırlatacak şekilde altın kaplanmış…  

Müzisyenin toplamda 12 harften oluşan ad ve soyadını gayet ince bir şekilde saat markörlerine işleyen Oris, saatin tematik kişiliğinin kullanıcıyı yormadan belli etmesi için azami özen göstermiş. Son olarak, saat 12 markörünün üzerinde yine oldukça minimize edilerek işlenmiş bir saksafon figürü yer alıyor. Dress watch gibi özelleştirme konusunda oldukça sınırlı imkânlar sunan bir konsept içerisinde bu denli ince düşünülmüş detaylara yer veren Oris, Dexter Morgan Limited Edition modeli ile kesinlikle övgüyü hak ediyor. 

Oris-Dexter-Gordon-Limited-Edition-01-733-7721-4083-LS-6.jpg

Saatin içerisinde, son dönemlerde giriş ve orta seviye İsviçre markalarında sıkça rastladığımız Sellita SW 200-1 mekanizma yer alıyor. 28.800vph hızında çalışan mekanizmanın, tarih penceresi dışında herhangi ekstra bir fonksiyonu da bulunmuyor.

Oris-Dexter-Gordon-Limited-Edition-01-733-7721-4083-LS-1jpg.jpg

Limitli model, mat kahverengi deri kayış ve parlak ve mat paslanmaz çelikten üretilmiş katlanır klips ile geliyor.

Sadece 1000 adet ile sınırlı üretime sahip saatin fiyatı 1800,00 CHF olarak belirtiliyor ve Ocak 2017 itibarı ile satış noktalarına ulaşması planlanıyor.

Oris-Dexter-Gordon-Limited-Edition-01-733-7721-4083-LS-4.jpg

Benzer İncelemeler