alexa Worldtimer | Yacht Club | Portugieser | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Portugieser Yacht Club Worldtimer

iwclogo.png

IWC Portugieser, markanın en ikonik serilerinden biri. Adını, 1930’lu yıllarda IWC’ye saat siparişi veren iki Portekiz’li iş adamından alan koleksiyon yıllardır varlığını başarıyla korumuş. Yacht Club ise serinin alt kategorilerinden biri diyebiliriz. Bu serinin tarihi de oldukça eskilere dayanıyor. 1967 yılında başlayan Yacht Club macerası ailenin son üyesi Worldtimer modeli ile devam ediyor.

Görünen o ki IWC bu modelle hem yat sevdalısı ve bol seyahat eden kişileri hedeflemiş. Saat iki farklı kasa seçeneğiyle geliyor. Paslanmaz çelik versiyon 500 adetle limitli üretilmişken, 18 ayar pembe altın versiyonun üretim adedi yalnızca 100.

iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_1.jpg

45.4mm x 14mm ölçülerindeki kasa bilekte konforsuz değil ancak oldukça büyük bir duruş sergiliyor. Açıkçası çapın birkaç milimetre daha küçük olmasını tercih ederdim. Saatin camı AR kaplama safir kristalden üretilmiş, camın kenarları kasayla uyumlu olacak şekilde yuvarlanmış, su geçirmezlik değeri ise 60 metre. IWC’lerin AR kaplamaları görevlerini yerine getirmekte gerçekten çok başarılı ancak dış yüzeydeki kaplama çiziklere karşı epey hassas, dikkatli olmakta fayda var. Saatin arka kapağında ise meridyenler ve zaman dilimlerine ayrılmış kuzey kutbundan görülen dünya işlemesi var.

iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_3.jpg iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_7.jpg

iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_8.jpg

Mekanizma IWC otomatik kalibre 35370 olarak geçiyor, 35 taşlı ve 42 saat güç rezervine sahip. Saatin en önemli özelliği şüphesiz dünya saati fonksiyonu. Dünya saati özelliğini kısaca aynı saatin içinde iki farklı saat olarak açıklayabiliriz. Bir saatlik dilimlerle hareket eden saat kolu sayesinde farklı zaman dilimlerinde saati ayarlarken aynı zamanda diğer dünya saatlerini de dış halkadan takip etmek oldukça kolay bir iş haline geliyor. Kadranın yüksek okunurluk seviyesi ise kasanın büyüklüğünün haklı sebebini açıklar cinsten.

iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_2c.jpg

Saatin kayışı en takdir edilesi detaylardan birini barındırıyor. Kayışın orta kısmı kauçuk, etrafı ise timsah derisiyle sarmalanmış. Bu sayede hem oldukça şık bir görüntü elde edilmiş, hem de kayışın dayanıklılığı artırılmış.

iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_5.jpg iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_6.jpg

Görünüşe göre IWC Yacht Club Worldtimer modeliyle oldukça başarılı bir iş çıkarmış ancak saatin çapı şıklıktan çalan unsurlardan biri. Markanın aynı özellikli Pilot Worldtimer modeli ise bu komplikasyona ihtiyaç duyanlar için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir model. 

iwc_portugieser_yacht_club_worldtimer_4.jpg

Benzer İncelemeler