alexa Piaget | Watches & Wonders Yenilikleri | G0A45500 | G0A45501 | G0A45502 | Dünyanın En İnce Mekanik Saati
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Piaget Altiplano Ultimate Concept

Ultra-İnce saatlerin değişmez isimlerinden Piaget, dünyanın en ince mekanik saati unvanının yeni sahibi Piaget Altiplano Ultimate Concept ile yine bir rekora imza attı.

Ultra-İnce saatler, lüks saatçiliğin son birkaç yılında hızla popülerliği artan bir kavram haline geldi. Teknolojinin sınırlarını sonuna kadar zorlayan bu ilginç konseptin en önemli iki temsilcisi ise Bulgari ve Piaget. Ancak mevzuya zaman özelinde bakacak olursak Piaget’nin bu konuda en eski isimlerden biri olduğunu görebiliyoruz zira marka 1957 yılından bu yana “ince saat” üzerine çalışmalarına devam ediyor.

piaget-altiplano-ultimate-concept-watches-wonders-2020-1.jpg

Watches & Wonders 2020 on-line platformunda saatseverlerin beğenisine sunulan Piaget Altiplano Ultimate Concept ise, sadece bu konuda yeni bir rekora imza atmıyor, aynı zamanda sunduğu Be Spoke yani kişiselleştirme seçenekleri ile de yeni bir konseptin öncüsü oluyor.

piaget-altiplano-ultimate-concept-watches-wonders-2020-5.jpg

Piaget Altiplano Ultimate Concept ilk defa 2018 senesinde, bir prototip ile saat meraklılarıyla tanışmıştı. Markanın kült Altiplano Koleksiyonu’nun 60. yıl kutlamalarında boy gösteren model, sadece 2mm’lik toplam kalınlığı ile görenleri kendine hayran bırakmıştı.

g0a43900-piaget-altiplano-ultimate-concept-prototype-1.jpg g0a43900-piaget-altiplano-ultimate-concept-prototype-2.jpg

Piaget Altiplano Ultimate Concept - 2018 Prototip Saat

Bu sene nihayet seri üretime geçebilen konsept, özgün mühendisliği ve mikro-mekaniğin sınırlarını zorlayan mimarisi ile saatçilikte yeni bir dönemin sinyallerini veriyor.

piaget-altiplano-ultimate-concept-watches-wonders-2020-4.jpg

Yeni model 41mm çapında ve sadece 2mm kalınlığında bir kasa ile geliyor. Büyük bir madeni para hissiyatını akla getiren modelin kasasında bu inanılmaz inceliğe rağmen robust bir yapı sunabilen özel bir kobalt alaşımı kullanılmış. Kasanın bu inanılmaz inceliğe inebilmesi için ise mekanizma parçalarından safir kristal cama kadar (ki normalde 1mm kalınlığında olması gereken ön cam sadece 0.2mm kalınlığa indirilmiş) pek çok bileşen yeniden tasarlanmış.

piaget-altiplano-ultimate-concept-watches-wonders-2020-3.jpg

Modele hayat veren Calibre 900P-UC tam anlamıyla bir mikro-mekanik mucizesi... Elden kurmalı mekanizmadan, saat 12 hizasında konumlandırılmış alt kadran vasıtasıyla, saat ve dakika okunabiliyor. Mekanizmanın sunduğu toplam güç rezerv süresi ise 40 saat.

Mekanizmanın eksenden kayış şekilde zaman gösterimi yapması, bileşenlerin sınırlı alanı verimli kullanması açısından büyük avantaj sağlamış. Hemen her parçanın konsepte özel tasarlandığı mekanizmada dişli grubunu oluşturan çarkların kalınlığı 0.12mm gibi bir değere indirilmiş. Tamamen yüzeye yayılmış şekilde tasarlanan mekanizmada, kalınlığı ile başı çeken bileşenlerden olan, balan köprüsü iptal edilmiş. Standart dizilimi baş aşağı çeviren tasarımda, dört mikro ağırlıkla kontrol edilen serbest salınımlı balans kullanılmış.

piaget-altiplano-ultimate-concept-watches-wonders-2020-2.jpg

Bu arada bütün konsantrasyonun mekanizmanın kalınlığına gitmiş olması sizi yanıltmasın, Calibre 900P-UC safkan bir Piaget ve bu durumun gereklerini de eksiksiz şekilde yerine getiriyor. Mekanizmanın bileşenleri güneş ışını ve mat finisajla hazırlanmış. Hepsi elle parlatılıp pahlanmış. Hatta ana gövdeye PVD kaplama bile uygulanmış.

piaget-altiplano-ultimate-concept-watches-wonders-2020-7.jpg

Mekanizmayı kontrol eden kurma kolu da yine özel bir tasarım gerektirmiş. Kasanın yan hattına gömük duran kurma kolu özel bir aparat vasıtasıyla yuvasından dışarı çekiliyor. Bu durum hem estetik bir bütünlük sağlıyor hem de kurma kolunu olası darbelerden koruyor.

piaget-altiplano-ultimate-concept-watches-wonders-2020-6.jpg

Yazının başında Piaget Altiplano Ultimate Concept dahilinde sunulan kişiselleştirme seçeneklerinden bahsetmiştim. Altiplano Ultimate Concept müşterilerine sunulan bu seçenekler arasında kadranın hatta köprünün rengi, akrep/yelkovanın ve ana gövdenin finisajı ve ultra-ince tokanın eşlik ettiği timsah derisi veya kevlar kayış seçenekleri yer alıyor.

Benzer İncelemeler