alexa Rado | Diastar Original | 60-Year | Anniversary Edition |
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rado Diastar Original & Diastar Original 60-Year Anniversary Edition

Rado, efsanevi modeli DiaStar’ı 60. yıl dönümünde yeniden saat tutkunlarının beğenisine sunuyor. Orijinal sadık kalan detaylarla yeniden üretilen model ailesinde, konseptin 60. yılına vurgu yapan özel bir versiyon da yer alıyor.

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-2.jpg

Ünlü markanın kataloglarında ilk defa 1962 senesinde boy gösteren model, eliptik kasası ve çizilmelere dayanıklı malzemesi ile kısa zamanda popüler olmuştu. 1960lı yıllar itibarıyla oldukça önemli bir yenilik olarak kabul edilen safir kristal camla donatılan model, karbit tungsten alaşımlı üst gövdesiyle çizilmelere karşı o döneme kadar hiçbir modelin sunamadığı derecede dayanım sunuyordu. DiaStar’ın başarısı, Rado’nun yıpranmaya karşı dayanım sunan malzemelere olan yöneliminin de çıkış noktası oldu. Master of Materials (Malzemelerin Efendisi) mottosuyla yoluna devam eden marka, alternatif materyallerin saat endüstrisine kazandırılması konusunda öncü konumunu hep korudu.

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-3.jpg

Modelin 60. yılı temasıyla tanıtılan yeni koleksiyonda dört farklı referans yer alıyor. Aynı tasarım dilini paylaşan modellerden DiaStar Original 60-Year, kendine özgü nüanslarla diğer versiyonlardan ayrılıyor.

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-4.jpg

Dört model de 38mm x 45mm boyutlarında tasarlanmış, eliptik formlu kasalarla geliyor. Klasik DiaStar’da Karbit Tungsten’den yapılan karakteristik bezel, yeni modellerde yerini Ceramos malzemeden yapılmış modern bezellere bırakıyor. Kasaların orta kısmı, kurma kolu ve arka kapağı paslanmaz çelikten üretiliyor. DiaStar Original modellerinin ön yüzünde düz safir kristal cam yer alırken DiaStar Original 60-Year modelinde altıgen formuyla dikkat çeken fasetli safir kristal cam kullanılıyor. Tüm modeller 100 metre su basıncına dayanıklı üretiliyor. 

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-5.jpg rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-6.jpg

Yeni modellerden DiaStar Original olanlar, panjur formlu dikey bölümlerden oluşan ve degrade renk geçişi sunan kadranlara ev sahipliği yapıyor. Nostaljik tasarımıyla dikkat çeken kadranlar mavi, gri ve yeşil renk seçenekleri ile sunuluyor. Kadranların saat 6 hizasında, model ailesinin imza detaylarından dikey yerleştirilmiş gün ve tarih pencereleri yer alıyor. Üzerinde indeks bulunmayan kadranda zaman, baton kollar vasıtasıyla okunuyor. 

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-7.jpg

Diastar Original 60-Year ise modern tasarımına uygun hazırlanmış, gri kadranla geliyor. Saat 6 hizasında tarih penceresi bulunan kadranda yer alan saat markörler, perfore yuvarlak tasarımlarıyla kadranın sade ve modern tasarımına bütünlük katıyor. Zaman gösterimi ise modele özgü tasarlanan Dauphine tarzı kollarla sağlanıyor.

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-13.jpg

Tüm modellere Swatch Group’un son zamanlarda tanıttığı en başarılı mekanizmalardan kabul edilen Powermatic80 tabanlı Caliber R764 hayat veriyor. Otomatik mekanizma tam kurulumda sağladığı 80 saatlik güç rezerv süresinin yanında, Nivachron kıl zemberek gibi ileri teknoloji bileşenleri ile de dikkat çekiyor.

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-8.jpg

DiaStar Original H formlu baklalardan oluşan metal bilezik ile gelirken Diastar Original 60-Year, metal hasır örgü ve gri tekstil olmak üzere iki farklı kordon opsiyonu ile sunuluyor. 

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-1.jpg

Modellere dair referans ve diğer bilgiler ise şöyle;

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-9.jpg

R12160213 (mavi kadran)

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-10.jpg

R12160103 (gri kadran)

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-11.jpg

R12160303 (yeşil kadran)

rado-diastar-original-diastar-original-60-year-anniversary-edition-12.jpg

R12163118 (60-Year)

CHF 1,350 for the Diastar Original
CHF 1,850 for the Diastar Original 60-Year

Benzer İncelemeler