alexa PAM00692 | BMG-Tech | Submersible | Panerai | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai Submersible BMG-Tech PAM00692

Panerai’nin yenilikçi malzemesi BMG-Tech ile ürettiği ilk modeli Submersible PAM00692 nihayet inceleme köşemizde. Bakalım büyük umutlarla piyasaya sürülen BMG-Tech beklenen performansı gösterebilecek mi?

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-1.jpg

Panerai, özgün tasarımlarıyla olduğu kadar yenilikçi teknolojileriyle de adından sıkça söz ettiren markalardan biri. 2017 yılının SIHH fuarında tanıtılan BMG-Tech malzeme de tam olarak bu amaca hizmet ediyor. Bulk Metallic Glass Technology kelimelerinin kısaltmasından türetilen isimle piyasaya sürülen yeni malzeme, Panerai’nin iddiasına göre çelikten daha sağlam ve titanyumdan daha hafif olmasıyla ön planda.

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-8.jpg

“Görünmez ama devrimsel bir yenilik” sloganıyla tanıtılan malzeme korozyona, darbelere, manyetik alana ve zamanın aşındırıcı etkisine dayanıklılığıyla kâğıt üzerinde oldukça başarılı görünüyor. Yüksek sıcaklık ve basınç altında enjeksiyon yöntemiyle şekil verilen malzeme, saniyeler içinde soğutularak moleküler düzeyde gözlemlenebilen düzensiz yapıya kavuşuyor ve bu sayede ilave sertlik özelliğine sahip oluyor. Panerai’nin anlattıklarına bakılırsa çizilmez, kırılmaz ve oldukça hafif bir saatle karşı karşıyayız. Daha ne isteyebiliriz değil mi? Şimdi bir de gerçeklere bakalım.

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-4.jpg

Öncelikle BMG-Tech bir kaplama yöntemi değil, dolayısıyla saatin kasası için hem yüzeyde hem de çekirdekte aynı sertlik değerinden söz ediyoruz. Fizik kuralları saat dünyasında da geçerli olduğuna göre BMG-Tech’in mucizeler yaratamayacağı apaçık ortada. Bir saatin çizilmelere karşı dayanıklı olmasını istiyorsanız sertliğini artırmalısınız. Artan sertlik beraberinde artan kırılganlığı da getirir. Bu olayın en açık örneği seramik kasalarda yaşanmakta. Seramik yapısı gereği çok sert ve çizilmelere karşı bir o kadar dayanıklı ancak şiddetli darbelere karşı da fazlasıyla kırılgan. BMG-Tech’de de durum maalesef çok farklı değil. Peki, bu kötü bir şey mi? Kesinlikle hayır. Yalnızca saatinizi yere düşürürseniz faturanın ağır olabileceği ile ilgili küçük bir uyarı.

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-3.jpg

Kim bilir, belki de PAM00692’nin piyasaya çıkış tarihinin bu denli gecikmesinin sebeplerinden biri de kasada oluşan problemleri çözmektir. Panerai, bu tarz yenilikçi hareketleri teknik verilerden ve testlerden uzak, salt reklam kampanyalarıyla tanıttığında kafamda soru işaretleri belirmeye başlıyor. Büyük sükse yaratan kompozit kasada yaşanan problemler daha dün gibi aklımda. BMG-Tech ile ilgili bir başka detay da sertliğinden ötürü işlenmesi zor bir malzeme oluşu. Hali hazırda Luminor ve Submersible kasalarda kullanılan kolay kayış değiştirme sisteminin bu modele entegre edilemiyor oluşu da işte bu sebepten kaynaklanıyor, tıpkı seramik kasalarda olduğu gibi.

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-9.jpg

47mm çapında kasaya sahip modelin arka kapağı titanyumdan üretilmiş. Safir kristal cama sahip saatin su geçirmezlik değeri, serinin diğer modellerinde olduğu gibi 300 metre ile sınırlandırılmış.

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-2.jpg

Saatin kalbinde in-house üretilen otomatik Caliber P.9010 bulunuyor. 200 parçadan oluşan 31 taşlı mekanizma, 28800vph’de çalışıyor ve 3 günlük güç rezervine sahip. Kurma kolunu çektiğinizde sıfırlanan saniye ibresi, birer saatlik atlamalarla ayarlanabilen saat kolu gibi detaylar da mekanizmanın diğer özellikleri arasında yer almakta.

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-6.jpg

Panerai Submersible BMG-Tech PAM00692, göz alıcı mavi kadranı ve bilekte oldukça büyük bir konfor yaratan hafif yapısıyla takdirimizi kazanıyor. Darbelerden uzak kaldığı sürece, herhangi bir paslanmaz çelik veya titanyum kasalı saatten çok daha az yıpranacağına da eminim. Siyah kauçuk kayış ve titanyum toka ile sunulan modele 12.900€ karşılığında ulaşmak mümkün.

pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-5.jpg pam00692-officine-panerai-submersible-bmg-tech-7.jpg
Benzer İncelemeler