alexa Gran Sport Duo | Reverso | Jaeger LeCoultre | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger LeCoultre Reverso Gran Sport Duo

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Gerçek anlamda ikonik saatlerden bahsedeceksek veya kült tasarımlar diye başlık atacaksak JLC Reverso’ya kesinlikle ilk 5’te yer vermemiz gerekir.

Günümüzden yaklaşık 80 sene önce, Hindistan’da görev yapan İngiliz askerlerinin, polo oynarken oluşması muhtemel darbelere karşı korunaklı bir saat istemeleriyle ortaya çıkan Reverso bugün hala güncelliğini korumaya devam ediyor.

_DSC8121.jpg

Saatin ön yüzünün dönerek tamamı metal arka kısmının dışa bakar hale gelmesi prensibiyle tasarlanan Reverso, aslında üretildiği dönem ve hizmet edeceği zümre açısından bakıldığında günümüz terminolojisinde “taktik” saatler kategorisinde bulunması gereken bir model.

Ancak zaman içinde neredeyse hiç değişmeyen tasarımının aksine Reverso artık zarif bir elbise saati olarak hafızalara kazınmış durumda.

Özellikle kadın kullanıcılarda çok şık ve zarif durduğunu düşündüğüm Reverso’nun kendim adıma en beğendiğim modeli Tribute To Reverso 1931.

_DSC8160.jpg

Saatin ilk tasarımına mümkün olduğunca sadık kalan bu modern tekrar üretim saat sade ve orijinal modellerden hoşlanan kullanıcılar için de ideal JLC Reverso gibi duruyor.

Büyük saat trendine uygun olması açısından geçtiğimiz yıllarda bir de Grande serisi eklenen ürün gamıyla birlikte çeşitliliği daha da artan Reverso’nun popülaritesinin hiç geçmeyeceği yıllara meydan okuyan tasarımından belli oluyor.

_DSC8170.jpg

JLC Reverso için pek çok farklı versiyon tasarlamış ve üretmiş. İncelemeye konu modelimiz ise Jaeger LeCoultre Reverso Gran Sport Duo.

1998 senesinde tanıtımı yapılan ve üretimi 2005 senesinde sonlandırılan saat klasik Reverso çizgilerini taşımakla birlikte fonksyon olarak pratik komplikasyonları da bünyesinde bulunduruyor.

Arka yüzünde saati darbelerden korumak için yerleştirilmiş paslanmaz çelik arka kapak yerine farklı fonksyonlara sahip bir kadranı daha bulunan Reverso Gran Sport Duo’nun çok seyahat eden kullanıcılara yönelik iki farklı zaman dilimini gösteren GMT fonksyonu mevcut.

_DSC8158a.jpg _DSC8159.jpg

Birbirinden farklı renk ve yüzey formlarında tasarlanmış iki kadrana da aynı anda hayat veren Kalibre 986 elden kurmalı ve JLC üretimi.

İkinci zaman dilimi göstermenin yanında gece/gündüz indikatörü de bulunan Reveso Gran Sport Duo’nun 32mm X 48.5mm ebadındaki boyutları saatin konforlu bir şekilde takılmasına imkan veriyor.

Saatin her iki tarafında da safir camlar yer alıyor.

_DSC8187.jpg _DSC8176.jpg

Parlak ve mat yüzey formlarının başarıyla harmanladığı paslanmaz çelik kasa saatin en önemli özelliği olan dönme hareketini kusursuz hassasiyetle yapıyor.

En iyi ihtimalle on yaşında olan saatin kasanın dönüşü sırasında en ufak bir oynama veya ayarsızlığa rastlamadım.

_DSC8163.jpg _DSC8162.jpg _DSC8164.jpg

Kalın çizgi şeklinde kaucuk kayışa sahip modelin üzerinde çift taraflı katlanır klips mevcut.

Kayışla uyum içerisinde olan klipsin kilit mekanizması da yine saatin özenle tasarlanan kısımlarından biri.

Tam anlamıyla bir spor saati olarak göremediğimiz JLC Reverso Gran Sport Duo yine de kauçuk kayışı ile sıcak yaz günlerinde konforlu kullanım olanağından da beni mahrum bırakmıyor.

_DSC8149.jpg _DSC8152.jpg

Pek çok okazyona uygun olabilecek versatilliği sunan JLC Reverso Gran Sport Duo hem arkasında barındırdığı tarihi hem de zamanın eskitemediği yüzüyle modern klasik tasarımlarda hoşlanan kullanıcılarının asla gözardı etmemesi gereken bir model.

_DSC8150.jpg

Bu güzel saati temin etme konusunda bizden desteğini esirgemeyen watchwithlove’a sonsuz teşekkürler.

Benzer İncelemeler