alexa Chronograph 1 | 1972 Limited Edition | Porsche Design | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Porsche Design Chronograph 1 - 1972 Limited Edition

Porsche Design, efsanevi Chronograph 1 modelinin 50. yılını modern bir yeniden üretim versiyonla kutluyor.

porsche-design-chronograph-1-1972-limited-edition-1.jpg

Sadece 500 adet ile limitli üretilen model, 1972 senesinde tanıtılan orijinal versiyona sadık kalarak tasarlanmış birçok detaya ev sahipliği yapıyor. 1986 senesinde damgasını vuran Top Gun filminde Tom Cruise’un bileğinde gördüğümüz modele saygı duruşunda bulunan yeni versiyon, modern dokunuşlara da yer veriyor.

porsche-design-chronograph-1-1972-limited-edition-2.jpg

Önce, otomobil göstergesinden esinlenerek tasarlanan detayları ve simsiyah görüntüsüyle hafızalara kazınan model ile olan benzerliklerden bahsedelim. Orijinal model gibi siyah ağırlıklı renk paletiyle tasarlanan model, rahat ve hızlı okunabilirlik için yeterli kontrastı sağlayan kadran tasarımı ile de orijinal versiyona gönderme yapıyor. Yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camın altında yer alan kırmızı detayların eşlik ettiği takimetrik skala, orijinal model ile aynı fontları kullanıyor. Saat 3 hizasında gün ve tarih pencereleri yer alıyor. Kadranda, kurma kolunda, tokada ve kasanın arka kapağında, klasik "PD" logosu göze çarpıyor.

porsche-design-chronograph-1-1972-limited-edition-3.jpg porsche-design-chronograph-1-1972-limited-edition-4.jpg

Modelin orijinal versiyondan farkları ise kasa malzemesi ve mekanizma alanlarında yoğunlaşıyor. 40.8mm çapında tasarlanan sportif kasa, orijinal edisyonda kullanılan çelik üstüne siyah PVD kaplama yerine, siyah karbür kaplamalı titanyum alaşımından üretiliyor. PD imzalı katlanır klips ile bileğe sabitlenen bilezik de aynı malzemeden imal ediliyor. Efsanevi otomatik kronograf Valjoux 7750 ile hayat bulan orijinal modelin aksine, yeni versiyon, in-house tasarlanıp üretilen Porsche Design Calibre WERK 01.140 mekanizma ile çalışıyor. Siyah kaplamalı perfore rotordan güç alan mekanizma, tam kurulumda 48 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

porsche-design-chronograph-1-1972-limited-edition-5.jpg porsche-design-chronograph-1-1972-limited-edition-6.jpg

Modelim, Almanya, Stuttgart'taki Porsche Müzesi'nde yapılan lansmanına, kusursuz bir şekilde restore edilmiş 1972'den bir Porsche 911 S 2.4 Targa eşlik ediyor.

porsche-design-chronograph-1-1972-limited-edition-7.jpg

Benzer İncelemeler