alexa Black Black | TYPE 3BB | TYPE 3W | Ressence | SIHH 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ressence TYPE 3BB "Black Black"

İnceleme köşemizde bugün 2010 yılında Benoît Mintiens tarafından kurulan Ressence ve hem yenilikçi hem de benzersiz tasarımıyla saat severlerin ilgisini çekmeye devam eden Type 3 modelini konuk ettik.

ressence-type-3bb-black-black-sihh-2019-1.jpg

Egzotik modeller konu olduğunda ilk akla gelen isimlerden olan Ressence, genç bir marka olmasına rağmen çoktan kült isimler arasında yerini almış durumda. İçerisi sıvı doldurulmuş modelleri ile kendi liginin en ilginç tasarımlarına da hayat veren butik marka, geride bıraktığımız SIHH 2019 fuarında görüntüleme şansı yakaladığımız ikonik modeli Type 3 ile sayfalarımıza konuk oldu.

ressence-type-3bb-black-black-sihh-2019-4.jpg

Model siyah DLC kaplanmış Grado 5 titanyum alaşımından imal edilmiş bir kasa ile geliyor. 44mm çapında ve 15mm kalınlığında tasarlanan kasanın her iki yüzüne de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı ve bombeli tasarlanmış safir kristal camlar görev yapıyor. İki farklı hazne ile donatılan modüler kasanın üst kısımda yer alan haznesinde 35.7ml özel yağ bulunuyor. Aynı zamanda saatin ayar ve kurma kolu görevini de üstlenen kapağın kenar kısımlarında, fonksiyonların nasıl aktive edileceğine dair bilgiler yer alıyor. Kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 30 metre / 3 bar ile sınırlandırılmış.

ressence-type-3bb-black-black-sihh-2019-2.jpg

Modelin kadranı ise tam bir mühendislik harikası. Toplamda 125mm çapa sahip olan kadran da yine kasa gibi Grado 5 titanyum alaşımından üretilmiş. Ön cama uygun şekilde bombeli tasarlanan kadranda çift eksenli yerleştirilmiş dört adet uydu gösterge yer alıyor. Type 3’ün oldukça ilginç bir de okuma şekli var. Öncelikle uzun bir kol şeklinde yerleştirilmiş bir dakika işaretçisi var ve bu kol kadranın dış kısmında yer alan dairesel skala üzerinden gösterim yapıyor. İşin geri kalanı ise zamana dair temel matematiksel bilgiler gerektiriyor. Örneğin 1 saat 60 dakikadır, 1 dakika 60 saniyedir gibi... Markanın web sitesinde gösterim şeklinin nasıl gerçekleştiğine dair interaktif bir simülasyon yer aldığını da buraya ekleyelim.

Ressence Type 3, markaya patenli ROCS 3.5 - Ressence Orbital Convex System modülü ile modifiye edilmiş ETA 2824/2 tabanlı bir mekanizma ile hayat buluyor. Arka kapağın hem kurma hem de ayar gibi temek fonksiyonları üstlendiği otomatik mekanizma manyetik aktarıcılı körüklerle desteklenmiş özgün bir mimari taşıyor. 47 taş ve 44 dişliden oluşan mekanizma 4Hz (28.800vph) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 36 saatlik güç rezervi sunuyor.

ressence-type-3bb-black-black-sihh-2019-3.jpg

İleri teknoloji ürünü mekanizmasına rağmen oldukça sade bir tasarım taşıyan model siyah Barenia deriden imal edilmiş kayış ve standart toka ile geliyor. Model için belirtilen liste fiyatı ise CHF 36’500. Modelin siyah DLC kaplamaya sahip olmayan ancak yine siyah temalı TYPE 3B "Black" ve beyaz temalı TYPE 3W "White" versiyonları da bulunuyor.

ressence-type-3w-white-sihh-2019-1.jpg ressence-type-3w-white-sihh-2019-2.jpg

ressence-type-3w-white-sihh-2019-3.jpg ressence-type-3w-white-sihh-2019-4.jpg

Benzer İncelemeler