alexa Dark Blue | Sixty Five | Diver | Oris | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

ORIS Sixty-Five Diver 42 Dark Blue

OR-S-Sixty-Five-Diver-42-Dark-Blue-logo.jpg

Oris dalgıç koleksiyonuna hız kaybetmeden yeni modeller eklemeye devam ediyor. Bu seferki model Heritage konsepti ile üretilen Oris Sixty-Five Diver 42 Dark Blue...

Oris, Diver’s Sixty-Five modelini ilk defa 2015 senesinde duyurmuştu. Markanın 1965 yılında ürettiği ilk dalgıç modelinden esinlenerek tasarlanan saat, son zamanlarda oldukça popüler hale gelen re-issue modeller arasında beğeni toplamayı da başarmıştı. Bu ilgiye tepkisiz kalmayan Oris, Diver’s Sixty-Five’ı farklı bir kombinasyon ile tasarlayarak tek model olmaktan çıkarıp bir ürün grubuna dönüştürdü. Haberimize konu modelimiz Sixty-Five Diver 42 Dark Blue da bu gruba dâhil olan son model. Ancak burada belirtmek istediğim bir nokta var; re-issue yani yeniden üretim modellerin konsepti gereği esinlendikleri geçmişte başarılı olmuş “bir” modelin günümüz koşullarında modernize edilerek üretilmiş versiyonları olması gerekiyor. Oris Diver’s Sixty-Five’ın 2015 senesinde tanıtılan ilk versiyonu bu bağlamda fevkalade başarılı bir üründü ve hak ettiği ilgiyi görmekte de gecikmedi. Öte yandan bu beğeniden yola çıkarak aynı modelin farklı renk kombinasyonlarının tasarlanması bence saatçilik adına çok da yerinde bir hareket olmadı. Açıkçası Oris Diver’s Sixty-Five Re-Issue’nun tek model olması kanımca daha uygun olurdu.

OR-S-Sixty-Five-Diver-42-Dark-Blue-3.jpg

Gelelim saatin özelliklerine.. Saatin genel olarak önceki versiyonlarla aynı özellikleri taşıdığını söylemek mümkün. Paslanmaz çelikten üretilen kasa 42mm çapa sahip. Modelin retro havasına uygun olarak bombeli formda tasarlanmış safir camında yansıma önleyici kaplamaya da yer verilmiş.

WR100M su basıncına dayanıklılık değeri ile hem günlük kullanıma hem de hafif su aktivitelerine uygun bir yapı sunan saatin arka kapağında da yine konsept ile uyumlu olacak şekilde markanın 1965 senesine ait logosu kullanılmış.

OR-S-Sixty-Five-Diver-42-Dark-Blue-2.jpg

Safir camda olduğu gibi yine bombeli tasarlanan kadranın indekslerinde ve kollarda retro tonda SuperLuminova kullanılmış. Modelin isminde de belirtildiği üzere kadran lacivert tonda çalışılmış.

Saatin kalbinde son dönemlerde giriş seviye modellerde sıkça rastladığımız Sellita SW200-1 bazlı Oris Caliber 733 yer alıyor. 26 taşlı mekanizma 28,800 vuruş ile çalışıyor ve tam kurulumda 38 saat güç rezervi sunuyor.

OR-S-Sixty-Five-Diver-42-Dark-Blue-1.png

Lacivert kadran seçeneği ile birlikte kordon konusunda da opsiyon tanıyan Oris, bu model için

deri ve nato olmak üzere iki kayış seçeneği sunuyor.

Heritage konsepti ile hazırlanan kutuda servis edilen saatin liste fiyatı 1900CHF’den başlıyor. 

Benzer İncelemeler