alexa 5980/1A | Nautilus Chrono | Patek Philippe | Inceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Nautilus Chronograph 5980/1A

patek-philippe-logo.png

İlk olarak 1976 yılında, efsanevi saat tasarımcısı Gerald Genta tarafından tasarlanan Nautilus, Patek Philippe koleksiyonu içinde her zaman özel ve farklı bir yere sahip olmuştu.

Zaman içinde çok az değişikliğe uğrayarak güncellenen tasarımıyla günümüze kadar ulaşan bu seriye, yıllar içinde farklı komplikasyonlar barındıran üyeler eklenmeye başladı.

Ailenin süphesiz en özel modellerinden biri de 5980 referans kodlu Nautilus Chronograph modeli. 2006 yılında üretimine başlanan modelin seri üretimi 2014 senesinde son buldu. 

Patek-Philiippe-Nautilus-5980-1.jpg

Markanın tüm modellerini ele aldığımızda içlerinde çelik kasalı saatlerin sayıca ne kadar az olduğu hemen dikkat çekmektedir. Bu üretim azlığı çeliği, Patek Philippe modelleri içinde daha özel ve ulaşılmaz bir yere taşımıştır.

Hatta çoğu zaman eski üretimli aynı modellerin çelik versiyonları altın ve platin kasalara nazaran çok daha fazla ilgi görmekte ve astronomik fiyatlara el değiştirmektedir.

Nautilus ise(Aquanaut serisi ile beraber) çelik kasalı bir Patek’e sahip olanın en kolay ve ucuz yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Kolay kelimesi sizi yanıltmasın, satıldığı dönemlerde bayilerdeki bekleme listeleri göz korkutucu derecede uzundu. 

Patek-Philiippe-Nautilus-5980-2.jpg Patek-Philiippe-Nautilus-5980-3.jpg

5980 modeli, standart 5711’den birçok alanda ayrılıyor. Kasa çapı(40,5mm - kasa yanıdaki kulakçıklarla beraber 44mm) ve kalınlığı(12,6mm) içinde barındırdığı mekanizmadan dolayı daha fazla ve bu ölçüler saatin daha sportif bir karaktere bürünmesini sağlıyor.

Çelik versiyon üç farklı kadran rengi seçeneğiyle satış meraklılarını karşılıyor, siyah,beyaz ve mavi.

Siyah versiyonda, kadran ile uyumlu renkteki tarih çarkı bizce kadranın daha hoş görünmesini sağlamış. Kronograf yerleşimi,  monocompax olarak adlandırılan, iç içe geçmiş, dakika ve saat sayaçlarından oluşmakta.

Kronografın saniye kolu ise merkezde yer alıyor. Ön ve arka tarafta kullanılan safir kristal camlarla saatin su geçirmezlik değeri 120 metre olarak belirlenmiş.

Patek-Philiippe-Nautilus-5980-4.jpg Patek-Philiippe-Nautilus-5980-5.jpg

Patek-Philiippe-Nautilus-5980-6.jpg

Mekanizma, elbette bir Patek Philippe klasiği, seyretmeye doyulmayacak cinsten. In-house kalibre otomatik kalibre CH 28-520 C, 35 taşlı, 28800vph’de çalışıyor ve kronografın çalıştırılmasına bağlı olarak 45-55 saat arası güç rezervine sahip.

Saatin arkasını çevirdiğimizde bizi karşılayan 22 ayar altından üretilmiş tam boy rotor ise kelimenin tam anlamıyla büyüleyici. Markanın diğer saatlerinde de olduğu gibi mekanizma Patek Philippe Seal damgasına sahip.

Yüksek işçilik ve hassasiyet değerlerinden süphemiz olmaması için. Kronograf komplikasyonu aynı zamanda flyback özelliğini de bünyesinde barındırıyor.

Patek-Philiippe-Nautilus-5980-7.jpg Patek-Philiippe-Nautilus-5980-8.jpg

Saat, konfor konusunda referans noktası alınabilecek düzeyde üstlerde yer alıyor. Polisajlı ve satinajlı parçaların kombine kullanıldığı bilezik bileği o kadar narin bir şekilde sarıyor ki, saat birkaç saat kullanımın ardından adeta vücudunuzla bütünleşiyor.

Saatin bilekte yarattığı kalite algısı da kesinlikle eşsiz düzeyde. Bu özel modeli koleksiyonuna katmayı düşünenlerin acele etmesinde fayda var zira, üretimi biten Patek Philippe’ler için fiyatlar çoğunlukla artma eğiliminde, bu modelin akıbeti de şüphesiz farklı olmayacaktır.

Patek-Philiippe-Nautilus-5980-9.jpg

Benzer İncelemeler