alexa PAM01225 | eLAB-ID | Submersible | Panerai | Sektörden
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai Submersible eLAB-ID PAM01225

Panerai, Watches & Wonders 2021 fuarında tanıttığı doğa dostu modeli Submersible eLAB-ID PAM01225 ile mercek altında.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-2.jpg

Endüstrinin hemen her alanında olduğu gibi, lüks saat sektöründe de doğa dostu çözümlere yönelik arayışlar devam ediyor. Ekolojik dengenin korunabilmesi adına çalışmalarına devam eden markalar, geri dönüşüm ve sürdürebilirlik temaları üzerine yoğunlaşarak, bu konuya katkı sağlamak için yeni teknolojiler geliştiriyor.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-8.jpg

Bu bağlamda, şu ana kadar üretilmiş örneklerden belki de en başarılısı olan Panerai Submersible eLAB-ID Concept, 98.6% toplam geri dönüştürülmüş malzeme kullanımıyla çıtayı bir üst seviye taşıyor.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-3.jpg

Markanın “Laboratorio di Idee” adını verdiği Ar&Ge atölyesinde geliştirilen Submersible eLAB-ID modelinin toplam ağırlığının yüzde 98,6'sını "yüksek oranda geri dönüştürülmüş öğeler içeren malzemeler” oluşturuyor. Bu inanılması güç değer, aynı mantıkla üretilmiş farklı bileşenler ile elde ediliyor. Submersible eLAB-ID, markanın doğa dostu özelliği taşıyan ilk modeli değil. Haliyle geçmiş modellerden elde edilen tecrübe, bu yeni saatte bir adım ileriye taşınıyor. eLAB-ID'nin kasası, sandviç tarzı kadranı ve mekanizma köprüleri, ilk olarak Panerai tarafından 2019 yılında Submersible Mike Horn Edition modelinde kullanılan, havacılık sınıfı geri dönüştürülmüş bir titanyum alaşımı olan EcoTitanium'dan oluşuyor. Kadrana eşlik eden kolların üzerinde bulunan Super-LumiNOVA, yine sektörde bir ilk olarak, geri dönüştürülmüş altın kullanılarak elde ediliyor. Gri tonlu kadranın üzerindeki safir kristal bile, geri dönüşümden elde ediliyor. Açık mavi dikişli Grigio Roccia kumaş kayış, geri dönüştürülmüş PET malzemeden üretiliyor ve bileğe EcoTitanium toka ile sabitleniyor.

Tabi bütün bu bileşenlerin geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmesine imkan veren proje, Panerai için zor bir tedarik sürecini de beraberinde getiriyor. Modelin hayata geçmesi için gereken tedarik sürecini, markanın CEO’su Jean-Marc Pontrué şu sözlerle açıklıyor: "Bunun gibi bir işe girdiğinizde, tüm potansiyel tedarikçiler ağına hitap ediyorsunuz. En çok zaman alan şey, saat endüstrisi ile çalışmaya alışkın olmayan yeni tedarikçilerin kapılarını çalmak oluyor. Tekneler, uçaklar ve arabalar için yüzlerce ton bu tür malzeme talep eden dev şirketlere kıyasla, bir endüstri olarak ne kadar az miktarda malzeme talep ettiğimizi görmek ise, ayrıca şaşırtıcı bir gerçek oldu. Miktar olarak bakıldığında, İsviçre milyonlarca saat üretmesine rağmen, üretimimiz hala çok az. " Pontrué, Panerai'nin bu seviyedeki geri dönüştürülmüş temelli özellikleri bir saat modeline dahil eden ilk saat üreticisi olmasına rağmen, şirketin rakiplerini eLAB-ID'nin sağladığı "taslağa" uymaya teşvik ettiğini de vurguluyor. Tüm tedarik sürecinde gayet şeffaf bir tutum izleyen marka, ne malzeme ne de tedarikçi açısından hiçbir detayı gizli tutmuyor. Bu tedarikçiler arasında, Siltronix ST (geri dönüştürülmüş silikon), Sigatech (silikon konusunda uzmanlık), Eramet yan kuruluşu Aubert & Duval (EcoTitanium), Pro Cadrans (geri dönüştürülmüş kadran), Monyco (Super-LumiNOVA uygulayarak ve geri dönüşüm için malzeme toplama), RC Tritec (ışıldayan pigmentler) , Novo Cristal (geri dönüştürülmüş safir), Ugitech (geri dönüştürülmüş çelik) ve Morellato (geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış kayış) gibi şirketler yer alıyor. Pontrué, "Bu, sıfırdan inşa etmemiz gereken bir ekosistem, ancak yalnızca [ana şirket] Richemont içinde değil, İsviçre ve yurtdışındaki tüm rakiplerimiz dahilinde olabildiğince çok şirkete açık bir ekosistem. "Ne kadar çok katılırsak, onu daha temiz bir ortam haline getirme üzerinde o kadar güçlü bir etkimiz olacak." diyor.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-5.jpg

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik temaları üzerine yoğunlaşan Submersible eLAB-ID, bir saat olarak markanın DNA’sını da başarıyla taşımaya devam ediyor. 44mm çapında tasarlanmış Submersible tarzı kasa, mat bir yüzey formuyla geliyor. EcoTitanium malzemeden üretilen kasa, 300 metreye kadar su geçirmiyor. Markanın sembol detayları arasında yer alan özgün kurma kolu koruma parçası da, üzerinde ter alan eLAB-ID işlemesi ile, doğa dostu konsepte vurgu yapıyor.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-4.jpg

Modelin kadranı da EcoTitanium malzemeden üretiliyor. Sektörde bir ilk olarak geri dönüştürülmüş Super-LumiNOVA fosfor dolgulu alt diskiyle ilginç bir görüntü sunan kadranın saat 6 hizasında, yine konseptin altını çizen eLAB-ID yazısı göze çarpıyor.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-6.jpg

Yeni model, in-house tasarlanıp üretilen, Caliber P.900e mekanizmaya ev sahipliği yapıyor. Otomatik mekanizma, tam kurulumda 72 saat/3 güç güç rezerv süresi sunuyor.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-7.jpg

Sadece 30 adet ile limitli üretilen modele, açık mavi dikişli geri dönüştürülmüş Grigio Roccia kumaşından üretilmiş kayış ve EcoTitanium malzemeden yapılmış trapez toka eşlik ediyor.

pam01225-officine-panerai-submersible-elab-id-1.jpg

Benzer İncelemeler