alexa Advanced Research | Patek Philippe | Minute Repeater | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Advanced Research

Hali hazırda kusursuz bir ürünü geliştirmek mümkün müdür? Patek Philippe’nin usta elleri, bu soruyu yanıtlamak için 2005’ten beri son derece detaylı araştırma-geliştirme projeleri yürütüyorlar. Karşınızda İsviçre saatçiliğinin gelenekselliğini, aykırı kalibreleriyle bir adım öteye taşıyan “Advanced Research” saatleri.

patek-philippe-advanced-research-1.jpg

Anahtar kelime: Silikon. Bu malzeme, saat mekanizmalarında yoğunlukla kullanılan paslanmaz çeliğe kıyasla yüzde 60 daha sert, yüzde 70 daha hafif. Üstelik manyetik alandan, korozyondan ve şoklardan kesinlikle etkilenmiyor. Yağlanmaya ihtiyaç duymuyor ve inanılmaz düşük ölçü toleransları içinde üretilebiliyor. Kulağa harika geliyor değil mi? Anlaşılan, mekanizma üretmek için ideal malzeme bulunmuş olmalı. İşte bu düşünceyle yola çıkan saat üreticileri 2000’li yılların başından itibaren daha çok silikon parçayı saatlerin içine yerleştirebilmek için çalışıyorlar. Bu akıma, Patek Philippe de Advanced Research çalışmalarıyla dahil oluyor.

patek-philippe-advanced-research-2.jpg

2005 yılında tanıtılan Patek Philippe 5250 Annual Calendar Advanced Research modeli, bu alanda atılan ilk adım oldu. Silicon ve Invariable kelimelerinin birleştirilmesiyle türetilen ve Silinvar® adı verilen eşapman çarkına sahip Caliber 315 ile donatılan modelden, 100 adet üretildi. Silinvar® eşapman çarkı geleneksel versiyonuna kıyasla 2/3 oranında daha küçüktü ve çok daha hafifti. Haliyle, saatin zaman tutma performansında dramatik bir artış gözlemleniyordu. 39mm çapında, 18K beyaz altın kasaya sahip modelin kalibresi, yapılan değişikliğe rağmen, yine Geneval Seal’e sahipti. Saatin arka kapağında yer alan camın üzerinde, tam eşapman çarkı hizasında, bir mercek bulunuyordu.

patek-philippe-advanced-research-3.jpg

Bir yıl sonra, 2006 yılında tanıtılan 5350 Annual Calendar Advanced Research modeli, hem Silinvar® eşapman çarkına hem de Spiromax® balans yayına sahipti. Patek Philippe’nin mekanizmalarında kullandığı Breguet tarzı balans yayı yerine kullanılan ve Silinvar®’dan üretilen Spiromax® balans yayı sayesinde, izokronistik performans artmış, mekanizma daha ince bir yapıya kavuşmuştu. Saat artık yerçekiminin farklı açılardan balansa uyguladığı ivmedeki değişikliklerden daha az etkileniyor, şoklara karşı daha yüksek bir koruma sunuyordu. 300 adetle sınırlı sayıda üretilen model, 18K pembe altından üretilen, 39mm x 11,7mm ölçülerinde kasaya ve tıpkı bir önceki versiyonda olduğu gibi arka kapakta yer alan camın üzerine yerleştirilmiş merceğe sahipti.

patek-philippe-advanced-research-4.jpg patek-philippe-advanced-research-5.jpg

2008 yılında marka, yeni bir Advanced Research modeliyle hayranlarının karşısına çıktı: Patek Philippe 5450 Annual Calendar Advanced Research. Yenilikler arasında Gyromax® balans, Spiromax® balans yayı, Pulsomax® eşapman ve diğer modellerde olduğu gibi silikon eşapman çarkı ve balans kolu bulunuyordu. Yapılan bu değişiklikler, enerjinin yüzde 15’e kadar daha verimli aktarılmasını sağlıyordu. Böylece saatin zaman tutma performansı iyileşmiş, servis aralıkları da uzamıştı. 300 adetle sınırlı sayıda üretilen saat, 39mm x 11,7mm ölçülerinde platin kasaya ve yine mercekli arka kapağa sahipti.

patek-philippe-advanced-research-6.jpg patek-philippe-advanced-research-7.jpg

2011 yılına gelindiğinde tanıtılan Patek Philippe 5550 Perpetual Calendar Advanced Research modeli, markanın tarihinde birçok ilke ev sahipliği yapıyordu. Toplamda 17 yeni patenti bünyesine ekleyen mekanizması ile göz dolduran model, GyromaxSi® balansa, Oscillomax® adı verilen balans yayına, palet çatalı ve eşapman çarkını içeren komple silikondan üretilen düzenleme sistemine sahipti. Yüzde 15 artırılmış enerji aktarım verimlilik değeri ile donatılan sürekli takvimli model, marka tarihi için bir ilkti. 300 adetle sınırlı sayıda piyasaya sürülen saat 37mm çapında platin kasaya sahipti.

patek-philippe-advanced-research-8.jpg patek-philippe-advanced-research-9.jpg

2017 yılında yeni bir Advanced Research modeli aileye eklendi. Patek Philippe 5650 Aquanaut Travel Time Advanced Research. Saat temel olarak iki farklı disiplinde yeniliklerle donatılmıştı. Düzenleyici kısımda kullanılan geliştirilmiş versiyon Spiromax® balans sistemi sayesinde günlük -1/+2 saniye gibi yakalanması oldukça güç bir hassasiyet performansına imza atılmıştı. Öte yandan saatte bulunan Travel Time komplikasyonu, kasanın sol yanına konumlandırılan iki buton ile kontrol ediliyordu. Bu kısma yerleştirilen yeni düzenek sayesinde, 37 parçalık karmaşık bir yapının parça sayısı 12’ye düşürülmüştü. Bu da servis görmesi ve yağlanması gereken daha az parça, dolayısıyla artan güvenilirlik anlamına geliyordu. 500 adetle sınırlı sayıda piyasaya sürülen model, 18K beyaz altından üretilen, 40,8mm x 45,2mm x 11mm ölçülerinde kasaya sahipti.

patek-philippe-advanced-research-10.jpg patek-philippe-advanced-research-11.jpg

2021 yılında, Advanced Research ailesinin “şimdilik” son üyesi tanıtıldı. Patek Philippe 5750 Minute Repeater Advanced Research, yine benzersiz mekanizma teknolojileriyle ve yenilikleriyle donatılmış şekilde karşımızda. Patek Philippe mühendisleri be sefer, bir dakika tekrarlayıcının ses performansını maksimize edebilmek için kolları sıvamış. Bunun için adeta bir mekanik hoparlör yaklaşımını benimseyen mühendisler, 0.2mm kalınlığında sentetik safirden üretilen ve salınım yapan bir levhadan faydalanmışlar.

patek-philippe-advanced-research-12.jpg patek-philippe-advanced-research-14.jpg

Geleneksel tokmak ve tel yapısıyla üretilen sesin bu yeni sistem ile yükseltilmesi daha yüksek ve daha temiz bir ses elde edilmesini sağlamış. Paslanmaz çelik ve titanyumdan üretilen kasalara sahip saatlerin dakika tekrarlayıcı komplikasyonunun ses performansı açısından daha elverişli olduğu bilinse de, Patek Philippe bu modelinde kullandığı yeni izolasyon metoduyla mekanizmayı ve kasayı birbirinden ayırmayı başarmış. Böylece platin kasalı bir saatte mümkün olan en yüksek ses performansı elde edilmiş. 40mm x 11,1mm ölçülerinde kasaya sahip modelden yalnızca 15 adet üretilmiş durumda.

patek-philippe-advanced-research-13.jpg patek-philippe-advanced-research-15.jpg
Benzer İncelemeler