alexa Porsche Design | Chronograph 1 Utility | Limited Edition
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Porsche Design Chronograph 1 Utility Limited Edition

Porsche Design’in ikonik kronografı, nostaljik askeri temalı saatlere saygı duruşunda bulunan yeni versiyonu ile saat severleri selamlıyor. 

porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-1.jpg porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-2.jpg

Bugün tasarım odaklı markalar arasında özel bir yere sahip olan Porsche Design, kol saati konusundaki mirasını yeni bir limitli üretim model ile taçlandırıyor. Tasarım stüdyosunun ilk ürünü olma özelliğini taşıyan, 1972 tarihli efsanevi kronograf modelden ilham alan yeni versiyon, sadece markanın sadık hayranlarının değil, askeri temalı vintage kronograf tutkunlarının da yüzünü güldürüyor.

porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-3.jpg porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-4.jpg

Modeli incelemeye geçmeden önce Chronograph 1’in askeri bağlantısından biraz bahsedelim zira oradaki detaylar Utility versiyonun da temelini oluşturuyor. Tasarımı ve sektörde bir ilk olan yansıma önleyici siyah kaplaması sayesinde motor sporları dünyasıyla ilk kez doğrudan bağlantı kuran Porsche Design Chronograph 1, performansıyla kısa sürede askeri kuvvetlerin de dikkatini çekmişti. 1986 tarihli gişe rekortmeni Top Gun filminde Tom Cruise’un canlandırdığı Lt. Pete “Maverick” Mitchell karakterinin kolunda da yine bir Porsche Design kronograf vardı. Batı Alman Bundeswehr veya ABD Hava Kuvvetleri'nin uçan filosu için modeller üreten marka, askeri temalı bu saatlerde kırmızı dairesel bir 3H sembolüne (hidrojen izotop trityumun kullanımını ifade ediyordu) yer veriyordu. O dönemki üretici Orfina ve PD logolarının yerini Military ibaresinin aldığı modeller, bugün vintage Porsche Design modelleri arasında en çok aranan örnekler arasında yer alıyor.

porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-5.jpg porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-6.jpg

Kadrana dair verdiğimiz bu bilgilerin ardından, yeni modeli incelemeye de kadrandan başlayalım. Chronograph 1 Utility'nin mat siyah kadranı, vintage askeri modellere saygı duruşunda bulunuyor. 3H logosunun yerinde aynı font ile yazılmış bir TiC ibaresi (titanyum karbür için) göze çarpıyor. Utility kelimesi ise Military ifadesinin yerini alıyor. ABD Hava Kuvvetleri'nin kaplan kafası logosunun yerini, çığlık atan bir dağ sıçanı (Pinzgau, Avusturya'da "Mankei" olarak anılır ve ayrıca Ferdi Porsche'nin Studio F. A. Porsche yakınındaki Grossglockner Yüksek Alp Yolu üzerinde bulunan otomobil tutkunları için yeni açtığı destinasyon) alıyor. Sportif kadranı koyu kırmızı detaylar ve son derece okunaklı kollar ve markörler tamamlıyor. 

porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-7.jpg

Yeni model, 40.8mm çapında ve 14.15mm yüksekliğinde tasarlanmış, kasa ile geliyor. Mikro-kumlama yüzeyiyle taktik görüntüsünü pekiştiren kasa, sağlamlığı ve hafifliği ile öne çıkan titanyum-karbid alaşımdan üretiliyor. Ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camın görev yaptığı kasa, 100 metre su basıncına dayanım sunuyor. 

porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-8.jpg

Yeni modelin kalbinde, Porsche Design imzalı, WERK 01.240 mekanizma yer alıyor. COSC sertifikalı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 38 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. 

porsche-design-chronograph-1-utility-limited-edition-9.jpg

Sadece 250 adet ile limitli model ile birlikte gri deri kayış ve beyaz tekstil kayış ile birlikte geliyor. Ön siparişe açılan ve 15 Ocak 2024’te satış noktalarına ulaşması planlanan model için belirlenen liste fiyatı ise EUR 11,950.

Benzer İncelemeler