alexa Piaget | Polo 79 | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Piaget Polo 79

İlk olarak 1979 yılında tanıtılan, Piaget’in entegre kasalı be bilezikli saat yorumu Polo’nun orijinal versiyonu geri döndü. Yeni model, cömert altın kullanımını 80’lerin kült tasarım anlayışıyla bir araya getiriyor.

piaget-polo-79-1.jpg

Piaget Polo 79, buram buram “vintage” kokan, “retro” esintiler taşıyan bir saat. Saat sektörünün en popüler iki kelimesini kullandığıma göre şimdi bu bilekteki külçeyi inceleyebiliriz. Yves Piaget’in bilezikli saat yorumu Polo’nun modern versiyonu 38mm çapında kasaya sahip. Saatin kasa kalınlığı ise sadece 7.35mm. 50 metre su geçirmezliğe sahip saatin önünce ve arkasında safir kristal camlara yer verilmiş. Model, 44 saat güç rezervine sahip, mikro rotorlu otomatik Caliber 1200P1 ile hayat buluyor. 

piaget-polo-79-2.jpg piaget-polo-79-3.jpg

Orijinal modele kıyasla, 34mm’lik çap değerinin 38mm’ye genişlediğini görüyoruz. Yine orijinal saatteki kuvars kalibrenin de ultra-ince otomatik bir kalibre ile yer değiştiğini fark ediyoruz. Öte yandan Piaget Polo’nun kasada, kadranda, kollarda ve bilezikte, sınırsız altın kullanımıyla sağladığı ışıltılı görüntü ve ağırlık, yeni modelde de varlığını koruyor.

piaget-polo-79-4.jpg piaget-polo-79-5.jpg

Polo 79 bilezikli bir saatten ziyade saatli bir bilezik görünümünde. Bilezikte yer alan form, saatin kasasında da ve kadranında da devam ediyor. Baklaları bir araya getiren yap boz benzeri yapı ve iç içe geçmiş altın parçalara, bir bütünlük sağlanması için, kasada da yer verilmiş.

piaget-polo-79-6.jpg

Tahmin ediyorum ki bir süre sonra bu saatin dikdörtgen bir versiyonu ile de karşılaşacağız. Piaget Polo 79 sınırlı adetlerde üretilecek bir saat değil ancak saatin arzının oldukça sınırlı olacağını öngörmek hiç de zor değil. Zaten, 73.000 USD (+ vergiler) liste fiyatına sahip, 200 grama yakın ağırlıktaki bu külçeyi kolunda taşıyabilecek fanilerin sayısı da pek fazla değildir.

piaget-polo-79-7.jpg piaget-polo-79-8.jpg

Öte yandan, saatin liste fiyatının yüksekliğiyle ilgili de eleştiriler kulağıma geliyor. Vacheron 222 ya da Audemars Piguet Royal Oak Jumbo YG mertebesine yakın düzeyde belirlenen liste fiyatı Piaget Polo 79’un iddiasını da pekiştirir nitelikte. 

Benzer İncelemeler