alexa RM 25-01 | Sylvester Stallone | Tourbillon Adventure | Richard Mille | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 25-01 Tourbillon Adventure Sylvester Stallone

richard-mille-logo-son.png

Richard Mille’nin yeni modeli RM 25-01’e karşı öylesine karmaşık ve uçlarda duygular besliyorum ki, bir saati aynı anda hem çok sevmek hem de nefret etmek neymiş öğrendim.

Richard Mille’ye geçmeden önce Sylvester Stallone’nin saat seçimleri hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Kendisinin Panerai geçmişini bilmeyen saat meraklısı pek azdır. Hatta Stallone, Panerai’nin bu günlere gelmesinde büyük payı olan kişilerden biri. Daylight filmiyle başlayan macera, Slytech modelleriyle devam etti ve son olarak Expendables serisiyle son buldu. Görünen o ki Sylvester Stallone gönlünü bir süredir RM’ye kaptırmış durumda. Böyle büyük iki isim bir araya gelince haliyle ortaya çıkan saat de bir o kadar büyük oluyor!

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-10-.jpg

Sylvester Stallone geçtiğimiz gün Instagram sayfasında Richard Mille ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı. Kolunda da yepyeni bir model ile. Fotoğrafı gördüğümde verdiğim tepki redaksiyondan geçmeyeceği için hislerimi daha kibar bir şekilde ifade etmeye çalışacağım. Normal bir insanın bacağı kalınlığında kollara sahip “Rambo”nun bileğine hangi saati takarsanız takın küçük duracaktır ancak bu durum RM 25-01 için geçerli değil. Saatin boyutları 50,85mm x 23,65mm ve tepeyi de kattığınızda 55mm’yi geçen bir çaptan söz ediyoruz. Ölçüler dâhil saatle ilgili her şey o kadar abartılı ki, ilk tepkim “Richard Mille bu sefer fena çuvallamış…” oldu.

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-11-.jpg

Detayları inceledikçe ise durum değişmeye başladı. RM 25-01 Tourbillon Adventure’ye ait her şey 4 yıllık bir araştırma ve geliştirme sürecinin ardından oluşturulmuş. Haliyle her özellik uzun istişareler sonucunda karara bağlanmış.

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-1-.jpg richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-7-.jpg

Modele ilk baktığımızda çılgın bir bezel bizleri karşılıyor. Bu arada saatle birlikte aslında iki farklı bezel geliyor. Biri pusula görevi gören ilave katman ve pusula iğnesine sahip esas tasarım. Diğeri de kolunda her daim gökdelen yüksekliğinde bir saat taşımak istemeyenler için standart tasarım. Her iki bezel de Grade 5 titanyum ve TPT karbondan üretilmiş. Saatin kasası ve pusulalı bezelin içi aynayla kaplanmış kapağı ise yine TPT karbondan imal edilmiş. Kasanın dışında saat 4 pozisyonunda su terazisi yer almakta. Bu sayede pusulanın çalışması için gereken yatay düzlem kolaylıkla ayarlanabiliyor. Yine kasanın dışında saat 2 pozisyonunda ise, sıkı durun, su arıtması için kullanılan 5 adet kapsül bulunuyor. Hava geçirmez bölmenin içindeki her kapsül 1 litre hacmindeki suyu kirlilik derecesine bağlı olarak 30 ile 120 dakika arasında içilebilir hale getiriyor. Kasanın sol tarafında ise kronograf başlatma-durdurma ve sıfırlama butonları yer almakta. Tam bir macera saati değil mi? Hem de Tourbillon…

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-2-.jpg richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-3-.jpg

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-5-.jpg richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-6-.jpg

Mekanizmaya gelirsek; 35 taşlı, 21.600vph’de çalışan kurmalı tourbillon kronograf kalibre, 72 saatlik güç rezervine sahip. Saatin anlık rezerv ve zemberek tork değerleri bir Richard Mille klasiği olarak kadrandan takip edilebiliyor.

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-8-.jpg

Saate dair en beğendiğim detaylardan biri kesinlikle kamuflaj desenli kauçuk kayışı oldu. Bu desenin en kısa zamanda fıçı kasalı modellere uygun kayışlara da aktarılmasını istiyorum. RM duy sesimi.

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-4-.jpg

Unutmadan saatin su geçirmezlik değeri yalnızca 100(!) metre ile sınırlı tutulmuş. Böylesine amaca yönelik bir modelden 300 metre beklerdim doğrusu. 20 adetle limitli sayıda üretilecek modelin liste fiyatı 983.000 $ olarak belirlenmiş. Tükenmeden alın!
Benzer İncelemeler