alexa Paneristi.com | PAM195 | PAM360 | PAM532 | PAM634 | Special Edition | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Paneristi.com Özel Versiyonları

PANERA-logo.jpg

2000 yılında bir grup Panerai sevdalısı tarafından kurulan Paneristi.com forumu internet ortamının en büyük topluluklarından biri konumunda. İsmini, üyelerinden biri olan Hans Zbinden’in önerisi üzerine alan site binlerce üyesi ve milyonları aşkın mesajıyla tek bir markaya ait oluşturulmuş devasa bir bilgi arşivine de sahip olma özelliği taşıyor. İşin en ilginç tasafı ise Paneristi’nin resmi olarak Panerai markasıyla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Elbette resmiyet olmaması markanın bu topluluğa karşı kayıtsız kalmasına sebep değil. 

Paneristi, Panerai markası için oldukça önemli bir yere sahip. Üyelerin birbirleriyle olan ilişkileri saat merakıyla başlayıp çok daha ileri boyutlara taşınabilmiş. Kullanıcılar, dünyanın çeşitli bölgelerinde toplantılar düzenliyorlar, yardım kuruluşlarına bağışlarda bulunuyorlar, türlü aktiviteler için organizasyonlar düzenliyorlar. Kısaca bir saat topluluğundan daha çok bir sivil toplum kuruluşu edasıyla, tutku ve aşkla forumlarına ve birbilerine bağlılar.

Paneristi’ler, özellikle yöneticileri, resmi olmasa da Panerai yönetimiyle de oldukça yakın ilişki içindeler. Bu yakınlığın bir meyvesi olarak Panerai, Paneristi’lere özel üretim bir saat üretime fikrine ortaya sunuyor ve bu durum üyelerce de büyük bir sevnçle karşılanıyor. 

İlk olarak 2005 yılında, sitenin kuruluşunun 5. yılı anısına üretilen PAM195, Luminor Marina Logo PVD 44mm Special Edition modeli 200 adet üretilerek üyelerin beğenisine sunuluyor. 44mm çapında PVD kaplama çelik kasaya sahip saat, safir kristal cama sahip ve 300 metre su geçirmezlik değeri sunuyor. İçinde ETA Unitas 6497 kurmalı kalibre bulunuyor. Saatin en önemli özelliği, arka kapağında sahibinin isminin Panerai tarafından yazılmış olması. Tabi ki bu özelliklerle model satışa çıkar çıkmaz tükeniyor.

paneristi-modelleri-1.jpg

paneristi-modelleri-2.jpg

Aradan 5 yıl geçtikten sonra, 2010 yılında, Panerai, Paneristi üzerinden bir başka özel modelin tanıtımını yapıyor. Panerai Luminor Base PVD 44mm Paneristi PAM360.

Bu sefer model çok daha büyük bir olar yaratıyor çünkü tasarımıyle en ikonik Panerai modellerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yine 44mm’lik PVD kaplama çelik kasaya sahip saat aynı kurmalı mekanizmayla fakat bu sefer kadranında saniye olmadan ve krem rengi indeks-kollar ile satışa sunuluyor. Paneristi üzerinden saate sahip olmayı isteyenlerin e-posta atması isteniyor ve şanslı kişilerin kura yoluyla belirleneceği belirtiliyor.

Saatin 300 adetlik üretimine karşın 2000’den fazla kişi almak için başvuruda bulunuyor, doğal olarak büyük çoğunluk hüsran yaşıyor.

paneristi-modelleri-3.jpg

Birkaç yıl aradan sonra Panerai PAM532 Radiomir 1940 Paneristi modeliyle karşımıza çıkıyor. Oldukça olaylı bir tanıtım süreci yaşayan saat Paneristi ile Panerai’nin arasından soğuk rüzglarla esmesine sebep oluyor.

Paneristi isminin hiçbir izin alınmadan kullanılmış olması ve saatin sadece üyelere değil herkese açık şekilde satışa sunulması bazı forum üyelerini oldukça kızdırıyor. Bu esnada bazı eski ve önemli üyeler forumla ilişiğini kesiyor ve hatta koleksiyonlarındaki Panerai marka saatlerini ellerinden çıkarmaya başlıyorlar. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen PAM532 modelinin satışı gerçekleşiyor.

47mm çapında çelik kasaya sahip saat PAM360’a benzer bir renk kombinasyonuyla satışa sunuluyor. 500 adetle limitli üretilen modelin içinde in-house geliştirilen kurmalı kalibre P.3000 yer alıyor.

paneristi-modelleri-4.png

Son versiyon ise Paneristi’nin 15. kuruluş yıldönümüne özel hazırlanan Panerai Luminor Base Logo 44mm PAM00634 modeli. Kadran yapısı PAM360’a oldukça benzeyen saatin logosu bu sefer mavi renkte işlenmiş.

44mm çapında parlatılmış paslanmaz çelik kasaya sahip saatin önünde safir kristal cam kullanılmış, su geçirmezlik değeri ise Luminor 44mm serisinden alışık olduğumuzun aksine 300 metre değil 100 metre. Bunun sebebi saatin arka kapak ve bezelinin vidali değil, geçmeli tasarlanmış olması.

Panerai koleksiyonundaki bütün saatlerde in-house mekanizmaya geçmiş olmasına rağmen bu saatte yıllardır kullandığı ETA Unitas 6497 kalibreye yer vermiş. Panerai Luminor Logo PAM634 modelinin incelemesini çok yakında sitemizde okuyabilirsiniz.

paneristi-modelleri-5.jpg paneristi-modelleri-6.jpg

Benzer İncelemeler