alexa Annual Calender | Portugieser | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Portugieser Annual Calendar IW503501

iwclogo.png

2015 yılı tanıtımlarını Portofino serisi ağırlıklı tercih eden IWC, kült serilerinden Portuguese ürün gamına da yeni bir model eklemeyi ihmal etmedi: IWC Portugieser Annual Calendar.

iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_7.jpg

Teknik açıdan son derece başarılı bir kalibreyi ve yepyeni kadran tasarımını bir arada sunan saat, optik olarak genel Portugieser çizgilerine sadık kalmayı da başarmış.

Saatin bence en önemli özelliklerinden biri yeni bir kalibre barındırıyor olması. Özellikle son yıllarda “yeni model” anlayışının mevcut modellerin görsel varyasyonlarıyla sınırlı kaldığını göz önüne alacak olursak IWC’nin yeni modelinde yeni bir kalibre kullanmış olmasını takdir etmemek elde değil.

52850 referanslı kalibre baz olarak 52000 referanslı kalibre grubunun bir türevi olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak grubun diğer mekanizmalarıyla benzer özellikler gösteren 52850 birkaç küçük detayla kendini farkettiriyor.

iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_4.jpg

Yeni tasarlanmış bir rotor ve görsel yenilikler bu detaylardan ilk göze çarpan özellikler.

Annual Calender özelliği nedeniyle eklenen disklere gereken döndürme gücünü sağlayabilmek için çift tulumbalı zemberek sistemiyle tasarlanan kalibre 28.800vph çalışma hızına ve tam kurulumda 168 saat güç rezervine sahip.

Tek ayar tepesi üzerinden tüm fonksiyonları ayarlanabilen kalibrenin sadece artık yıl ile ilgili ayarı manuel olarak yapılıyor. Oldukça pahalı rakamlara satılan Perpetual Calender özellikli saatleri düşünecek olursak çalıştığı sürece dört yıllık aralıklarla ayar gerektiren bir saatin gayet bütçe dostu bir alternatif olduğunu düşünebiliriz.

iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_10.jpg

Görsel açıdan bakıldığında son derece şık bir saat olan Portugieser Annual Calender’ın belki de en başarılı özelliklerinden bir tanesi markanın bayrak gemisi sayılabilecek önemde serilerinden Portugieser’in genel çizgilerinde asgari değişiklik ile tasarlanmış yepyeni bir saat olması bence.

iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_5.jpg

Saat 12 hizasına konumlanan ve sırasıyla ay/tarih/gün olarak dizilen pencereler, Portugieser’in beğenilen kadran tasarımını minimum oranda değiştirirken bu önemli komplikasyonun kadrana başarıyla yerleştirilmesine de imkan sağlamış.

iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_2.jpg

Genel anlamda fevkalade başarılı bulduğum kadran tasarımı için söyleyebileceğim tek negatif söz kadranda yer alan “Annual Calender” yazısı olabilir.

Saatlerin barındırdığı teknik ve işlevsel özellikleri kadranda da belirtmeleri aşina olmadığımız bir durum değil elbet ancak mevzu Portugieser gibi elegan bir seri olunca biraz lüzumsuz bulduğumu söyleyebilirim.

Ebat olarak büyük kabul edebileceğimiz 44.2mm kasa çapıyla gelen saat 15.3mm kalınlığa sahip. Kalınlık mevzusunda ön safir camın hafif bombeli tasarımının da etkisi olduğu göze çarpıyor.

iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_8.jpg iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_1.jpg

Yepyeni kadranı ve ilgi çekici Annual Calender özelliği ile saat severlerin beğenisini kazanacağına kesin gözüyle baktığımız saatin paslanmaz çelik ve 18K pembe altın versiyonları bulunuyor.

iwc_portugieser_annual_calendar_-W503501_3.jpg

Açıkçası IWC’nin önümüzdeki günlerde nasıl yeniliklerle karşımıza çıkacağını kestirmek güç ancak markanın in-house üretim kalibrelere yöneldiğini göz önüne alırsak eğer yeni modellerin görsel anlamda bağlı bulundukları serilerin genel hatlarına sadık kalacaklarını, değişiklik kısmının ise kalibre ağırlıklı olacağını düşünmek yanlış olmaz herhalde.

Benzer İncelemeler